Bohinjské jezero

Bohinjské jezero (slovinsky Bohinjsko jezero, německy Wocheinersee) je největší jezero ve Slovinsku, když nepočítáme nestálé Cerknišské jezero. Leží v nadmořské výšce 525 m. Má rozlohu 3,18 km², je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pobřeží má délku 10,9 km. Dosahuje maximální hloubky 45 m. Jezero je ledovcovo-tektonického původu: prohlubeň vznikla intenzivním erozním působením ledovce. Ve východní části jezera se nacházejí četné morény. Hlavním přítokem jezera je řeka Savice napájená z Černého jezera, která se v západní části probíjí balvanovými morénami a u osady Ukanc se rozlévá v Bohinjské jezero. Jde o průtočné jezero, vytéká z něj druhá nejkratší řeka ve Slovinsku, řeka Jezernice, která se po méně než stech metrech slévá s z levé strany přitékající Mostnicí v Sávu Bohinjku. Na severním okraji jezera se nachází větší množství krasových pramenů, nejznámější z nich je Govic.

Bohinjské jezero
Bohinjské jezero v zimě
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovinsko Slovinsko
Historická zeměKraňsko
Statistický regionHornokraňský
ObčinaBohinj
SídlaStara Fužina, Ribčev Laz
Zeměpisné souřadnice46°17′2″ s. š., 13°52′2″ v. d.
Rozměry
Rozloha3,18 km²
Délka4 350 m
Šířka1 250 m
Max. hloubka45 m
Ostatní
Typledovcovo-tektonické jezero
Nadm. výška525 m n. m.
Pobřeží10 900 m
Přítok vodySavica
Odtok vodyJezernica
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na konci poslední ledové doby byla hladina jezera o 16 metrů výše než dnes a jezero sahalo až do dnešní Staré Fužiny.

Jezero vzniklo po ústupu Bohinjského ledovce, kterým bylo vytvořeno v poslední době ledové. Během dlouhých období dešťů se hladina zvyšuje o 2 až 3 metry. V létě se teplota vody vyšplhá až na 22 °C, což spolu s čistotou jezera vede k tomu, že je používáno ke koupání. V zimě se hladina jezera mění na velké ledové kluziště. [1]

Vodní režim

Nachází se v povodí říčky Sava Bohinjka, která je horním tokem řeky Sáva.

Ochrana přírody

Nachází se na území Triglavského národního parku, jehož součástí se stalo roku 1981. Za jasného počasí lze z něj vidět i vrchol nejvyšší hory Slovinska, Triglavu (2 864 m n. m.).

Reference

  1. DRAŽAN, Jan. Slovinsko. 1. vyd. Praha: Freytag & Berndt, 2009. ISBN 978-80-7316-292-4.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Bohinj na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.