Švédská říše

Švédské impérium (švédsky Stormaktstiden„Období velké moci“) bylo období 17. a počátku 18. století, kdy bylo Švédské království (švédsky Konungariket Sverige) zásluhou své výbojnosti velmi rozsáhlé. Švédská armáda bojovala a dobývala na území velké části Evropy.

Švédské impérium
Stormaktstiden i Sverige
  16111721  
 

vlajka

znak
geografie

Rozloha Švédského impéria v Evropě (bez zámořských kolonií, viz Švédská koloniální říše)
obyvatelstvo
státní útvar
Švédský riksdaler
státní útvary a území
předcházející:
Švédské království (1523–1611)
následující:
Švédské království
Ruské impérium

Švédská armáda

Švédové v bitvě u Lützenu během třicetileté války

V roce 1520 povstalo Švédsko proti Dánsku a pod vedením budoucího krále Gustava Vasy získalo nezávislost. Švédové obchodovali s Anglií a Nizozemskem. V roce 1582 dobyli Estonsko, později získali i část Finska a Laponska. Roku 1594 se narodil švédský král Gustav II. Adolf, který na trůn usedl v roce 1611. Gustav II. Adolf byl oddaný a vzdělaný protestant, nechal přestavět švédská města, v nichž se začal rozvíjet průmysl. Do roku 1629 Švédsko porazilo Dánsko, Rusko a Polsko. V roce 1631 ve spojenectví se Saskem porazilo u Breitenfeldu nedaleko Lipska císařskou armádu a vojska Katolické ligy. V roce 1632 obsadila švédská armáda Mnichov a postupovala na Vídeň, hlavní město císaře Ferdinanda II. V bitvě u Lützenu sice císařská armáda ustoupila, ale švédský král Gustav II. Adolf padl. V letech 1697-1708 mělo Švédsko několik vítězství v Evropě, v roce 1709 se Švédové odvážili zaútočit na Ukrajinu, ale Rusové je porazili. V roce 1721 bylo Švédsko na ústupu a ztratilo vše co získalo jižně od Baltského moře a Ruska.

Stockholm

Ostrovní město Stockholm, hlavní město Švédska, patřilo k nejkrásnějším městům v Evropě.

Gustav II. Adolf

Gustav II. Adolf (1594 - 1632) byl statečný a iniciativní vůdce, který vládl Švédsku. Za jeho panovaní se stala švédská armáda nejsilnější armádou v Evropě, vládl 21 let od roku 1611.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.