X
Tento článek spoluautor od Joe Hough III. Joe Hough III je mistr mechanik na Floridě. Specializuje se na diagnostiku, elektrotechniku, řiditelnost a klimatizaci a od roku 1978 provádí opravy automobilů.
Tento článek byl zobrazen 19 571 krát
Chrom se typicky používá jako ochranná vrstva pro jiné kovy, kterým zároveň dodává na zářivosti. Ale právě tato spodní kovová vrstva má často na svědomí vytváření rzi. S trochou úsilí a s použitím různých domácích potřeb můžete však tento nános překvapivě snadno odstranit. V případě, že je rez již velmi rozšířená a významné části chromované vrstvy odloupané, bude po odstranění rzi potřeba pokračovat v další údržbě, která zabrání dalšímu reznutí.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Odstraňování rzi pomocí alobalu
Metoda 1
-
1Chcete-li vyzkoušet jednoduchou a levnou metodu pro odstranění rzi z chromovaného povrchu, použijte alobal. Hliník s rzí chemicky reaguje a vytváří směs, kterou lze snadno setřít nebo seškrábat. Vzhledem k tomu, že je hliník měkčí než většina jiných kovů, nepoškrábete s ním citlivou chromovou vrstvu, ani kov, který překrývá. [1]
-
2Vyčistěte chrom. Ještě než se pokusíte rez z chromu odstranit, očistěte celý povrch od špíny a nečistot mýdlovou vodou nebo autošamponem, chystáte-li se čistit chromované části svého vozu. Rezavé části potom snadněji lokalizujete a budete k nim mít lepší přístup.
- Na velmi špinavé a zrezlé povrchy použijte ocet nebo jinou slabší kyselinu podle návodu, který uvádíme níže. Potom pokračujte v čištění alobalem.
-
3Alobal namočte ve vodě. Vodu můžete použít takřka jakoukoli, ovšem nejvhodnější je slaná voda. Jsou v ní totiž obsažené elektrolyty a sůl, což jsou složky, které celý chemický proces urychlí. Natrhejte alobal na pásy vhodné velikosti pro ošetření rezavých částí.
-
4Třete alobalem po rezavém povrchu. Přejíždějte s ním po postižených místech tam a zpět. Nemusíte ani příliš tlačit, ačkoli více poškozené povrchy budou vyžadovat trochu větší úsilí a delší dobu, po kterou je třeba alobalem třít.
- Pravidelně alobal namáčejte ve vodě. Jakmile uschne, opět ho navlhčete.
- Jestliže pracujete s obzvláště poškozeným povrchem, pomoct vám může silnější vrstva zmuchlaných alobalových pásů. Hrany, které taková koule alobalu vytvoří, snadněji zasáhnou i jamky, vyžrané rzí do povrchu.
-
5Čas od času zastavte a odstraňte uvolněný nános rzi. Kdykoli uvolněný nános rzi začne tuhnout, zastavte a setřete ho hadrem nebo starým ručníkem. Tímto způsobem vždy odhalíte zbývající vrstvu ulpívající rzi a budete ji moct alobalem snadněji zasáhnout.
-
6Omyjte povrch chromované vrstvy. Jakmile se vám podaří odstranit všechnu rez, setřete povrch hadříkem a odhalte zářivou vrstvu kovu, která se pod ní ukrývala.
-
7Důkladně chrom osušte. Voda na chromovaném povrchu velmi snadno ulpívá a může způsobovat další reznutí kovové vrstvy vespod. K osušení chromovaného povrchu použijte papírovou utěrku nebo vysoušeč vlasů. Pokud je to nutné, seznamte se s částí článku o následné péči a preventivně povrch ošetřete.
- Nezapomeňte na vyčištěný chromovaný povrch nanést vrstvu leštěnky nebo vosku, čímž zabráníte dalšímu vytvářením rzi.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Odstraňování rzi pomocí jemné kyseliny
Metoda 2
-
1Použijte kolu, limetkovou šťávu nebo jinou mírnou kyselinu. Pro odstraňování rzi z chromu je vhodná jakákoli kola nebo limonáda s obsahem kyseliny fosforečné. Mezi další alternativy patří například limetková šťáva nebo ocet. Tyto mírné kyseliny dokážou odstraňovat rez, aniž by po sobě zanechaly jakékoli škody na okolním materiálu.
- Dietní kola neobsahuje cukr, takže nebude tak účinná. Cukr je důležitou složkou použité kyselé tekutiny, protože pomáhá kyselině přilnout ke rzi.
- Vyhněte se silným a koncentrovaným kyselinám, které mohou původní kov poleptat a oslabit. Pokud žádná z domácích kyselých tekutin nezabere, pokračujte s pomocí čisté kyseliny fosforečné, ale nezapomeňte si přitom přímo na obličej namířit větrák, který případné výpary okamžitě odvede pryč od vás.
-
2Vyčistěte chrom. Ještě než se pokusíte rez z chromu odstranit, očistěte celý povrch od špíny a nečistot mýdlovou vodou nebo autošamponem, chystáte-li se čistit chromované části svého vozu. Rezavé části potom snadněji lokalizujete a budete k nim mít lepší přístup.
-
3Chromovaný povrch namočte v kyselině. Ideální doba, po kterou by měl chromovaný předmět zůstat v kyselině, je patnáct minut. Pokud daný předmět namočit nelze, nalijte kyselinu přímo na něj.
-
4Setřete nebo seškrábejte rez. Při odstraňování uvolněné rzi si pravděpodobně budete muset pomoct hrubší houbičkou nebo drátěnkou. Nejmenší riziko poškrábání chromované vrstvy podstoupíte, použijete-li drátěnku určenou na skleněné nádobí. Na silnou vrstvu rzi budete muset použít kus alobalu nebo se ji pokuste silněji seškrábat pomocí hrubší drátěnky.
-
5Nános omyjte jemným mýdlem. Pokud čistíte nějakou část svého vozu, pak pro omytí zbytků rzi a kyseliny použijte nějaký autošampon. Na barvené součásti automobilů se nedoporučuje používat čistící prostředek na nádobí, protože by mohl způsobit odlupování barvy. Nebarvené povrchy můžete čistit jakýmkoli běžným mýdlem a vodou.
-
6Ošetřený povrch osušte a postarejte se o auto. Vlhkost odstraníte pomocí papírových utěrek - zabráníte tím tvorbě další rzi. Jestliže rez způsobila vrstvám pod sebou vážnější poškození, přejděte k sekci, věnované následné péči.
- Preventivně na chromovou vrstvu naneste speciální leštěnku nebo vosk.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Odstraňování rzi pomocí oleje nebo leštěnky na chrom
Metoda 3
-
1Pro nejrychlejší odstranění rzi použijte leštěnku na chrom anebo olej, chcete-li ušetřit. Leštěnka na chromované povrchy je sice nejdražší ze zde uváděných metod pro odstraňování rzi, ale na druhou stranu také nejkvalitnější a nejrychlejší. Jako levnější (obvykle) alternativu k leštěnce můžete použít penetrační olej, jako je například WD40, Motip nebo CRC.
-
2Očistěte chrom pomocí mýdlové vody. Předtím, než se rozhodnete odstranit rez, měli byste povrch zbavit veškeré špíny a nečistot. Rezavé části potom snadněji lokalizujete a budete k nim mít lepší přístup a tím pádem všechnu rez snadněji odstraníte.
- Pokud je rez silně zažraná a nelze ji snadno odstranit, můžete si pomoct trochou octa. Ocet je mírná kyselina, která na rez také velmi dobře funguje.
-
3Na rezavou část chromované vrstvy aplikujte olej. Nějaký čistící prostředek rozetřete po celém rezavém povrchu a ujistěte se, že je skutečně na všech místech. Zabráníte tím poškrábání kovových vrstev.
-
4Na mosaznou nebo ocelovou vlnu naneste olej nebo leštěnku na chrom. Jemná mosazná vlna nebo kartáč s mosaznými chlupy jsou velmi vhodné pomůcky pro tento typ práce, protože přináší nízké riziko, že s nimi nějak vážně poškrábete ošetřovaný povrch. Jestliže neseženete mosaznou vlnu, můžete použít nejjemnější ocelovou vlnu, nejlépe se stupněm hrubosti 0000. Nanesení další vrstvy leštěnky přidá na ochraně proti poškrábání.
-
5Rezavou oblast jemně třete připravenou kovovou vlnou. Jemnými krouživými pohyby stírejte chromovaný povrch a nezapomeňte, že ho musíte po celou dobu udržovat mokrý. Během práce na vlnu příliš netlačte, protože byste tím mohli vrstvu chromu poškodit.
- Jakmile povrch oschne, přidejte na něj více oleje nebo leštěnky. Pokud byste třeli suchý chrom kovovou vlnou, poškrábali byste ho a na povrchu způsobili vážnější škody.
-
6Omyjte povrch čistou vodou. Zbytky leštěnky a uvolněné rzi smyjte pomocí obyčejné vody.
-
7Zkontrolujte, zda nepotřebují ošetřit i další místa. Jestliže zjistíte, že povrch stále ještě není kompletně čistý, použijte další dávku leštěnky a pokuste se chrom dočistit stejnou metodou.
-
8Chrom důkladně osušte. Voda se na chromovaném povrchu snadno drží, a proto je lepší, když takový povrch po ošetření kompletně osušíte. Bude pak krásně zářivý.
- Nezapomeňte nakonec nanést vrstvu leštěnky nebo vosku, kterým povrch ochráníte před dalším vznikem rzi.
- Jestliže je potřeba podstoupit další preventivní kroky, přejděte k poslední sekci článku.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Oprava a ochrana chromu po odstranění rzi
Metoda 4
-
1Umyjte povrch a osušte ho. Pokud se rez na chromovaném povrchu projevuje jen ve formě malých teček, vystačíte si pouze s vyčištěním a následným důkladným osušením. Vzhled chromu by se tak měl dlouhodobě zachovat.
-
2Chraňte kov používáním leštěnky nebo vosku. Aplikujte na chromovaný povrch vosk nebo leštěnku a chraňte ho před dalším poškozením. Leštící produkty používejte pouze k účelům, ke kterým jsou určené. Například vosk pro chromované součásti automobilů používejte pouze na chromované součásti automobilů.
- Obvykle je potřeba nanést vrstvu vosku, rozprostřít ji, následně ji nechat zaschnout a potom aplikovat další vrstvu.
-
3Aplikujte stříbrnou barvu. Zachováte tím chromovanému povrchu jeho zářivost. Míra ochrany proti opětovnému reznutí pak závisí hlavně na značce použité barvy a technice jejího nanášení. Vyberte takovou barvu, která se hodí pro vaše účely, obvykle tedy automobilovou barvu, a rovnoměrně ji naneste na místa poškozená rzí. Použijte jemný smirkový papír o zrnitosti 1200 a zahlaďte po zaschnutí celý ošetřený povrch. Dávejte ale pozor, abyste s ním nepřejeli přes nebarvené oblasti.
-
4Nechte si předmět přechromovat. Jedná se o nákladnou variantu, využívanou hlavně majitely aut, u nichž došlo k závažnému poškození chromovaných součástí. Pro tuto práci si najměte mechanika, který službu chromování nabízí. Jestliže se na to ale cítíte, můžete se o opětovné pochromování svého předmětu pokusit i doma, obzvláště tehdy, jedná-li se jen o malé poškození.
Tipy
- Materiály jsou obvykle chromovány právě kvůli ochraně před rzí. Jestliže zpozorujete rezavění daného objektu, pak je to patrně v důsledku odlupování částí chromované vrstvy, která odhalí spodní citlivou vrstvu železa nebo oceli. Ve vážnějších případech se rez může rozšířit a zespoda tlačit na vrstvu chromu, čímž ji poškodí.
- Jakmile se očištěný povrch namočí, rez se na něm rychle objeví znovu. Proto vždy všechny chromované předměty a součástky po namočení důkladně osušte. Co nejdříve po osušení naneste na chromovaný povrch leštěnku. Zabráníte tím vytváření další rzi.
Varování
- Některá auta mají součástky opatřené plastem nebo barvou, což má za cíl imitovat skutečný chrom. Metody uvedené v článku jsou určené pro úspěšné odstraňování rzi, zatímco chrom při nich zůstává neporušený. Stejný výsledek samozřejmě nelze zaručit v případě, že se rez nachází právě na nějaké části vozu, vyrobené z blíže neurčeného materiálu.
- Pískování ani broušení se nedoporučuje, protože by mohlo poškodit spodní vrstvu.
Věci, které budete potřebovat
- Drátěnku
- Mírný penetrační olej nebo leštěnku na chrom
- Kolu, limetkovou šťávu nebo ocet
- Alobal
- Hadr