Amenitní migrace
Amenitní migrace (též požitková migrace nebo zelená migrace nebo také naturbanizace) je sociologický a urbanistický pojem, který označuje stěhování určité skupiny městských obyvatel na venkov (příp. též do starých jader menších měst). Tato migrace není podmíněna ekonomickými důvody, ale zájmem o jinou kvalitu života. Jeden typ migrantů hledá možnost žít v lepším přírodním prostředí, druhý se zaměřuje na kulturní specifika cílové oblasti – místní obyčeje, tradice apod.
Jednou z dílčích příčin tohoto jevu je dostupnost informačních technologií (mobilní telefon, VoIP, internet a další) a tedy menší potřeba cestovat každý den do centra měst za prací.
V tomto případě se nejedná o stěhování do suburbií, ale do rekreačních chalup. Předstupněm této migrace proto může být druhé bydlení – chataření a chalupaření.
Amenitní migrace přináší pozitiva i negativa. Pro vesnice je přínosný příliv nových obyvatel, rizikem je možné nepřijetí přistěhovalců ze strany původních vesničanů.
Literatura
- BARTOŠ, Michael; KUŠOVÁ, Drahomíra; TĚŠITEL, Jan. Amenitní migrace do venkovských oblastí České republiky. Kostelec nad Černými lesy : Lesnická práce, 2011. 196 s. ISBN 978-80-87154-49-6.
Související články
Externí odkazy
- Informace o amenitní migraci v časopisu Urbanismus a územní rozvoj[nedostupný zdroj]
- Eva Vernerová: Formy amenitní migrace ve středních Čechách[nedostupný zdroj]
- Jan Loquenz: Formy amenitní migrace na Prachaticku[nedostupný zdroj]