Anna Steinerová

Anna Steinerová (rozená Pávová, později Hovorková, 1871 Benešov[1]22. ledna 1921 Amsterdam) byla česká dělnice, socialistka, spolková činovnice, politička, pacifistka, novinářka, aktivistka, sufražetka a feministka, manželka odboráře, politika, 3. předsedy České strany sociálně demokratické-dělnické a poslance Říšské rady Josefa Steinera. Byla členkou socialistického a dělnického hnutí, a aktivně se s projevy zúčastňovala veřejných shromáždění a dělnických stávek.

Anna Steinerová
Anna Steinerová v roce 1910
Stranická příslušnost
ČlenstvíČeská strana sociálně demokratická-dělnická

Narození1871
Benešov
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí22. ledna 1921
Amsterdam
Nizozemsko Nizozemsko
Místo pohřbeníAmsterdam
Národnostčeská
ChoťJosef Steiner
Profesedělnice, politička, pacifista, novinářka, sufražetka a feministka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Narodila se v Benešově ve skromných poměrech. Nuzné podmínky dělníků během probíhající průmyslové revoluce v ní vzbudily zájem o myšlenky socialismu a dělnického hnutí, tedy v Rakousku-Uhersku postihovanými ideologiemi. Posléze pracovala v Praze jako prodavačka v obchodě. V Praze se seznámila a posléze i provdala za novináře a politika Josefa Steinera z Prahy, zakládajícího člena a pozdějšího předsedu České strany sociálně demokratické-dělnické. Společně se pak přestěhovali na Kladno, města s rozsáhlou černouhelnou těžbou a velkou dělnickou komunitou.

Socialistické hnutí

V socialistických dělnických spolcích se angažovala nejpozději od 90. let 19. století, přispívala do dělnických periodik a spolupořádala schůze a přednášky tykající se rovného postavení žen ve společnosti: udělení volebního práva, přístupu ke vzděláni či rovným pracovním podmínkám. Politicky se zpočátku, stejně jako její manžel, delegát III. sjezdu Druhé internacionály, profilovala jako internacionální socialistka. V Praze se pravidelně podílela na oslavách a demonstracích během Svátku práce 1. května.[2] V letech 18971901 vykonával Steiner funkci poslance Říšské rady, v letech 18931905 pak působil jako předseda sociální demokracie, v době jeho parlamentního působení žila rodina ve Vídni. Steinerová pak působila jako jedna z nejaktivnějších českých žen v sociálně demokratickém a levicovém hnutí, spolu například s pozdější poslankyní Karlou Máchovou. Mj. byla členkou Všeobecného spolku dělnic Pokrok v Mostě.[3] Spolu s manželem také čelila kritice a útokům od jejich politických oponentů.

Sama byla členkou strany, aktivně se účastnila shromáždění s tematickými projevy. Rovněž byla přítomna na dělnických či hornických stávkách. Připomínána je její účast při shromážděních během rozsáhlé hornické stávky roku 1900 na Kladně, původně započaté v důlním revíru v Ostravě. I přes své onemocnění revmatismem a nepřízeň mrazivého počasí přednesla proslov. Od roku 1905 žila rodina na Kladně, kde Steiner působil jako tajemník městského Odborového sdružení českoslovanského, později v Praze. Steinerovi se společně s českou delegací zúčastnili Mezinárodního socialistického sjezdu v dánské Kodani roku 1910.

Mezinárodní sjezd socialistů v Kodani, 1910 (Steinerová sedící vlevo)

V témže roce Josef Steiner duševně onemocněl a posléze pak roku 1912 zemřel v ústavu pro choromyslné v Praze-Kateřinkách.[4][5] Pár let po jeho smrti se Steinerová, nejspíše též s vidinou volnějšího společenského prostředí, přestěhovala do Nizozemí, kde se v Amsterdamu provdala za českého krejčího Hovorku.

Úmrtí

Anna Steinerová zemřela 22. ledna 1921 v Amsterdamu ve věku 49 nebo 50 let. Na jejím zdravotním stavu se podepsalo revma a tehdejší dělnické životní podmínky. Pohřbena byla v Amsterdamu.

Odkazy

Reference

  1. Digitální knihovna Kramerius. ndk.cz [online]. [cit. 2021-05-05]. Dostupné online.
  2. Digitální knihovna Kramerius. ndk.cz [online]. [cit. 2021-05-05]. Dostupné online.
  3. Seznam členek Všeobecného spolku dělnic Pokrok v Mostě – Historie českého anarchismu (1880 – 1939) [online]. [cit. 2021-05-05]. Dostupné online. (česky)[nedostupný zdroj]
  4. Steiner, Josef [online]. historiecssd.cz [cit. 2014-02-16]. Dostupné online. (česky)
  5. Bývalý říšský poslanec Josef Steiner. Národní politika. Prosinec 1912, roč. 30, čís. 358, s. 4. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.