Známe to všichni. Chyba modré obrazovky, známá jako chyba STOP nebo modrá obrazovka smrti může být frustrující zkušenost. Chybová hláška totiž většinou nikdy přesně nepíše, co je kde špatně, a navíc se často zdá, že k modré smrti dochází náhodně. V tomto článku si popíšeme, jak zjistíte chybu a jak lze problém modré obrazovky smrti vyřešit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zjištění problému

  1. 1
    Vzpomeňte si, zda jste v nedávné době něco měnili. Nejběžnější příčinou modré smrti je nedávná změna v nastavení počítače nebo v jeho hardwaru. Často to způsobuje instalace nových nebo aktualizace stávajících ovladačů. Ovladače jsou software, který umožňuje hardwaru komunikovat se systémem Windows. Pokud pravidelně vytváříte bod obnovy, zkuste vrátit nastavení počítače do posledního bodu obnovy, kdy ještě vše fungovalo správně. Může to pomoci, ale také nemusí.[1]
    • Vzhledem k tomu, že existuje v podstatě nekonečné množství hardwarových konfigurací, není možné zkoušet ovladače pro každé jedno nastavení. Mohlo by se totiž stát, že si nainstalujete ovladač, který při komunikaci s hardwarem způsobí kritickou chybu.
  2. 2
    Zkontrolujte hardware počítače. Modrou smrt totiž někdy způsobují špatná nebo vadná propojení uvnitř počítače. Otevřete počítačovou skříň a přesvědčte se, že všechny kabely jsou pevně připojeny a že všechny karty jsou pevně zasunuty ve svých slotech.
    • U notebooků je to o něco složitější. Můžete zkontrolovat pevný disk i paměť RAM a přesvědčit se, zda jsou správně připojeny. Pomocí malého šroubováku odstraňte zadní panel notebooku, který kryje pevný disk a RAM. Obě komponenty s citem, ale pevně zatlačte do příslušných slotů.
  3. 3
    Zkontrolujte teplotu počítače. Selhání hardwaru může způsobovat i přehřívání. Jednou z nejčastějších částí počítače, která se přehřívá, je grafická karta. Druhým nejčastějším viníkem je procesor (CPU).
    • Teplotu můžete zkontrolovat v BIOSu nebo pomocí speciálního softwaru přímo ve Windowsech.
  4. 4
    Otestujte RAM. Častým viníkem selhání systému je špatný modul paměti RAM. Selhání RAM poznáte snadno, systém je velmi nestabilní. RAM svého počítače můžete otestovat pomocí programu s názvem “memtest86”. Je zdarma dostupný na internetu. Abyste ho ale spustili, musíte ho nejdřív vypálit na bootovací CD.
    • Restartujte počítač a spusťte program. Software memtest automaticky spustí test vaší RAM, který většinou trvá několik minut. Pro lepší výsledky je vhodné spustit test několikrát za sebou. Memtest poběží do té doby, dokud ho sami nezastavíte.
  5. 5
    Otestujte pevný disk. Spusťte funkci “chkdsk”, která vyhledá chyby či potencionální problémy na pevném disku. Selhání pevného disku a následnou modrou smrt mohou způsobovat i poškozené soubory. Funkci "chkdsk (check disk) spustíte tak, že otevřete Tento počítač a pravým myšítkem kliknete na disk, který chcete skenovat. Vyberte Vlastnosti.
    • V dialogovém okně Vlastností vyberte kartu Nástroje.
    • V sekci Kontrola chyb klikněte na Zkontrolovat. Počítač vás vyzve, abyste ho restartovali, a on tak mohl spustit kontrolu disku.
  6. 6
    Odpojte všechny možné komponenty. Jeden ze způsobů jak zúžit pátrání po tom, co způsobuje selhání systému, je odstranit vše, co není ke spuštění počítače nezbytně nutné. Takhle totiž poznáte, že pokud problém zmizí, způsobuje ho jedna z odpojených komponent.
    • Desktopový počítač potřebuje základní desku, procesor, pevný disk, zdroj, RAM a klávesnici. Připojte monitor přímo do portu na základní desce, abyste mohli odpojit grafickou kartu. Všechno ostatní může být během zjišťování problému odpojeno.
    • Pokud počítač funguje po odpojení komponent bez chyby, připojujte jednu komponentu za druhou a sledujte, kdy se chybová hláška znovu objeví. Takhle poznáte, které zařízení selhání systému způsobuje.
    • Tuto metodu nelze použít u notebooků, protože u nich některé komponenty odpojit nemůžete.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Analýza Crash Reportu

  1. 1
    Nastavte počítač, aby se v případě modré smrti nerestartoval. Často se totiž stane, že počítač se automaticky restartuje ještě předtím, než si stačíte zaznamenat, co je vlastně na modré obrazovce smrti napsáno. Proto je nutné toto počítači zakázat, abyste měli čas si potřebné informace opsat.
    • Otevřete Vlastnosti systému. V jakékoliv verzi Windows zmáčkněte klávesovou zkratku Win+Pause/Break.[2]
    • Klikněte na Upřesnit nastavení systému. Uživatelé Windows XP se do volby Upřesnit nastavení systému dostanou ihned po zmáčknutí Win+Pause/Break.
    • Na kartě Upřesnit v sekci Spouštění a zotavení systému klikněte na tlačítko Nastavení.
    • Zde v sekci Selhání systému odškrtněte položku "Automaticky restartovat". Změnu uložíte kliknutím na OK. Až se příště opět objeví modrá obrazovka smrti, budete si moci vše v klidu opsat, protože počítač v tomto stavu zůstane, dokud ho sami manuálně nerestartujete.
  2. 2
    Počkejte na opětovné selhání systému. Až se modrá obrazovka objeví znovu, zapište si z ní informace, které zmiňujeme níže.[3] Opsané údaje zadejte do vyhledávače a zkuste zjistit, jaký hardware nebo program by mohl chybu způsobovat:
    • ”Zdá se, že problém by mohl způsobovat následující soubor:” Zapište si název souboru a stejně tak i chybovou hlášku vypsanou pod ním.
    • ”STOP:” Opište si kód chyby za slovíčkem STOP.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Oprava problému

  1. 1
    Nabootujte PC do nouzového režimu. Pokud se Windows kvůli modré obrazovce nechtějí spustit, zkuste počítač nabootovat do nouzového režimu. Při spuštění počítače opakovaně mačkejte klávesu F8, dokud se neobjeví nabídka Windows. Zvolte možnost Nouzový režim s prací v síti, aby se spustila jen základní verze Windows. Tento krok vám umožní přístup ke Správci zařízení, internetu a dalším systémovým nástrojům.
  2. 2
    Zkuste vyhledat viry. Modrou obrazovku smrti mohou někdy způsobovat i viry nebo malware. Přesvědčte se, že máte aktualizovaný antivirový program a spusťte hloubkovou kontrolu systému a pokuste se najít cokoliv, co by mohlo vaše problémy způsobovat.
  3. 3
    Proveďte opravnou instalaci Windows. Jedná se o rychlou alternativu ke kompletnímu přeinstalování Windows, neboť dochází pouze ke zkopírování systémových souborů do počítače. Tento postup se hodí například tehdy, pokud zhroucení systému způsobuje poškození nějakého z klíčových systémových souborů.
    • Pokud chcete provést opravnou instalaci, vložte do jednotky disk se systémem Windows a nabootuje počítač z něj. V úvodní nabídce nastavení zvolte Opravnou instalaci. Systém Windows smaže staré systémové soubory a nakopíruje si nové. Nepřijdete o žádné osobní údaje ani soubory.
  4. 4
    Vraťte se k původním ovladačům. Pokud je příčinou problému hardware, první věc, kterou byste měli zkusit, je odinstalování nejnovějších ovladačů a návrat k těm předchozím (tzv. rollback). Tímto procesem v podstatě nainstalujete starší verzi softwaru s ovladači a potíží byste se mohli zbavit.
    • Otevřete Správce zařízení. Dostanete se na něj takto: nabídka Start > pravý klik na Tento počítač. Zvolte Vlastnosti a poté Správce zařízení. Ve Windows 8 zmáčkněte Win+X a ze seznamu vyberte Správce zařízení.
    • Vyberte hardware, jehož vadné aktuální ovladače chcete odinstalovat. Všechny položky lze rozbalit, aby bylo možné příslušné zařízení najít. Pravý klik na příslušnou ikonku a poté zvolte Vlastnosti.
    • Klikněte na kartu Ovladač. Vyberte Vrátit změny ovladače, čímž se vrátíte ke dříve nainstalovanému ovladači, pokud aktualizovaný ovladač způsobuje potíže.
    • Pokračujte v práci s počítačem jako obvykle. Jakmile vadný ovladač odinstalujete a vrátíte se k původnímu, používejte počítač běžným způsobem, abyste ověřili, zda chyba zmizí. Neaktualizujte tento ovladač do té doby, dokud nebude vydána novější verze.
  5. 5
    Vraťte zpět aktualizace Windows. Pokud odinstalace špatného ovladače nepomůže, můžete vyzkoušet návrat ke starší, ale funkční instalaci Windows. Díky tomu zjistíte, zda problémy s pádem systému nezpůsobují nainstalované aktualizace Windows.[4]
    • Spusťte Obnovení systému. Nástroj Obnovení systému najdete přes nabídku Start, kde do vyhledávacího políčka napíšete "obnovení". Spusťte program a vyberte v kalendáři nějaké datum v minulosti, kdy se chyba ještě neobjevovala.
    • Tím vymažete všechny aktualizace a nastavení, které byly na počítači od daného data provedeny. Takhle poznáte, zda modrou smrt způsobuje nějaká aktualizace Windows z nedávné doby.
  6. 6
    Promažte pevný disk. Selhání systému Windows může způsobovat i skutečnost, že na disku, na kterém je systém nainstalován, už není dostatek místa. Pokud máte méně než 15% volného místa, smažte všechny nepotřebné soubory a programy.
  7. 7
    Použijte nové aktualizace a ovladače. Pokud nepomohla odinstalace špatných ovladačů či aktualizací, mohla by váš problém vyřešit instalace nejnovější verze ovladačů nebo nejnovější aktualizace. Zkontrolujte program Aktualizace Windows a přesvědčte se, zda nejsou nějaké aktualizace systému nebo hardwaru dostupné.
    • Klikněte na Start a vyhledejte “Aktualizace Windows”. Ve Windows 8 zmáčkněte klávesu Win a začněte psát “Aktualizace Windows”.
  8. 8
    Přeinstalujte Windows. Pokud se vám chybu stále nedaří vyřešit, můžete vyzkoušet kompletní přeinstalaci Windows. Nezapomeňte si však předtím veškeré důležité soubory zálohovat, neboť dojde ke zformátování pevného disku, a tedy ke smazání všech dat na něm uložených.
    • Pokud modrou obrazovku způsobuje nějaký špatný hardware, přeinstalace Windows nepomůže. Budete muset zjistit, jaká část hardwaru chybu způsobuje a nahradit ji.
  9. 9
    Vyměňte vadný hardware. Pokud nepomůže návrat k předchozím ovladačům či aktualizacím, možná bude nutné odstranit a nahradit špatný hardware. Pozor: Výměna jiného hardwaru než RAM či pevného disku u notebooku může být velmi obtížná a drahá záležitost.
    • Pokud testy RAM naznačují, že je operační paměť vadná, budete ji muset co nejdříve vyměnit.
    • Pokud kontrola pevného disku vypisuje chyby na disku, měli byste všechna data zálohovat a nainstalovat nový pevný disk. Pokud máte na pevném disku již nainstalované Windows, počítejte s tím, že bude nutná jejich přeinstalace.
    • Pokud problém způsobuje vadná grafická karta, její výměna může být velmi drahá. Opravit grafickou kartu na notebooku je téměř nemožné. U stolních (desktopových) počítačů lze normálně otevřít skříň a starou grafickou kartu vyměnit za novou.
    Reklama

Tipy

  • Pokud se objeví chyba STOP, zkuste nejdřív spustit počítač jen se základním hardwarem. Pokud se počítač normálně spustí, vyzkoušejte vyřešit potíže s ovladačem přeinstalací nebo aktualizací firmwaru.
Reklama

Varování

  • Pokud za vámi zrovna nestojí počítačový odborník, který by vám poradil, nebo nemáte k dispozici nějaký manuál, neupravujte sami registr Windows ani nástroj Po spuštění.
  • Před spuštěním posledního funkčního Bodu obnovení nebo diagnostiky opravy systému nezapomeňte vždy veškerá data zálohovat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 23 456 krát
Reklama