Operační systémy Windows je občas pro obnovení nebo zlepšení funkčnosti nutné reinstalovat. Ačkoliv ke většině počítačů s Windows dostanete záchranný disk pro obnovu, může se stát, že budete potřebovat Windows reinstalovat bez disku. Také u netbooků bez optických mechanik není možnost provést instalaci z CD. Windows 7 můžete reinstalovat pomocí diskového obrazu, který zdarma poskytuje Microsoft. Stačí vám k tomu produktový klíč k Windows 7.

Část 1
Část 1 ze 3:
Vytvoření instalačního USB disku či DVD

  1. 1
    Najděte produktový klíč Windows 7, abyste si mohli stáhnout Windows 7. Pokud nemáte instalační disk, můžete si buďto vytvořit vlastní instalační DVD jen s pomocí produktového klíče k Windows 7. Klíč obvykle najdete na samolepce přilepené na spodní straně notebooku, nebo zadní straně skříně PC. Může být také v dokladech od počítače, nebo v obalu od DVD, v němž jste koupili Windows 7.
    • Pokud nemůžete produktový klíč najít a počítač vám stále funguje, stáhněte si NirSoft's ProduKey. Tento zdarma dostupný nástroj rychle zobrazí produktové číslo vašich Windows 7. Program rozbalte ze staženého archivu ZIP a spusťte ProduKey.exe, načež se zobrazí produktové číslo Windows 7. To si zapište pro pozdější použití.
    • Některé antiviry mohou považovat ProduKey za virus, jelikož přistupoval kvůli nalezení klíče do registrů. Tato varování můžete v klidu ignorovat, program je dobře ověřený IT komunitou.
    • Na některých počítačích nelze kvůli způsobu, jakým výrobce Windows instaloval, produktové číslo zobrazit. Abyste získali instalační disk Windows 7 a funkční produktový klíč, budete muset kontaktovat zákaznickou podporu výrobce. Tento problém je nejčastější u počítačů Dell.
  2. 2
    Stáhněte si ISO obraz Windows 7 od Microsoftu. Pokud máte platný produktový klíč, můžete si legálně stáhnout ISO Windows 7 (soubor obrazu disku) ze stránek Microsoft. Navštivte Stránku stažení Windows 7 a zadejte zde produktové číslo. Bude vám poskytnut odkaz pro stažení souboru ISO do počítače. Daný odkaz bude souhlasit s verzí Windows, pro kterou je určen produktový klíč. [1]
    • Možná dostanete na výběr mezi 32bitovou a 64bitovou verzí. Pokud nevíte, kterou stáhnout, stiskněte Win+Pause a podívejte se na záznam "Typ systému".
    • Velikost souboru ISO je asi 4 GB, takže jeho stažení může chvíli trvat.
    • ISO stahujte jedině přímo od Microsoftu. Pokud nemáte produktové číslo, můžete se jej pokusit sehnat z šedivější oblasti internetu, systém však nebude bezpečný. Navíc je stažení ISO souboru odjinud než ze stránek Microsoft ilegální. Pokud stahujete ISO z jiného zdroje, zkontrolujte, že stahujete verzi odpovídající vašemu produktovému klíči (např. Home Premium, Professional apod.).
  3. 3
    Stáhněte si nástroj Windows USB/DVD Download Tool (WUDT). Tento nástroj od společnosti Microsoft vám umožní vytvořit ze staženého souboru ISO instalační DVD nebo USB disk. Tento nástroj si můžete stáhnout zde. Po stažení pokračujte dle pokynů pro instalaci.
  4. 4
    Vložte USB disk (minimálně 4GB) nebo prázdné DVD. Instalační médium můžete vytvořit z flash disku o velikosti minimálně 4 GB, nebo z prázdného DVD. Vše z USB disku bude během tohoto procesu vymazáno, proto si nezapomeňte zálohovat důležité soubory. Máte-li DVD vypalovačku, můžete použít také jakékoliv prázdné DVD.
    • Pokud nemáte v počítači optickou mechaniku (což je běžné u netbooků a některých notebooků), použijte USB disk.[2]
  5. 5
    Pro vytvoření instalačního DVD či disku spusťte WUDT. Spusťte nástroj Windows USB/DVD Download Tool a postupujte dle pokynů. Budete požádáni o vybrání staženého ISO souboru. Poté budete muset ve Windows Explorer vybrat, kam jej chcete kopírovat (na prázdné DVD, nebo na USB disk). Po dokončení kopírování souboru ISO bude DVD či USB disk připraven k použití.
    • Nezapomeňte, že při použití USB disku přijdete o všechna data na něm uložená.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Začátek instalace

  1. 1
    Zálohujte si důležité soubory. Instalace smaže vše na disku, takže musíte zajistit bezpečnou zálohu všech svých důležitých dokumentů, obrázků a dalších souborů. Zálohu souborů můžete provést mnoha způsoby: zkopírovat je na externí pevný disk či flash disk, nahrát je na cloudové úložiště typu Google Drive či Dropbox, nebo vypálit na prázdná DVD. Více informací najdete v článku Jak si zálohovat. [3]
    • Programy nelze zálohovat, proto je musíte po instalaci Windows nainstalovat znovu. Můžete si však zálohovat soubory s nastavením a konfigurací. Jejich umístění se u jednotlivých programů liší.
    • Vždy dvakrát projděte své složky, abyste nezapomněli na nějaké důležité soubory. Při reinstalaci bude vymazáno vše.
  2. 2
    Vytvořte si disk s ovladači (volitelně). Používáte-li notebook, může se vám hodit stáhnout si předem veškeré základní ovladače, díky čemuž notebook rychleji vrátíte do provozu. Navštivte stránku podpory výrobce notebooku a stáhněte si pro svůj model všechny základní ovladače. Zkopírujte je na USB disk, nebo vypalte na další DVD. Díky tomu budete moci ovladače později nainstalovat bez přístupu k internetu.
  3. 3
    Vložte vytvořené instalační médium. Vložte USB disk nebo DVD, které jste vytvořili v předchozí sekci.
  4. 4
    Restartuje počítač a otevřete si BIOS. Musíte otevřít nabídku BIOS, kde je třeba změnit pořadí zařízení tak, aby počítač bootoval z instalačního média. BIOS můžete otevřít hned po zapnutí počítače, před načtením Windows.
    • Po zapnutí počítače hledejte klávesu "BIOS", "SETUP", nebo "BOOT". Tou je obvykle F2, F10, F12, nebo Del
    • Otevřete nabídku BOOT a změňte pořadí tak, aby bylo na prvním místě instalační zařízení. Opusťte BIOS a uložte změny. Pokud se dostanete po otevření rovnou do nabídky bootování, stačí jen zvolit instalační médium.
  5. 5
    Spusťte instalaci. Budete vyzváni ke stisku libovolné klávesy, čímž spustíte instalaci Windows. Pro spuštění stiskněte na klávesnici klávesu. Budete muset chvíli počkat, než se zkopíruje několik nejdůležitějších souborů.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Reinstalace Windows 7

  1. 1
    Zvolte si jazyk a nastavení klávesnice. První máte na výběr z jazyka a nastavení klávesnice. Většině uživatelů by mělo vyhovovat předvolené nastavení.
  2. 2
    Spusťte instalaci a přijměte podmínky. Po výběru jazyka budete vyzváni ke spuštění instalace. Po kliknutí na "Instalovat nyní" se vám zobrazí licenční ujednání pro používání Windows 7. Na znamení souhlasu zaškrtněte políčko a klikněte na "Další."
  3. 3
    Zvolte instalaci "Vlastní (pokročilá)". Díky tomu budete moci vymazat stávající diskový oddíl a nainstalovat čistou novou kopii Windows 7. To je velmi důležité, pokud Windows 7 reinstalujete kvůli vyřešení problémů s funkcionalitou, nebo abyste se zbavili malwaru. Nezapomeňte, že Vlastní instalace smaže všechna data z pevného disku.
  4. 4
    Vyberte diskový oddíl, na kterém jsou aktuálně nainstalované Windows. Zkontrolujte, že oddíl není označený jako "Rezervovaný systémem" či "Recovery". Oddíl Windows by měl obecně mít velikost alespoň 20 GB. Zkontrolujte si, že vybíráte správný oddíl, protože všechna data na něm budou smazána.
  5. 5
    Klikněte na odkaz "Možnosti disku", a poté klikněte na "Vymazat." Budete požádání o potvrzení smazání oddílu a všech dat na něm uložených. Můžete také vymazat i další oddíly, které nechcete, čímž odstraníte i všechna data na nich uložená.
    • Několik nepřidělených oddílů můžete sloučit do jednoho tak, že vyberete jeden z nich, kliknete na "Rozšířit," a poté přidáte k oddílu druhý nealokovaný oddíl. To se hodí, pokud jste měli rozdělený disk, avšak chcete ho při instalaci spojit.
  6. 6
    Vyberte právě vymazaný oddíl a stiskněte "Další." Název disku by měl být "Nepřidělené místo." Pro bezproblémovou instalaci Windows 7 budete potřebovat minimálně 16 GB.
  7. 7
    Vyčkejte, než se Windows 7 nainstalují. Instalace Windows začne na vybraný oddíl kopírovat a instalovat systémové soubory Windows. To trvá obvykle mezi 15 - 20 minutami. Po dokončení instalace se počítač restartuje. Když k tomu dojde, nemačkejte klávesu pro spuštění Instalace Windows, ale nechte počítač normálně načíst.
  8. 8
    Vytvořte si uživatelský účet. Po restartu a načtení Windows budete vyzváni k vytvoření uživatelského účtu. Půjde o účet správce počítače. Budete také vyzváni k zadání jména počítače pro identifikaci v síti.
  9. 9
    Zadejte své produktové číslo Windows 7. Zadejte produktový klíč, který jste získali na začátku článku. Toto můžete zatím přeskočit, při zapnutí Windows však budete k zadání klíče vyzváni. Zaškrtněte políčko "Automaticky aktivovat Windows", aby Windows automaticky dokončili aktivační proces.
  10. 10
    Zvolte nastavení Windows Update. Silně doporučujeme vybrat možnost "Použít doporučená nastavení", jelikož tak počítač bude aktualizovaný a zabezpečený. Pokud tuto možnost nevyberete, budete muset aktualizace Windows kontrolovat a instalovat ručně.
  11. 11
    Nastavte si časové pásmo a datum. Zkontrolujte správnou časovou zónu a správně nastavené datum.
  12. 12
    Vyberte umístění sítě. Výběrem typu sítě, ke které jste právě připojeni, pomůžete Windows automaticky nastavit síťové možnosti. Jste-li doma, vyberte možnost "Domácí". Jste-li připojeni k pracovní síti, vyberte "Pracovní." Na veřejném místě či při připojení k mobilní síti zvolte "Veřejná."
  13. 13
    Začněte používat Windows 7. Nyní by měla být instalace hotová a vy byste měli vidět plochu svých nových Windows 7. Můžete začít reinstalovat staré programy a kopírovat zálohy zpět na disk. Měli byste také zkontrolovat, že máte nainstalované všechny nejnovější ovladače, což vám zajistí nástroj Windows Update. Více informací o získání nejnovějších ovladačů hardwaru najdete v článku Jak najít a aktualizovat ovladače. [4]
    • Pokud jste si předtím vytvořili disk s ovladači, vložte jej a nainstalujte si základní ovladače, které jste stáhli. To vám může pomoci rychleji dostat počítač do provozu.
    Reklama

O tomto wikiHow

JL
Spoluautor od:
Technologický spisovatel & Editor
Tento článek spoluautor od Jack Lloyd. Jack Lloyd je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s tvorbou a editací článků souvisejících s technologiemi. Je technologickým nadšencem a učitelem angličtiny. Tento článek byl zobrazen 26 378 krát
Reklama