Šomoška (národní přírodní rezervace)

Národní přírodní rezervace Šomoška je národní přírodní rezervace v Cerové vrchovině. Nachází se v katastru obce Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec. Vrch, přilehlý k maďarské obci Somoskő, se nachází přímo na hranici s Maďarskem a je k němu přístup z obou zemí. Vyhlášena byla jako chráněný přírodní výtvor v roce 1954. Její status byl přezkoumán v roce 1983. Vyhlášená byla s cílem chránit morfologicky výrazný kopec s odkryvem šestiboké sloupovité odlučnosti čediče označovaného také „Kamenný vodopád“. Rozloha rezervace je 36,62 ha.[1] Na vrcholu stojí zříceniny gotického hradu Šomoška postaveného z čedičových kvádrů.

Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Šomoška
IUCN kategorie Ia (Přísná přírodní rezervace)
Odkrytý „kamenný vodopád“ - viditelná sloupcovitá odlučnost čediče
Základní informace
Vyhlášení1954, 1983
Rozloha36,6200 ha
Poloha
StátSlovensko Slovensko
OkresLučenec
UmístěníCerová vrchovina
Souřadnice48°10′28,56″ s. š., 19°51′38,09″ v. d.
Šomoška
Další informace
Kód442
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geologie

Čedičový vulkanismus v Karpatech znamenal závěrečnou fázi neogenního vulkanismu. Neogenní sopečná činnost na středním Slovensku souvisela s vývojem Panonské pánve. Při přehřátí zemské kůry došlo na více místech k vzniku zlomů, podél kterých vystupovala žhavá láva až na povrch. Kamenný vodopád je oderodovaný přírodní výtvor ve svahu kopce, který původně vznikl před asi 4 miliony let v pliocénu z čedičové lávy, která ztuhla v přívodním kanálu bývalé sopky pod zemským povrchem.

Pěti až šestihranná sloupcová odlučnost horniny byla způsobena pomalým chladnutím lávy a je zvlášť typická pro čedič. V ohnuté formě, v níž se vyskytuje v Šomoške se řadí mezi evropské unikáty. Bazaltové sloupy byly odkryty při těžbě suroviny na výstavbu hradu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Šomoška (národná prírodná rezervácia) na slovenské Wikipedii.

  1. Národná prírodná rezervácia Šomoška [online]. Enviroportal.sk [cit. 2016-02-10]. Dostupné online. (slovensky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.