Arménština

Arménština je jazyk arménského národa. Hovoří jím Arméni jak ve své domovině, tak v rozsáhlé diaspoře. Patří mezi satemovou skupinu indoevropských jazyků. Hovoří se jí alespoň od 6. století př. n. l., první dokumenty v klasickém jazyce (grabar) jsou však až z doby po zavedení arménského písma na začátku 5. století zásluhou Mesropa Maštoce. Grabar, který se dodnes používá jako církevní a liturgický jazyk arménských křesťanů, se v průběhu staletí vyvíjel, až vznikl tzv. „laický“ jazyk (ašcharhabar). Když pomineme početné dialekty, existují dnes dvě základní varianty moderní arménštiny, jak literární, tak mluvené:

Arménština (Հայերեն, Hajeren)
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníArménie , Írán , Irák , Izrael , Jordánsko , Libanon , Sýrie
Počet mluvčích6,724 miliónů
Klasifikace
PísmoArménské písmo
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykArménie Arménie
Kódy
ISO 639-1hy
ISO 639-2arm (B)
hye (T)
ISO 639-3hye
EthnologueARM
Wikipedie
https://hy.wikipedia.org
Arménská Wikipedie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příklady

Číslovky

ČísliceArménskyTransliteraceČesky
Ամէկmekjeden
Բերկուyerkudva
Գերեքyerek'tři
Դչորսchorsčtyři
Եհինգhingpět
Զվեցvets'šest
ԷԵօթyot'sedm
Ըութut'osm
Թինըinydevět
Ժտասtasdeset

Vzorový text

Všeobecná deklarace lidských práv

arménsky

Բոլոր մարդիկ ծնվում են ազատ ու հավասար իրենց արժանապատկությամբ ու իրավունքներով։ Նրանք ունեն բանականություն ու խիղճ - միմյանց պետք է եղբայրաբար վերաբերվեն։

transliterace

Bolor mardik cnvum jen azat u havasar irenc’ aržanapatkut’jamb u iravunk’nerov. Nrank’ unen banakanut’jun u khighč - mimjants’ petk’ e jeghbajrabar veraberven.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.