Beránci a vlci

Beránci a vlci jsou osobní vizi moravské world music Mariana Friedla, který je autorem, producentem i režisérem projektu. Jde o šedesáti minutovou attaca suitu vycházející z lidové hudby východní Moravy. Suita obsahuje původní lidové písně v osobitém aranžmá i Friedlovy skladby a tematicky se zabývá průzkumem hranic mezi protiklady. Za album Beránci a vlci byla udělena cena České hudební akademie Anděl 2017 v kategorii folk.

Marian Friedl (multiinstrumentalista a hlava celého projektu)

Na realizaci alba Beránci a vlci se podílelo 25 muzikantů z širokého žánrového spektra. Účinkuje zde trio Jitky Šuranské, Ženský sbor z Kudlovic, Sdružení nezávislých jazzmenů (v němž figuruje mj. i slovenská houslová hvězda Stano Palúch) a dále frenštátská kapela RukyNaDudy zaměřená na archaické styly hry a hudební nástroje z Beskyd.

Beránci a vlci jsou zinscenováni také v podobě stejnojmenného filmu tvůrčího tandemu Mariana Friedla a Ivo Bystřičana určený jako vizuální doprovod živého provedení hudební suity.

Téma projektu

Průzkumu hranic je podřízena celková koncepce projektu v mnoha rovinách:

  • převažují zde lidové písně (nebo autorské skladby z východomoravské hudby vycházející) a lokality z východomoravského pohraničí, kde se po staletí setkávaly vlivy kultur západu a východu
  • téma hranic (ohraničení, hraničnosti, překračování hranic atp.) je obsaženo konkrétněji nebo abstraktněji v tématech písní i v tématech doprovodného filmu
  • jednotlivé skladby na sebe navazují téměř bez pauz, hranice mezi nimi jsou nejasné, prolínání scén a záběrů sleduje tutéž koncepci
  • projektu se účastní čtyři různé hudební formace (viz dále), kde se každá pohybuje ve svých vlastních výrazových, zvukových i hráčských hranicích, ale zde se propojují v jeden hlas
  • popírají se hranice hudebních žánrů (folklor, jazz, world music, pop), žánrů filmových (hraný dokument, hudební film, mockument, experimentální film), prostupují se umělecké disciplíny hudby a obrazu (muzikanti stojí před projekcí, jíž částečně cloní a současně jsou jí součástí)

Složení souboru

Jitka Šuranská Trio

Jitka Šuranská Trio se věnuje interpretaci lidových písní z Moravy v žánru world music. Zakladatelka tria Jitka Šuranská je od narození v kontaktu s živou písňovou tradicí rodného slováckého regionu. Jako houslistka si osvojila styl lokálních lidových hráčů, který obohatila studiem klasické hudby. Mandolinista Martin Krajíček dokazuje všestrannost svého nástroje i svých dovedností v žánrech jako bluegrass, jazz, funk, klasická hudba, world music aj. Marian Friedl působí jako kontrabasista v řadě různorodých projektů a patří mezi přední znalce a interprety tradiční hudby Beskyd a Javorníků.

Ženský sbor z Kudlovic

Ženský sbor z Kudlovic zastupuje tradici sborového zpívání na východní Moravě. Funguje od roku 2004, v současné době má deset členek. Zpívá zejména písně z domovského uherskohradišťského Dolňácka a dalších oblastí Slovácka; podílí se na udržování a zachování lidových tradic v obci a blízkém okolí. Od roku 2014 spolupracuje s Jitkou Šuranskou.

RukyNaDudy

Muzikanti z kapely RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm jsou v kontaktu s tradiční hudbou Beskyd od dětství. Dohromady je po roce 2000 svedl zájem o uchování či obnovení archaických stylů hry a zapomenutých hudebních nástrojů jako koncovka, fujarka, pastýřská píšťala, ochlebky, gajdy, malý cimbál, salašovka, hrkavica ad.

Sdružení nezávislých jazzmenů

Sdružení nezávislých jazzmenů je zastřešující název pro volné uskupení jazzových muzikantů. Kytarista Rostislav Hus, absolvent Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích, spolupracuje s řadou interpretů severomoravské a slezské jazzové scény (např. Marian Friedl, Lukáš Mužík, Zbigniew Kaleta, Jedrzej Laciak, Robert Rasz) a je pedagogem ZUŠ Frenštát p/R. Bubeník Michał Wierzgoń, saxofonista Štěpán Flagar a kontrabasista Martin Kocián, absolventi Anton Bruckner Privatuniversität v Linci, jsou dnes etablováni na rakouské jazzové scéně. Společně hrají mj. v projektu Ostrich Quartet či Purple Is The Color; Martin Kocián a Michał Wierzgoń jsou dále doprovodnými hráči rakouské saxofonové legendy Haryho Sokala.

Album

Pořadí NázevAutor Délka
1. „Do hory“  lidová (arr.RukyNaDudy) 1:44
2. „Išli, Išli“  Marian Friedl 3:00
3. „Hradiště“  lidová (arr. Marian Friedl) 7:21
4. „Jedě furman“  lidová (arr. Marian Friedl) 4:42
5. „Starodávný III“  lidová (arr. Marian Friedl) 2:36
6. „Aj, starala se“  lidová (arr. Marian Friedl) 7:01
7. „Lúbí sa ně lúbí“  lidová (arr. Marian Friedl) 0:59
8. „Kyčera“  Marian Friedl 3:46
9. „Beskydský chameleon“  Marian Friedl 5:26
10. „Serenáda“  lidová (arr. Marian Friedl) 7:36
11. „Labyrint světa“  lidová (arr. Marian Friedl) 0:57
12. „Beránci a vlci“  lidová (arr. Marian Friedl) 6:42
13. „Svatební“  lidová (arr. Marian Friedl) 5:45
Celková délka:
57:35

Odkazy

http://www.beranciavlci.cz

www.marianfriedl.cz

www.jitkasuranska.cz Archivováno 14. 1. 2020 na Wayback Machine

www.rukynadudy.cz

http://www.indies.eu

Reference

https://hudba.proglas.cz/noklasik/world-music/beranci-a-vlci-recenze-cd/

http://www.fullmoonzine.cz/clanky/beranci-a-vlci-noc-a-den-nebo-skryta-identita

http://www.echoes-zine.cz/recenze/beranci-a-vlci-beranci-a-vlci

http://www.hudebniknihovna.cz/beranci-a-vlci-dokazuji-ze-folklor-neni-zadna-konzerva.html

http://jazzport.cz/2017/06/15/kdyz-beranci-vlci-hudbe-jedno-jsou/

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.