Öland

Öland je po Gotlandu druhý největší ostrov ve Švédsku. Nachází se v Baltském moři. Má rozlohu 1342 km² a protáhlý úzký tvar táhnoucí se ve směru jihozápad-severovýchod. Je 136 km dlouhý a maximálně 16 km široký. Dosahuje nadmořské výšky maximálně 57 m. Od města Kalmar na švédské pevnině je oddělen průlivem Kalmarsund, přes který je postaven silniční most Ölandsbron dlouhý 6 km.

Öland
Satelitní snímek ostrova
Öland
LokalizaceBaltské moře
StátŠvédsko Švédsko
 KrajKalmar
 ObecBorgholm, Mörbylånga
Topografie
Rozloha1 342 km²
Zeměpisné souřadnice56°44′ s. š., 16°40′ v. d.
Délka137 km
Šířka16 km
Nejvyšší vrcholRösslösa (57 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel25 846 (2016)
Hustota zalidnění19,3 obyv./km²
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
zemědělská krajina jižního Ölandu
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státŠvédsko Švédsko
Typkulturní dědictví
Kritériumiv, v
Odkaz968 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení(neznámé zasedání)

Ostrov je dějištěm série románů spisovatele Johana Theorina.

Geografie

Rostou zde listnaté (dub, jasan) i jehličnaté (borovice) lesy a vřesoviště. Převážná část povrchu je zemědělsky obdělávána (žito, cukrová řepa). Je zde rozvinutá živočišná výroba. Část východního pobřeží a sousední vodní plocha byly vyhlášeny za ramsarský mokřad.[1] Z administrativně-územího hlediska je ostrov rozdělen do dvou obcí Borgholm a Mörbylånga. Největšími sídelními celky jsou Borgholm, Köpingsvik, Färjestaden a Mörbylånga. Öland je součástí kraje Kalmar. V roce 2016 zde žilo 25 845 obyvatel.

Zemědělská krajina jižního Ölandu

„Zemědělská krajina jižního Ölandu“ je název jedné z památek světového kulturního dědictví UNESCO. Z většiny je tvořená rozlehlou vápencovou planinou. Podloží je kryté jen úzkou vrstvou zeminy a má vysoké pH, což umožňuje růst specifické flóry. Podobné vápencové planiny se nacházejí i na dalších ostrovech v Baltském moři a na Britských ostrovech. Planina je místy přerušována morénovými usazeninami. Setkáme se zde i s krasovými jevy. Oblast je osídlena již 5000 let lidmi, kteří se přizpůsobili zdejším specifickým podmínkám a utvářeli kulturní zemědělskou krajinu pastvin a polí. Nacházejí se zde pozůstatky a archeologická naleziště z doby paleolitu, doby bronzové i doby železné, ale i vikingských sídel.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Ölands ostkust [online]. Ramsar Sites Information Service [cit. 2018-11-01]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.