Charles Gounod

Charles-François Gounod (17. června 1818, Paříž, Francie18. října 1893, Saint-Cloud) byl francouzský skladatel, který se proslavil zejména operami Faust (1859) a Romeo a Julie (Roméo et Juliette; 1867).

Charles Gounod
Charles Gounod
Rodné jménoCharles-François Gounod
Narození17. června 1818
Paříž, Francie
Úmrtí18. října 1893 (ve věku 75 let)
Saint-Cloud, Francie
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Místo pohřbeníHřbitov Auteuil
Alma materNárodní konzervatoř hudby a tance v Paříži
Lyceum svatého Ludvíka
Povolánískladatel klasické hudby, hudebník, muzikolog, hudební pedagog, varhaník a hudební skladatel
RodičeFrançois-Louis Gounod
Manžel(ka)Anna Zimmerman
Významná dílaFaust
Romeo a Julie
Funeral March of a Marionette
OvlivněnýFanny Mendelssohnová
Felix Mendelssohn-Bartholdy
OceněníŘímská cena (1839)
Zlatá medaile Royal Philharmonic Society (1871)
komandér Řádu čestné legie (1877)
velkodůstojník Řádu čestné legie (1880)
Podpis
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a dílo

Charles-François Gounod se narodil 17. června roku 1818 v Paříži jako syn talentovaného malíře (který zemřel, když byly chlapci pouze čtyři roky) a jeho ženy, která byla vynikající klavíristkou. Ta rozpoznala jeho výjimečné schopnosti, když ho učila hrát na klavír, a dala jej k česko-francouzskému skladateli Antonínu Rejchovi (1770 - 1836), k jehož dalším žákům patřili mimo jiné např. Hector Berlioz, Ferenc Liszt nebo César Franck.

Charles Gounod na fotografii od Nadara, zřejmě z roku 1887

Po studiu na pařížské konzervatoři získal v roce 1839 cenu Grand Prix de Rome za svou dramatickou scénu Fernand. Řím udělal na mladého Gounoda veliký dojem; byl hluboce zasažen duchovní hudbou šestnáctého století, především Palestrinou, a stal se hluboce věřícím. Před návratem do Paříže navštívil Vídeň (kde získal objednávku na dvě mše), Berlín a Lipsko. V Lipsku pobýval u rodiny Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a postupně si tam zamiloval chorální hudbu Johanna Sebastiana Bacha.

Gounodův hrob na pařížském hřbitově Auteuil

Po návratu do Paříže, kde působil jako varhaník v chrámu Missions Entrangères, zde založil svůj vlastní církevní sbor, který vycházel spíše z Palestriny a Bacha než z jeho doposud oblíbeného Rossiniho. Jednu dobu uvažoval Gounod, že vstoupí do služeb církve a začal studovat teologii. Dokonce se již podepisoval jako Abbé Gounod, ale nakonec se „po pěti letech ticha“ rozhodl, že se vzdá myšlenky stát se knězem a obrátil svou pozornost na světštější záležitosti. Stejně jako většina tehdejších ambiciózních mladých francouzských skladatelů hledal i Gounod úspěch v tvorbě pro operní scény.

Do „černého“ se trefil až na čtvrtý pokus se svou operou Faust (1859) s námětem Johanna Wolfganga Goetheho, která sklidila neuvěřitelný úspěch a z Gounoda udělala ihned po své premiéře nejznámějšího francouzského skladatele. Poté následovala další, o něco méně úspěšná díla jako Mireille (1864) a Romeo a Julie (1867), obě uvedená poprvé v Théâtre-Lyrique v Paříži.

Po vypuknutí francouzsko-pruské války v roce 1870 odvezl Gounod svou rodinu raději do Anglie, kde byli v bezpečí. V Londýně žil celých pět let a nemálo fascinoval tamní viktoriánskou společnost četnými mimomanželskými vztahy. Založil zde nový sbor (později se stal i členem Královské chorální společnosti), který řídil v roce 1871 při slavnostním otevření velké koncertní síně Royal Albert Hall.

Po návratu rodiny do Francie byla v roce 1877 poprvé uvedena jeho velká opera Cinq-Mars, která však postupně zmizela z jevišť. V současnosti je opět hrána.

V posledních letech svého života psal Gounod převážně duchovní skladby, které odpovídaly spíše anglickému vkusu a jimiž si byl schopen vydělat velmi dobré honoráře. Některé z jeho oper, zejména legendární Faust, jsou dodnes známé a oblíbené. Stejně tak i jeho sentimentální písně, které byly ve světě neobyčejně populární. Snad nejznámější z těchto drobných skladeb je zhudebnění modlitby Ave Maria, založené na starší skladbě Johanna Sebastiana Bacha. Rovněž jeho mše a oratoria byly hrány po celé Evropě. Gounodův světový úspěch podtrhlo nakonec udělení Řádu čestné legie v roce 1888.

Charles Gounod zemřel 18. října roku 1893 v Saint-Cloud ve Francii jako bohatý muž. Jako skladatel je stále uznávaný jak ve Francii, tak v celém světě. Byl pohřben na hřbitově Auteuil v rodné Paříži.

Dílo

Jeho hrob na pařížském hřbitově Auteuil (náhrobek)

Opery

Oratoria

Památník Charlese Gounoda v Paříži
  • Tobie (Tobias), (asi 1866)
  • Gallia (Galie), (1871)
  • Jésus sur le lac de Tibériade, (1878)
  • La rédemption (Vykoupení), (1882)
  • Christus factus est, (1883)
  • Mors et Vita (Smrt a život), (1884)

Symfonie

  • Symfonie č. 1 D dur, (1855)
  • Symfonie č. 2 Es dur
  • Symfonie č. 3

Komorní hudba

  • Chorální kvartet a moll
  • Chorální kvartet č. 1 c moll »Le petit quatuor«
  • Chorální kvartet č. 2 A dur
  • Chorální kvartet č. 3 F dur
  • Malá symfonie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Gounod na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.