Tento článek spoluautor od Kevin Carrillo. Kevin Carrillo je specialista na hubení škůdců a senior projektový manažer pro MMPC, službu kontroly škůdců a certifikovaný Minority-owned Business Enterprise (MBE) (podnik pro podnikání menšin) se sídlem v New Yorku. MMPC je certifikován předními kódy a postupy v tomto odvětví, včetně Národní asociace ochrany škůdců (NPMA), QualityPro, GreenPro a New York Pest Management Association (NYPMA). Práce MMPC byla uvedena v CNN, NPR a ABC News.
V tomto článku je 10 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 4 605 krát
Blechy jsou skutečnou nepříjemností, které se těžko zbavuje a v některých případech je zamoření dokonce tak vážné, až se skoro zdá, že přívaly nových blech nikdy neskončí. V tomto článku si ukážeme několik metod, kterými můžete tento otravný hmyz odstranit ze svého koberce a zároveň vám prozradíme několik tipů, díky kterým se už blechy nevrátí.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Odstranění blech pomocí čištění
-
1Důkladně koberec vysajte. Místo marné snahy přitlačit na koberec standardní koncovku vysavače použijte tryskovitý nástavec. Začněte na konci místnosti a vysajte ji v pruzích, dokud neprojdete celý povrch koberce. Obzvláštní pozornost klaďte na rohy místností a na podlahové lišty - blechy se totiž rády schovávají na temných a vlhkých místech. Nezapomeňte tedy vysát i místa pod nábytkem.
- Ujistěte se, že jste důkladně vysáli místa, na kterých se často zdržují vaši domácí mazlíčci. To znamená oblasti podél podlahových lišt, okolí vchodů apod.
- Jestliže se potýkáte s velmi těžkým zamořením, pokračujte ve vysávání každý den po dobu 10-14 dní.[1]
-
2Vysajte veškerý polstrovaný nábytek v místnosti. Pracujte pečlivě a vysajte jak sedací a další rovné plochy, tak i ty boční a spodní. Blechy na podobná místa rády skáčou a můžou odtud znovu zamořit vyčištěný koberec.
-
3Vyhoďte použitý sáček do vysavače. Nevyhazujte ho uvnitř domu, ale raději ho vytáhněte z vysavače, vložte do plastikového odpadkového pytle, pevně zavažte a vyhoďte někam do odpadu mimo dům. Zabráníte tím tomu, aby se přeživší blechy vrátily ke svému spokojenému životu ve vašem koberci.[2]
- Pokud máte vysavač, který má místo sáčků nádobu, vysypte její obsah také do plastikového pytle, ten pevně zavažte a vyhoďte mimo dům.
-
4Zvažte, zda by nebylo vhodné na koberec a nábytek použít parní čistič. Jestliže žádné takové zařízení nevlastníte, můžete si ho půjčit ve specializovaných půjčovnách či obchodech. Pozorně si přečtěte všechny instrukce k použití a držte se jich. Další možností je najmout si profesionály, kteří práci odvedou za vás. Vysoká teplota, kterou má pára vycházející z těchto přístrojů, zahubí jak dospělé jedince, tak nakladená vajíčka.
-
5Vyčistěte pelíšky svých domácích mazlíčků. Vložte je do automatické pračky a pusťte ji na nějaký sanitární cyklus. Zároveň nastavte co nejvyšší teplotu sušení. V praní pokračujte každý den, dokud z vašeho domu nezmizí poslední blechy.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Použití chemických, přírodních a dalších ošetření
-
1Aplikujte na koberec interiérový insekticid, bezpečný pro domácí zvířata. Postříkejte s ním celý povrch koberce a před vysáváním počkejte, než úplně zaschne. Koberec vysávejte každých několik dní po dobu dvou týdnů. Insekticidy zabijí dospělé blechy, ale vajíčka přežijí, což dokáže vyřešit právě časté vysávání. Před opětovnou aplikací insekticidu počkejte několik týdnů.[3]
- Při aplikaci insekticidu držte své mazlíčky stranou, dokud není kontakt s kobercem zcela bezpečný. Insekticidy a podobné přípravky jsou velmi jedovaté a u domácích zvířat by mohly způsobit skutečně tragické nehody. Pečlivě čtěte informace uvedené na obale. Některé přípravky vyžadují, abyste do ošetřované oblasti několik hodin po aplikaci nevstupovali.[4]
-
2Poprašte celý koberec solí nebo boraxem. Zaměřte se hlavně na ty oblasti, ve kterých tráví nejvíce času vaši domácí mazlíčci, jako je okolí vchodových dveří, podlahových lišt a prostor pod nábytkem. Borax nebo sůl rozprostřete po celém koberci a ujistěte se, že použitá látka dobře sedla do vláken. Použijete-li borax, nechte prášek usadit přes noc a koberec vysajte až druhý den. Při použití soli je potřeba před vysáváním počkat 24-48 hodin. Dokud koberec nevysajete, nepouštějte na něj svá domácí zvířata. [5]
- Při použití boraxu nesmí do ošetřovaných oblastí vstupovat děti a domácí zvířata.
- Použijete-li sůl, ujistěte se, že má velmi jemná zrníčka.
-
3Použijte sprej na bázi octa. Do rozprašovací lahve nalijte jeden díl octa a jeden díl vody. Pevně láhev uzavřete a dobře protřepejte. Použít můžete třeba bílý ocet nebo jablečný ocet. Tuto octovou vodu potom nastříkejte na koberec. Opět se zaměřte hlavně na místa, na kterých se často zdržují vaši zvířecí mazlíčci - vchody, podlahové lišty, místa pod nábytkem.[6]
- Blechy nesnáší pach octa. Ocet může být navíc nápomocný při zabíjení dospělých blech.
-
4Zvažte užití citronového spreje. Do hrnce nalijte 2 šálky (cca 500 mililitrů) vody. Jeden až tři citrony nakrájejte na tenké plátky, vhoďte je do připravené vody a tu přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, stáhněte hrnec z plotny a vypněte sporák. Citrony nechte ve vodě máčet přes noc. Druhý den plátky citronu vytáhněte a vodu nalijte do rozprašovací lahve. Tento odvar nyní aplikujte na celý koberec a obzvláštní důraz klaďte na místa, kde se často zdržují vaši zvířecí mazlíčci, jako je okolí vchodů, podlahových lišt nebo prostor pod nábytkem.
- Blechy nesnáší pach citronu, takže byste po aplikaci citronové vody měli zaznamenat jisté účinky.[7]
-
5Nastražte na blechy past. Jestliže nevíte, kde přesně se ve vašem koberci blechy nacházejí, můžete je nalákat do jednoho místa pomocí pasti. Malou misku naplňte vodou, přidejte do ní několik kapek čistícího prostředku na nádobí a dobře obě přísady promíchejte. Misku položte na podlahu někam ke zdi a postavte vedle ní lampičku. Lampu v noci rozsviťte. Blechy půjdou za světlem a naskáčou do připravené misky s vodou. Čistící prostředek ve vodě blechám zabrání v úniku. Ráno zhasněte lampičku a vylijte vodu s ulovenými blechami.[8]
- Pokud máte domácí zvířata, odepřete jim na noc přístup do místnosti, ve které chcete nastražit past. Pokud to není možné, přehoďte přes mísu něco, čím zabráníte přístupu zvířatům, ale necháte dostatečný prostor pro blechy.
- Místo lampičky můžete použít i nějaké jasné noční osvícení.
-
6V nouzi objednejte profesionálního dezinsektora. Tyto společnosti odvedou veškerou práci za vás a problému vás zaručeně zbaví.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Odstranění blech pomocí křemeliny
-
1Kupte jedlou křemelinu. Je opravdu důležité, abyste koupili křemelinu (diatomickou zeminu), kterou je možné konzumovat, ne tu, která se sype do bazénu. Jedlá křemelina vám nezpůsobí žádné potíže, pokud ji nedopatřením pozřete.
-
2Vysajte koberec. Použijte tryskovitý nástavec a vysajte celý koberec, obzvláště oblasti, ve kterých se často zdržují vaši zvířecí mazlíčci, jako jsou prostory pod nábytkem, kolem vchodů nebo podél podlahových lišt.
-
3Poprašte koberec křemelinou. Zaměřte se hlavně na místa, kde tráví čas domácí zvířata, včetně okolí podlahových lišt, vchodových dveří a míst pod nábytkem. Křemelina se vyrábí z opálových schránek rozsivek (jednobuněčných řas), které dokážou blechy rozřezat.
-
4Křemelinu můžete nasypat i do pelíšků vašich domácích zvířat. Jestliže se chcete zbavit blech z koberce, budete je muset odstranit i z jiných povrchů, což zahrnuje i textilní pelíšky vašich zvířecích mazlíčků. Jednoduše do nich křemelinu nasypte a nechte ji tam dva až tři dny. Zvířata do pelíšku po tuto dobu nepouštějte. Po dvou až třech dnech pelíšek vysajte vysavačem a vyperte ho v automatické pračce na horký cyklus, pokud je to možné.
-
5Vykoupejte své domácí mazlíčky. Jestliže jste křemelinu nanesli i na místa, na kterých se vaše zvířata ráda zdržují, pravděpodobně se jim dostala do kožichu. V takovém případě musíte své mazlíčky vykoupat. Psi se většinou ke koupeli staví mnohem ochotněji než kočky.
- Při koupeli můžete použít také šampon pro zvířata bez obsahu mýdla. Křemelina může kůži velice vysoušet, což můžete napravit použitím hydratačního zvířecího šamponu, který neobsahuje mýdlo. Použijte hřeben na blechy, kterým zachytíte veškerý dospělý hmyz, ale i larvy a vajíčka.[9]
-
6Vysajte koberec. Po čtyřech až pěti dnech vysajte koberec. Nezapomeňte na oblasti, ve kterých se často zdržují vaše domácí zvířata, jako jsou prostory pod nábytkem, okolí vchodových dveří nebo místa podél podlahových lišt.
-
7Vyhoďte použitý sáček do vysavače. Nevyhazujte ho uvnitř domu, ale raději ho vytáhněte z vysavače, vložte do plastikového odpadkového pytle, pevně zavažte a vyhoďte někam do odpadu mimo dům. Zabráníte tím tomu, aby se přeživší blechy vrátily do vašeho koberce.
- Pokud máte vysavač, který má místo sáčků nádobu, vysypte její obsah také do plastikového pytle, ten pevně zavažte a vyhoďte mimo dům.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Prevence budoucího zamoření
-
1Zkontrolujte svým zvířatům srst. Blechy do vašeho koberce pravděpodobně zanesly vaši zvířecí mazlíčci. Jestliže tedy chcete zabránit opětovnému zamoření svého koberce, budete jim muset prohlédnout srst a hledat blechy i tam. Poměrně spolehlivou známkou zamoření blechami je neustálé drbání zvířat.
-
2Pravidelně svá zvířata kartáčujte. Ve specializovaném obchodě pořiďte hřeben na blechy a češte jim s ním srst. Hřeben na blechy má tenké a husté zuby, které v srsti zachytí veškerý malý hmyz. Zároveň pomůže odstranit přebytečné chlupy a zabrání tak jejich pouštění ve vaší domácnosti.
- Připravte si malou misku s vodou a několika kapkami čistícího přípravku na nádobí. V průběhu kartáčování vašich zvířat pak v této misce můžete oplachovat hřeben od nachytaných blech a chlupů. Blechy se z misky díky čistícímu přípravku nedostanou a utopí se.[10]
-
3Vykoupejte své domácí mazlíčky. Dospělé blechy se utopí ve vodě a larvy zabije použité mýdlo. Pro tyto účely můžete použít speciální mýdlo, určené pro hubení blech. Zde je potřeba dodat, že tento postup nemusí úplně dobře fungovat na kočky. Kočky jsou známé svým strachem z vody a mohou být velmi agresivní, když je budete ke koupání nutit. Jestliže chcete svou kočku přesto vykoupat, použijte silné ochranné rukavice a oblečte si něco s dlouhými rukávy, které ochrání vaše paže.
-
4Zvažte u svých zvířat podávání léků proti blechám. Vezměte své zvíře k veterináři a promluvte si s ním o vhodných možnostech medikace. Veterinář potom předepíše konkrétní typ léků (pro kočky či psy) a doporučí vhodné dávkování. Jestliže se rozhodnete koupit nějaké přípravky sami, pečlivě si přečtěte informace uvedené na jejich obale. Dozvíte se, zda je produkt určený pro kočky nebo psy, ale také pro jaký konkrétní věk a hmotnost. Pokud budete tyto informace ignorovat, pak hrozí, že svého domácího mazlíčka předávkujete, což může mít i velmi tragické dopady.
- Léky proti blechám můžou být v závislosti na typu podávány perorálně nebo povrchovou aplikací. Jestliže se jedná o léky pro povrchové nanášení, obvykle se aplikují na základnu krku, přímo mezi lopatky. Pro přesnou aplikaci si ale pečlivě přečtěte instrukce od výrobce, uvedené na obale.
- Pozorujte své zvíře a všímejte si jakýchkoli známek nepohodlí nebo alergické reakce. Psy i kočky občas mívají na léky proti blechám alergii.
- Nikdy nepodávejte psům léky určené pro kočky a naopak. Také vždy dodržujte doporučené dávkování - nepřekračujte ho.
-
5Přemýšlejte o zakoupení obojku proti blechám. Tyto obojky obsahují chemikálie, které odpuzují blechy. Obzvláště praktické jsou v případě, že váš pes často běhá volně venku. Jestliže dokážete udržet svá zvířata z dosahu blech, pak se vám podaří uchránit i koberec. Připněte svému zvířeti obojek a utáhněte ho tak, aby se vám pod něj stále ještě vešel prst. Přebytečnou část obojku odstřihněte nůžkami.
-
6Nekrmte svá zvířata česnekem a pivovarskými kvasnicemi. Dlouhou dobu se věřilo, a pravděpodobně stále věří, že přidáním česneku nebo pivovarských kvasnic do žrádla vašich domácích mazlíčků zabráníte jejich zamoření blechami. Studie ovšem prokázaly, že ani česnek, ani pivovarské kvasnice nemají pro odpuzování blech v podstatě žádný efekt. [11]
- Česnek nikdy nedávejte kočkám. Pokud byste se přece jen rozhodli česnek vyzkoušet, tak jenom na psech. Pro kočky je velmi toxický.
-
7Zbavte se blech pomocí esenciálních olejů. Svůj vlastní sprej na koberec si můžete vyrobit velmi jednoduchým způsobem. Do rozprašovací lahve prostě nalijte trochu vody a přidejte několik kapek esenciálního oleje. Všechno dobře promíchejte a potom směsí poprašte koberec. Tento přírodní repelent je bezpečný pro užití v blízkosti psů i dětí, ale už ne tak bezpečný v přítomnosti koček.
- Mezi esenciální oleje, odpuzující blechy, které jsou bezpečné pro psy, patří například: bergamot, cedrové dřevo, citronela, eukalyptus, geranium (pelargónie), levandule, citron, citronová tráva, peprmint, rozmarýn, šalvěj a sladký pomeranč.[12]
- Tyto spreje nepoužívejte v přítomnosti koček. Kočky jsou na esenciální oleje extrémně citlivé.
-
8Odežeňte blechy pomocí rostlin. Existují určité rostliny, jejichž pach blechy doslova odpuzuje. Tyto rostliny je sice nezabijí, ale rozhodně je udrží v uctivé vzdálenosti od domu. Zvažte proto jejich koupi a vysazení uvnitř i vně domu. Mezi takové rostliny řadíme například:[13]
- Šantu kočičí - blechy odpuzuje, ale pro kočky je naopak velmi přitažlivá!
- Heřmánek - nejen že skvěle voní a vypadá, ale jeho květy můžete použít i pro přípravu čaje.
- Levanduli - zažene blechy a rozvine po vašem domě velmi příjemné aroma. Navíc má krásné, fialové květy.
- Citronovou trávu - odpuzuje blechy a navíc ji využijete i v kuchyni.
- Mátu - stejně jako citronovou trávu, tak i mátu využijete při vaření! Můžete ji použít pro dochucení jídel nebo nápojů.
- Rozmarýn - velmi populární bylinka, kterou využijete nejen pro zapuzení blech, ale také pro dochucení jídel.
- Šalvěj - další vynikající bylina, která spolehlivě zažene blechy a jejíž účinky oceníte v kuchyni.
Reklama
Tipy
- Jestliže bydlíte v jednopokojovém bytě a nemáte se tak kam ukrýt, pak při použití křemeliny, soli, boraxu nebo insekticidů nejprve ošetřete půlku bytu a tu druhou nechte na další den. Vy i vaše zvířata se pak budete moct po bytě alespoň trochu pohybovat.
Varování
- Po ošetření koberce (insekticidy, borax, sůl apod.) držte svá zvířata několik dní z jeho dosahu.
Reference
- ↑ University for California, How to Manage Pests
- ↑ Clemson University, Flea COntrol
- ↑ University for California, How to Manage Pests
- ↑ PetMD, 10 Ways to Stop Fleas from Biting Your Dog
- ↑ Flea Guide, Homemade Flea Killer
- ↑ Flea Guide, Homemade Flea Spray
- ↑ Flea Guide, Homemade Flea Spray
- ↑ Apartment Therapy, A Few Simple and (Mostly) Chemical-Free Tips for Getting Rid of Fleas
- ↑ Diatomaceous Earth.com, Natural Flea Control for Cats
- ↑ Apartment Therapy, A Few Simple and (Mostly) Chemical-Free Tips for Getting Rid of Fleas
- ↑ Vet Street, Will Garlic Keep Fleas Away?
- ↑ The Hippie Homemaker, DIY Natural Flea and Tick Spray
- ↑ Canidae, Garden Plants that Help Fight Fleas Naturally