Age of Empires (počítačová hra)

Age of Empires je na historických faktech založená realtimová strategie, kterou vyvinula společnost Ensemble Studios a vydal Microsoft v roce 1997. Využívá enginu Genie, založeném na 2D spritech. Uživatel je v roli vůdce některého z národů, který provede historickými údobími od doby kamenné do doby železné.

Age of Empires
logo
Základní informace
VývojářEnsemble Studios
VydavatelMicrosoft Game Studios
DesignéřiRick Goodman, Bruce Shelley, Brian Sullivan
Herní sérieAge of Empires
EngineGenie
PlatformyMicrosoft Windows, Pocket PC (2002), Apple Macintosh, Gizmondo
Datum vydání26. října 1997 (USA, Windows)
Žánrrealtimová strategie
Herní módysingleplayer, multiplayer (IPX, TCP/IP, modem, spojení přes sériový kabel, GameSpy Arcade a přidružené weby)
KlasifikaceESRB
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hra byla první realtimovou strategií, která vycházela z historických faktů při ztvárnění historických událostí, vyobrazení vojenských jednotek a budov jednotlivých civilizací. Dosavadní hry tohoto žánru se odehrávaly ve fantasy světech jako např. Warcraft nebo v prostředí science-fiction jako např. Dune II nebo Total Annihilation. Historická věrnost byla známá jen u některých tahových strategií jako např. Colonization. Hra také jako jedna z prvních používala místo pohledu shora izometrické zobrazení.

Hratelnost

Ve hře Age of Empires musí hráč rozvíjet civilizaci a udělat z lovců a sběračů vyspělou říši doby železné.[1] Aby si hráč zajistil vítězství, musí získat potřebné suroviny k zaplacení nových vojenských jednotek, staveb a pokročilejších technologií. Suroviny musí být skladovány, protože se v průběhu hry neobnovují; například stromy, které jsou pokáceny, znovu nevyrostou.[2][3]

Ve hře je dostupných dvanáct civilizací, jež se liší vlastnostmi, počtem dostupných technologií a vojenskými jednotkami. Každá z civilizací má jedinečné technologie, z toho důvodu žádná z nich nemůže ve hře disponovat všemi technologiemi.[4]

Podstatnou částí hry je postup skrze věky; jedná se o dobu kamennou (mezolit, kočovnictví a paleolit), dobu nástrojů (neolit a eneolit), dobu bronzovou a dobu železnou. Postupu mezi věky, jež přináší hráči pokročilejší technologie, zbraně a vojenské jednotky, lze dosáhnout výzkumem v městském centru (Town Center).[3][5]

Módy

Hra obsahuje kampaně pro jednoho hráče, ve kterých hráč musí plnit specifické úkoly. Kampaně jsou hrané v lineárním stylu – jsou dány předem určenými scénáři – a sledují historii egyptské, řecké a babylonské civilizace a japonské civilizace z období Jamato. Pro demoverzi hry byla také vytvořena kampaň zasazená v období říše Chetitů.[6] Ve hře je vedle kampaní dostupný herní mód zvaný „random map“, jež každou novou hru vygeneruje jinou mapu. Ten existuje mimo jiné v různých verzích, jako je například „death match“, ve kterém je náročnější získávat suroviny.[3][7][8]

Age of Empires podporuje hraní online a po síti až pro osm hráčů současně. Protože hraní po síti není natolik sofistikované jako v moderních hrách, dochází často k lagům a odpojení.[9] Hraní pro více hráčů podporovaly do 19. června 2006 webové stránky Microsoft Gaming Zone, následně však upustily od většiny CD-ROM her, a to včetně Age of Empires a Age of Empires II: The Age of Kings.[10]

Za pomoci programu „Scenario Builder“ mohli uživatelé vytvořit kampaně se scénářy. Nástroj není komplikovaný a je snažší na naučení než srovnatelné programy používané v moderních hrách, neobsahuje však kvůli tomu tolik možností. Ensemble Studios vytvořilo s pomocí nástroje Scenario Builder kampaně pro jednoho hráče, jež byly součástí maloobchodní verzi hry. Vznikla řada neoficiálních stránek, kde bylo možné nahrát a stáhnout vlastní scénáře. Na konci roku 2005 bylo odhaleno, že pokud došlo k úpravě několika souborů hry, objevily se v editoru vojenské jednotky z beta verze. Jednalo se například o kosmickou loď a hrdinu, v jehož blízkosti mohlo dojít ke změně vlastnictví jednotek. Úpravou souborů mohly být změněny také pravidla umístění jednotek. Jednotky tak mohly být umístěny na jakýkoli terén nebo na jiné jednotky, díky čemuž vznikly nové možnosti designování map. Dále byly objeveny nové šablony terénů, mód pro ztrojnásobení životů každé jednotky a nástroj pro úpravu velikosti map.[11]

Civilizace

Hráč si vybírá jednu z dvanácti dostupných civilizací, které jsou roztříděny do čtyř skupin podle jejich architektonických stylů, jež ovlivňují jejich vzhled ve hře. Jedná se o východoasijskou, mezopotámskou, egyptskou a řeckou architekturu.[12]

Technologie

Technologie jsou zkoumány v konkrétních budovách, s nimiž zpravidla souvisí. Například náboženský výzkum je prováděn v chrámech a vylepšená zbroj je zkoumána ve skladech (Storage Pit).[3] Technologický pokrok se vyskytuje v řadě kategorií, jako jsou vojenská vylepšení (lepší zbraně a výzbroj pro jednotky), ekonomická vylepšení (zvýšení účinnosti shromažďování surovin), náboženská vylepšení (rychlejší konverze a více schopností pro kněze) a vylepšení infrastruktury (silnější opevnění a odolnější budovy). Jakmile jsou vyzkoumány základní technologie, mohou být k dispozici technologie pokročilejší. Některé z nich však nejsou pro určité civilizace dostupné.[3]

Technologie hrají ve strategii hry velmi důležitou roli.[13] Jak civilizace postupuje v průběhu věků, jsou technologie stále dražší, což ztěžuje získávání potřebných surovin na jejich výzkum.[13] Rozdíl mezi vítězstvím a porážkou tak může znamenat pouhé vyvážení pracovní síly vesničanů v různých zdrojích daných surovin.[13]

Věky

Doba železná

V době železné je jediná nová stavba div světa (wonder). V sýpce můžete zkoumat strážní věž a pevnost a pokud jste zkoumali balistiku, lze zkoumat i balistickou věž. Na střelnici si můžete vycvičit lukostřelce na koni a lukostřelce na slonovi, pokud jste zkoumali kroužkovou zbroj pro střelecké jednotky, tak lze lukostřelce na koni vylepšit na těžkého lukostřelce na koni. Ve stájích můžete kavaleristu vylepšit na těžkého jezdce a pokud jste zkoumali metalurgii, tak i na cataphract. Lze také vycvičit bojové slony. V akademii můžete hoplítu na falangistu a pokud jste zkoumali aristokracii, tak můžete falangistu vylepšit na centuriona. V kasárnách lze muže s širokým mečem vylepšit na muže s dlouhým mečem a pokud jste zkoumali (fanaticismus), pak lze muže s dlouhým mečem vylepšit na legionáře. V dílně můžete vrhač kamene vylepšit na katapult a pokud jste zkoumali umění obléhání, pak můžete vylepšit katapult na těžký katapult. Můžete tvořit novou jednotku balistu, kterého, pokud jste zkoumali zručnost, lze jej vylepšit na helepolis. Ve vládním centru lze zkoumat strojírenství, balistiku, alchymii a aristokracii.

Odkazy

Reference

  1. KLAPPENBACH, Michael. Age of Empires Series. Lifewire [online]. Dotdash, 2019-06-24 [cit. 2022-02-11]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Daniel Gies. Build an Empire to Surpass Microsoft's. Game Revolution [online]. 1997-11 [cit. 2022-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-05-14. (anglicky)
  3. Age of Empires preview. GameSpot [online]. CBS Interactive, 1997-02-14 [cit. 2022-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-10-09. (anglicky)
  4. Age of Empires [online]. Ensemble Studios [cit. 2022-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-10-26. (anglicky)
  5. ANDERSON, Chris. PC Review: Age Of Empires. Computer and Video Games [online]. 2001-08-13 [cit. 2022-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-02-09. (anglicky)
  6. Single Player Help. Age of Empires Heaven [online]. HeavenGames [cit. 2022-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-05-16. (anglicky)
  7. Review: Age of Empires. IMobileTechReview.com [online]. [cit. 2022-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-12-16. (anglicky)
  8. HECHT, Brent. Age of Empires. Insanely Great [online]. 1999-08-19 [cit. 2022-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-07-25. (anglicky)
  9. Age of Empires tips - lag. artho.com [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-02-13. (anglicky)
  10. Beyond the Zone – MSN Games Looks to the Future. MSN Games [online]. 2006-06-19 [cit. 2022-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-02-28. (anglicky)
  11. The "Glitch" Template. Tribulation Designs [online]. 2005-10-24 [cit. 2022-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-12-05. (anglicky)
  12. Age of Empires presents you with an opportunity to shape history. Microsoft [online]. [cit. 2022-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-03-07. (anglicky)
  13. Age of Empires - Overview. AllGame [online]. [cit. 2022-04-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-11-29. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.