Chenanisaurus

Chenanisaurus („ještěr z dolů Sidi Chennane“) byl rod velkého masožravého dinosaura (teropoda) z čeledi Abelisauridae, který žil asi před 66 miliony let (období nejpozdnější svrchní křídy) na území dnešního afrického Maroka.

Chenanisaurus
Stratigrafický výskyt: Pozdní svrchní křída (asi před 66 miliony let)
Rekonstrukce vzezření chenanisaura.
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádTheropoda
InfrařádTetanurae
NadčeleďAbelisauroidea
ČeleďAbelisauridae
RodChenanisaurus
Typový druh
Chenanisaurus barbaricus
Longrich et al., 2017
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Objev

Fosilie tohoto dravého dinosaura byly objeveny ve fosfátových sedimentech pánve Ouled Abdoun na severu Maroka. Poprvé byly v odborné literatuře zmíněny již v roce 2005[1], formální popis a pojmenování dinosaura však byly publikovány až o 12 let později[2]. Fosilní materiál je značně nekompletní, přesto ale umožnil přesnější zařazení tohoto abelisauridního teropoda.

Popis

Fylogeneze ceratosaurů s vyznačenou pozicí rodu Chenanisaurus.

Chenanisaurus měřil na délku podle odhadů asi 7 až 8 metrů, patřil tedy k relativně velkým abelisauridům a teropodům obecně. Měl velmi krátké, redukované přední končetiny a pro abelisauridy charakteristicky mohutnou a vysokou hlavu. Zuby byly relativně krátké. Tento dinosaurus byl nepochybně agilním predátorem, který lovil kořist v podobě dinosaurů i dalších obratlovců zejména menší a střední velikosti. Patřil mezi poslední známé dinosaury (mimo ptáků) vůbec.[3]

Paleoekologie

Tito dinosauři žili nedaleko někdejšího mořského pobřeží a mohli se živit i velkou kořistí v podobě obřích sauropodů titanosaurů (případně jejich mláďat). Žili bezprostředně v době před událostí K-Pg, tedy velkým hromadným vymíráním na konci křídy, a zřejmě se stali jeho přímou obětí. Patří tedy k posledním známým neptačím dinosaurům, a to nejen v Africe, nýbrž celosvětově.[4] Chenanisauři sdíleli ekosystémy s množstvím různých ptakoještěrů, jako byl například druh Simurghia robusta (tyto druhy patřily k posledním žijícím ptakoještěrům vůbec).[5] Spolu s nimi sdíleli ekosystémy také dosud nepopsaní titanosaurní sauropodi a malí kachnozobí dinosauři rodu Ajnabia.

Odkazy

Reference

  1. Buffetaut, E., Escuillié, F., Pohl, B. (2005). First theropod dinosaur from the Maastrichtian phosphates of Morocco. Kaupia. 14: 3-8.
  2. Longrich, N.R.; Pereda-Suberbiola, X.; Jalil, N.-E.; Khaldoune, F.; Jourani, E. (2017). An abelisaurid from the latest Cretaceous (late Maastrichtian) of Morocco, North Africa. Cretaceous Research. doi: 10.1016/j.cretres.2017.03.021
  3. SOCHA, Vladimír. Co kdyby dinosauři nevyhynuli?. OSEL.cz [online]. 2. října 2020. Dostupné online. (česky)
  4. Schulte, P.; et al. (2010). The Chicxulub Asteroid Impact and Mass Extinction at the Cretaceous-Paleogene Boundary. Science. 327 (5970): 1214–1218.
  5. SOCHA, Vladimír. Jak vyhynuli ptakoještěři. OSEL.cz [online]. 8. března 2021. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.