Dekorativní umění

Dekorativní umění je umění, které je určeno především k dekoraci, neboli výzdobě a spojuje v sobě ornament a funkčnost. Dekorativní umění pracuje s rozličnými materiály jako jsou keramika, dřevo, sklo, kov, textil, štuk nebo kámen, obzvláště drahokam. Uplatňuje se od architektury interiérů (např. tapety) přes nábytek až po předměty denní potřeby.

Maurice Ascalon a jeho nádoby ve stylu art deco

Historie

Náznaky dekorativního umění se objevily už v období secese jako ozdobné prvky ve formě zvlněných linií, květin nebo listů. Následně pronikaly do architektury, sochařství, malířství a výroby předmětů a doplňků pro denní potřebu. V dekorativním umění se projevil i vliv kubismu.

Ve 20. a 30. letech 20. století se tento dekorativní styl uplatnil i v průmyslu a řemeslné výrobě a jeho představitelem je art deco. Velký vliv na jeho rozšíření měla Mezinárodní výstava moderní uměleckoprůmyslové výroby v Paříži v roce 1925.

Českými představiteli tohoto stylu jsou např. malíři Jakub Obrovský, Lojza Baránek, Martin Patřičný nebo František Peterka.

Charakteristika

Dekorativní umění je často odlišné od tzv. krásných umění (tj. malba, kresba, fotografie nebo sochařství) a od užitého umění (jako je móda nebo design). Rozdíl mezi dekorativním a výtvarným uměním je založen především na funkčnosti, záměru, významu a postavení díla nebo výrobku.

Muzea

Školy

Související články

Literatura

  • RILEYOVÁ, Noël. Dějiny užitého umění. Praha: Slovart, 2004. ISBN 80-7209-549-8.
  • Dějiny českého výtvarného umění 1890-1938. Praha: Academia, 2000.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.