Ölandsbron

Most Ölandsbron je silniční most ve Švédsku propojující město Kalmar na pevnině s městem Färjestaden na ostrově Öland. Jeho délka 6 072 metrů ho činí jedním z nejdelších mostů v celé Evropě (byl nejdelším až do dostavění mostu Vasco da Gama v roce 1998). Je podpírán 156 pilíři a na svém západním konci má charakteristický hrb, který byl vytvořený, aby poskytl vertikální prostor 36 metrů pro potřeby proplouvání lodí.

Ölandsbron
Ölandsbron (7. září 2014)
Základní údaje
StátŠvédsko Švédsko
KomunikaceSwedish county road 137
PřesKalmar Strait
SprávceTrafikverket
Otevřen30. září 1972
Souřadnice56°40′30″ s. š., 16°25′0″ v. d.
Parametry
Materiálželezobeton
Délka6 072 m
Šířka13 m
Max. rozpětí130 m
Mapa
Další data
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na most Ölandsbron ze strany ostrova Öland

Na západním konci se směrem na jih od mostu se nachází malý dřevěný most pro chodce a cyklisty. Tento 150 metrů dlouhý most propojuje ostrov Svinö s pevninou a odráží podobu mostu Ölandsbron. Tato replika je jasně viditelná pro každého kdo přejíždí na Öland po Ölandsbron. Zatímco most přes Öresund, který spojuje Švédsko s Dánskem je celkově delší, Ölandsbron je stále nejdelším mostem, který je zcela na švédském území.

Stavba

Ölandsbron byl slavnostně otevřen 30. září 1972. Mezi vystupujícími obřadu, který se konal na východní straně mostu, byl korunní princ (současný král) Karel XVI. Gustav. Stavba mostu stála 80 milionů švédských korun, probíhala po dobu 4,5 let a bylo použito přibližně 100 000 krychlových metrů betonu. Most byl také připraven na přepravu sladké vody z pevniny na Öland. Projekt stavby mostu získal velkou podporu, ale objevily se také protesty. Hlavní námitkou byla možnost ohrožení životního prostředí možným způsobením masivního přílivu turistů na ostrov Öland a jeho vzácnou a zranitelnou přírodu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Öland Bridge na anglické Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.