David Livingstone

David Livingstone (19. března 1813 Blantyre, Spojené království1. května 1873 Čitamba u jezera Bangweulu, Zambie) byl skotský misionář, lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví.

David Livingstone
fotografie Thomase Annana
Narození19. březen 1813
Blantyre, Skotsko
Úmrtí1. květen 1873 (ve věku 60 let)
poblíž jezera Bangweulu, Zambie
NárodnostSkot
Alma materGlasgowská univerzita
PovoláníMisionář a cestovatel
Znám jakoobjevitel pramenů Zambezi
OceněníFounder’s Medal (1855)
Velká zlatá medaile za průzkum (1857)
člen Královské společnosti (1858)
společník Královské geografické společnosti
Nábož. vyznáníKongregační církev
ChoťMary Livingstone
DětiAgnes Livingstone Bruce
PříbuzníAlexander Livingstone Bruce (vnuk)
byl v Africe se ženou a dětmi
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Livingstonův pomník u Viktoriiných vodopádů.

Život

Mládí a studia

Narodil se v obci Blantyre ve skotském kraji Jižní Lanarkshire. Jeho rodina pocházela ze Skotské vysočiny, pravděpodobně z klanu MacLea. Studoval na Glasgowské univerzitě řečtinu, náboženství a lékařství.

Cesty po Africe

Poté se vydal jako misionář do jižní Afriky šířit evangelium mezi domorodé obyvatelstvo. Na svých misijních cestách prozkoumal řadu Evropanům neznámých oblastí a potlačoval otroctví. Jako první běloch přešel poušť Kalahari (1849) a pokračoval dále na sever, kde prozkoumal řeku Zambezi, na níž objevil v roce 1855 vodopády, pojmenované na počest britské královny Viktoriiny vodopády. Byl prvním člověkem, který přešel Afriku napříč v její jižní části. Při dalších cestách objevil mj. jezera Malawi, Tanganika nebo Mweru.

Setkání s Henry Stanleyem

Na jedné z cest se ztratil a byl čtyři roky nezvěstný. Našel ho Henry Morton Stanley, který jako jediný stále věřil, že žije.

Stanleye vyslal jako novináře Gordon Bennet, tehdejší šéfredaktor listu New Herald, aby Livingstona nalezl, a přinesl tak slávu novinám. Stanley s Livingstonem se setkali ve vesnici Udžidži dne 10. listopadu 1871. Livingstone chtěl ještě dokončit výzkumy v zemi krále Kazemby, ale na cestě podlehl vyčerpání.

Smrt

Jeho cesty po Africe probíhaly mezi lety 1851–1873. Zemřel ve věku 60 let, jihovýchodně od jezera Bangweulu, v dnešní Zambii. Jeho srdce údajně pohřbili u stromu, pod kterým zemřel, tělo nasolili, ovinuli gázou a poslali do Anglie. Pohřben je ve Westminsterském opatství v Londýně.

Posmrtné připomínky

Byl vzorem pro doktora Emila Holuba, Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku.[zdroj?]

Odkazy

Literatura

  • Misionářovy cesty a výzkumy v jižní Africe 1857

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.