Arunáčalpradéš

Arunáčalpradéš (anglicky Arunachal Pradesh; hindsky अरुणाचल प्रदेश, Aruṇācal Pradēś, doslova „Země hor osvětlených úsvitem“) je nejvýchodnější stát Indie. Na jihu sousedí s dalším indickým státem Ásámem a jižním cípem svého území s Nágálandem. Na východě sousedí s Myanmarem (Barmou), na západě s Bhútánem a na severu s Čínou (Tibetem). Hlavním městem země je Itánagar.

Arunáčalpradéš
Geografie
Hlavní městoItánagar
Souřadnice27°3′36″ s. š., 93°22′12″ v. d.
Rozloha83 743 km²
Časové pásmo+5:30
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 091 117
Hustota zalidnění13 obyv./km²
Jazykangličtina, ásámština, bengálština, hindština, kmenové jazyky
Národnostní složeníNišiové, Minjongové, Hrussové, Monpové, Mišmiové, Nágové, Bengálci, Ásámci, barmánci
Náboženstvíkřesťanství, buddhismus, kmenové náboženství Donyi Polo, hinduismus
Správa regionu
Nadřazený celekIndie
Druh celkusvazový stát
Vznik1987
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2IN-AR
Oficiální webarunachalpradesh.gov.in
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Území Arunáčalpradéše je spravováno indickou vládou, avšak jeho velkou část si pod názvem Jižní Tibet nárokuje ČLR.

Historie

Náčelník kmene Niši s tradiční pokrývkou hlavy

Historicky, kulturně a nábožensky má Arunáčalpradéš velmi blízko k Tibetu a Bhútánu – dříve byl součástí tzv. Vnějšího Tibetu, resp. v jeho rámci historické provincie Ü-Cang. Původními obyvateli jsou zemědělské a lovecké kmeny hovořící tibeto-barmskými jazyky, nejpočetnější jsou Nišiové a Minjongové, k dalším patří Monpové, Hrusoové, Mišmiové a některé nágské kmeny (Wančo Nágové, Nokte Nágové). Žije zde velké procento Tibeťanů; více než třetina obyvatel jsou přistěhovalci z jiných částí Indie (Ásámci, Bengálci) i z Myanmaru.

Současná politická situace

Je stále napjatá. V roce 2009 silné protesty Číny donutily indického premiéra Manmóhana Singha, aby se omluvil za svou návštěvu tohoto svazového státu a slíbil, že už jej nikdy nenavštíví. Čína v listopadu téhož roku také velmi silně protestovala proti návštěvě dalajlámy T. Gjamccha u svých souvěrců v klášteře Tawang[1] a vzrůstající měrou se snaží vměšovat do místních voleb.[2]

Politické dusno v oblasti trvá a někdy se hovoří i o možnosti čínského vojenského vpádu. Kvůli odlehlosti a špatné dopravní dostupnosti Arunáčalpradéše z centrálních oblastí Indie (oproti výborným silnicím z čínské strany) je případná obrana značně nejistá. Ze severní Indie je přístupný jen skrz úzký pás indického území mezi Bangladéšem na jihu a Nepálem na severu kolem města Siliguri, tzv. „husí krk“.

Geografie

Arunáčalpradéš je velmi hornatý; z největší části (především na hranicích s Čínou) pokrytý hřebeny Himálají. Samotný název Arunačála znamená "červená hora" a je jedním z hinduistických posvátných míst jako sídlo boha Šivy.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arunachal Pradesh na anglické Wikipedii.

  1. Dalajláma rozlítil Peking návštěvou kláštera nedaleko hranic Číny[nedostupný zdroj]
  2. Arunachal: In the Dragon's Shadow – záznam televizního dokumentu z r. 2009 na stránkách YouTube
  3. Rudá hora - srdce jižní Indie : Dingir, 29. 1. 2022

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.