Šťavel růžkatý

Šťavel růžkatý (Oxalis corniculata) je druh poléhavé plevelné rostliny z rodu šťavel. Je považován za neofyt, který připutoval do České republiky z oblastí okolo Středozemního moře.

Šťavel růžkatý
Šťavel růžkatý (Oxalis corniculata)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádšťavelotvaré (Oxalidales)
Čeleďšťavelovité (Oxalidaceae)
Rodšťavel (Oxalis)
Binomické jméno
Oxalis corniculata
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výskyt

Druh je původním v subtropech a tropech Asie a Afriky odkud přicestoval nejdříve do Středomoří. V současnosti je v Evropě rozšířen od jihu po Britské ostrovy a Skandinávii, na východě zasahuje po Ukrajinu. Dostal se i do Severní Ameriky, kde také zdomácněl. V severní části střední Evropy je poměrně vzácný a vyskytuje se pouze nárazovitě, v jižní části je hojnější a místy tam i zdomácněl.

V Česku je zastoupen řídce, trvalé roste v klimaticky teplých oblastech, od nížin po pahorkatiny. Ve vyšších polohách, kam se nejčastěji dostává se zeminou, se objevuje jen přechodně. Vyskytuje se převážně v lokalitách antropogenního charakteru, ve volné přírodě se prozatím příliš nešíří. Obvykle roste v zahradách, parcích, sklenících, na rumištích i u cest a chodníků. Nalezneme ho na humózních půdách suchých až mírně vlhkých, písčitých i hlinitých a hlavně dobře zásobených minerály.[1][2][3]

Popis

Květ

Jednoletá, dvouletá i víceletá, šedavě zeleně zbarvená rostlina, která bývá vysoká 5 až 10 cm. Obvykle větvené, v uzlinách kořenící lodyhy jsou hustě chlupaté, poléhavé a na koncích vystoupavé. Lodyhy, které bývají až 25 cm dlouhé a 1 mm tlusté, vyrůstají z hrubého nevětveného kořene a jsou porostlé trojčetnými, tmavě až fialově zeleně zbarvenými listy. K jejich řapíkům, 2 až 8 cm dlouhým, jsou téměř po celé délce přirostlé chlupaté palisty. Jednotlivé lístky, 8 až 20 mm dlouhé a 10 až 20 mm široké, jsou obsrdčité, na vrcholu asi do šestiny až třetiny vykrojené a po obvodě brvité.

Květenství vyrůstající v paždí listů jsou tvořena dvěma až sedmi drobnými, oboupohlavnými, pětičetnými květy se vzpřímenými, 1 až 6 cm dlouhými stopkami a kopinatými listeny. Vejčité kališní lístky jsou chlupaté a na koncích zašpičatělé. Podlouhle obvejčité korunní lístky jsou na vrcholu zaokrouhlené nebo uťaté a při bázi srostlé, mají zlatožlutou barvu a bývají 5 až 10 mm dlouhé (dvojnásobně než kališní). Rostliny kvetou od května do září, opyluje je hmyz a jsou považovány za medonosné.

Plody jsou na svěšených stopkách pětihranné, elipsoidní až podlouhle vejčité tobolky s několika špičatými růžky (po nich má rostlina druhové jméno "růžkatý"). Tobolky jsou 12 až 25 mm dlouhé, 2 až 3 mm tlusté, šedivě zbarvené a chlupaté. Obsahují elipsoidní až vejčitá, ze stran zploštělá, na vrcholu špičatá, příčně žebrovatá semena. Ta bývají dlouhá 1 až 1,5 mm a široká asi 1 mm a jsou hnědě až červeno hnědě zbarvená.[1][2][3][4]

Rozmnožování

Šťavel růžkatý se rozmnožuje převážně generativně semeny, která jsou po dozrání vymršťována z tobolek do vzdálenosti několika desítek centimetrů. Na jedné rostlině dozraje až několik stovek semen. Ta jsou lepkavá a snadno se přilepují na okolní předměty nebo živočichy. Jsou také snadno odnášena větrem a splavována vodou. Klíčí po celé vegetační období.

Vegetativně se druh rozmnožuje kořenujícími poléhavými lodyhami. V mírné zimě dokáže rostlina přezimovat a pak rozkvétá velmi záhy, již v dubnu.[3][5]

Význam

Šťavel růžkatý je hodnocen jako plevelná rostlina, která se ve středoevropských podmínkách na orné půdě vyskytuje jen řídce. Zapleveluje však zahradnické provozovny, kde se velmi dobře šíří s půdou i rostlinnou sadbou; nejvíce mu tam prospívá kyprá, živinami zásobená a pravidelně zavlažovaná půda.[3][5]

Taxonomie

V české přírodě se šťavel růžkatý vyskytuje ve dvou morfotypech, které jsou hodnoceny jako variety:

  • šťavel růžkatý pravý (Oxalis corniculata L. var. corniculata)
  • šťavel růžkatý plazivý (Oxalis corniculata L. var. repens) (Thunb.) Zucc., - ten se od nominátní variety odlišuje křehčími poléhavými a po celé délce kořenujícími lodyhami a tenčími lístky.[2][6]

Reference

  1. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Šťavel růžkatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 08.03.2008 [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. (česky)
  2. HRONEC, Michal. Natura Bohemica: Šťavel růžkatý [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 07.09.2010 [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. (česky)
  3. Herba, Atlas plevelů: Šťavel růžkatý [online]. Česká zemědělská univerzita, FAPaPZ, Katedra agroekologie a biometeorologie, Praha [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. (česky)
  4. FUTÁK, Ján; BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska III: Kysličkovec rožkatý [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1982 [cit. 2014-09-10]. S. 475–476. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-11. (slovensky)
  5. DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha: Československá akademie věd, 1956. 384 s. HSV 38873/55/SV3/6423. Kapitola Šťavel růžkatý, s. 309–310.
  6. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647–811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 10.09.2014]. Roč. 84, čís. 3, s. 647–811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.