Pokud se váš domácí mazlíček škrábe, vypadává mu spousta chlupů, či na jeho kůži pozorujete holá místa nebo zarudlé, horké fleky, možná má problém s blechami.[1] To znamená, že pokud má vaše domácí zvířátko blechy, dostanou se všude, na váš dvůr, do domu a dokonce i na vás. Naštěstí můžete podniknout kroky a použít chemické i přírodní prostředky, abyste ochránili svá domácí zvířata i svůj domov před blechami. Přesuňte se ke kroku 1 a zjistěte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:
Začněte léčit svá zvířata

  1. 1
    Důkladná koupel je základ. Vykoupejte svého psa nebo kočku a použijte jemný šampon. Ve zverimexu, či u veterináře můžete zakoupit speciální šampony proti blechám a jiným parazitům, který je velmi účinný. Blechy se nedrží na chlupech, takže odpadnou a ve vodě se utopí.
    • Koupání bohužel nestačí k zastavení napadení blechami. Jiné blechy v okolí mohou skočit zpět na vašeho mazlíčka, jakmile uschne. Je důležité po koupeli podávat také léky.
    • Po koupeli svého psa vyčešte speciálním hřebenem proti blechám. Tento hřeben použijte pokaždé, když zjistíte, že váš pes má blechy.
    • Zajděte do psího salonu a nechte svého psa ostříhat ještě předtím, než začnete s ošetřením proti blechám. Pokud budou psí chlupy krátké, produkty se lépe dostanou na kůži a i hřeben proti blechám bude účinnější.
    • Zeptejte se veterináře na speciální spreje a pudry, které můžete na kůži psa použít.
  2. 2
    Domácího mazlíčka léčte nejen pomocí šamponů a jiných produktů aplikovaných na kůži, ale také pomocí antiparazitárních tablet. Veterinář vám doporučí specifickou značku a produkt.
    • Ujistěte se, že zvířeti podáte správnou dávku, protože zvířata velice citlivě reagují na předávkování. Nikdy nepoužívejte psí přípravky proti blechám pro kočky, protože nervový systém koček zvládá pouze přípravky proti blechám určené pro kočky.
    • Pro ten nejlepší účinek zvířeti podejte léky a vykoupejte jej ve stejný den, kdy uklidíte celý dům a dvůr.
  3. 3
    Vyperte pelech vašeho mazlíčka, stejně tak jako všechny textilie, které pro ně používáte a všechny ručníky, či hadry, které jste měli na zemi. Vypráním těchto předmětů se výrazně sníží počet bleších vajíček a larev a použit přípravků proti blechám tak bude ještě účinnější.
    • Prací cyklus blechy nezabije, ale při ždímání alespoň některé odtečou spolu s vodou do odpadu spolu s jejich vajíčky. Pokud používáte sušičku, normální cyklus delší 30 minut zabije všechny zbylé blechy a vajíčka, která na textiliích mohla zůstat.
    • Toto vše udělejte vždy najednou a po vyprání a usušení tyto textilie nechte složené a zavázané v pytli na prádlo, dokud neuklidíte zbytek domu. Zabráníte tím blechám, aby zase nelezly do těchto textilií a tam se opět rozmnožily, ochráníte tak sebe i své mazlíčky před opětovným zamořením.
  4. 4
    Mazlíčka nechte kolem domu volně pohybovat. Blechy, které v domě zůstaly, ucítí jeho pach, naskáčí na něj a protože je zvíře ošetřeno přípravky proti blechám, jakmile se do něj zakousnou, zbavíte se jich.
  5. 5
    Zvíře držte stranou alespoň 30 dní. Pokud musí vaše zvíře ven z domu, držte jej stranou od vysoké trávy, spadaného listí a míst, kde leží zemina či písek.
    • Pokud máte psa a potřebujete s ním jít na procházku, snažte se první měsíc hodit po chodníku. Váš pes je sice ošetřený různými přípravky proti blechám, a pro blechy je tak toxický, nechcete jej přece vystavit novému zamoření, když jste se zcela nezbavili starých blech.
    • Pokud je to možné, držte své domácí mazlíčky, obzvláště kočky, v zimních měsících uvnitř domu. Karanténa vám ušetří peníze a práci, protože až se blech zbavíte, nebudete muset zvíře znovu ošetřovat, pokud neobjevíte na srsti svého zvířete další blechy.
  6. 6
    Každých 30 dní svého mazlíčka preventivně ošetřete přípravky proti blechám. Pokud zvířátko žije uvnitř domu, po asi 4 měsících s prevencí můžete přestat. Pokud ale váš pes nebo kočka chodí ven, s prevencí raději pokračujte, abyste zabránili novému zamoření.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Ošetřete sebe, svůj dům a svůj dvůr pomocí chemikálií

  1. 1
    Každý den si v rámci prevence nastříkejte na ponožky, kotníky a nohavice kalhot sprej proti komárům s obsahem DEET, abyste se ochránili před poštípáním blechami.
    • Pokud jste ošetřili svého domácího mazlíčka, blechy zemřou po kontaktu s jeho krví. Nicméně vy sami ošetření nejste a proto pro blechy představujete lahodnou kořist. Blechám stačí jedno jediné nakrmení, aby nakladly další vajíčka, nedopřejte jim proto ani kapku krve.
    • Po asi 30 dnes na sebe již můžete přestat stříkat repelent s obsahem DEET. Pokud již kolem sebe nevidíte poskakovat blechy, jste již nejspíše v bezpečí. Pokud však blechy stále vidíte, nebo jste dokonce pokousaní kolem kotníků, pokračujte v aplikaci spreje proti komárům.
  2. 2
    Důkladně čistěte podlahy. Nezapomínejte jak na koberce, tak na keramické, dřevěné, či plovoucí podlahy.
    • Vyluxujte všechny koberce, běhouny a čalounění. Do sáčku vysavače umístěte speciální filtr proti blechám. Luxování nejen že vysaje všechny blechy, jejich larvy a vajíčka, ale vibrace a teplo s vysavače způsobí, že se larvy vylíhnou dříve, což vám dává šanci na to, že se zbavíte daleko více blech. Po vyluxování sáček vyndejte a vyhoďte jej do venkovního odpadu. Před vyhozením jej můžete uzavřít do plastového pytle na odpad. Poté vysavač obraťte a nastříkejte jej účinným insekticidem, hlavně mezi kartáči.
    • Hladké podlahy vytřete. Použijte nějaký dezinfekční přípravek jako je Savo na podlahy anebo si do horké vody přimíchejte ocet, díky kterému blechy vylezou ze svých úkrytů, a vy je snáze odhalíte pro další deratizaci.
  3. 3
    Kupte si například sprej proti blechám, pečlivě si přečtěte instrukce a ujistěte se, že vysprejujete každý centimetr svého bytu. Kupte si takový sprej, který má schopnosti zahubit i bleší vajíčka, na obalu hledejte aktivní složky: methoprene, fenoxycarb nebo pyriproxyfen.
    • Sprej nastříkejte na koberce, běhouny, nábytek, podél zdí a na pelechy domácích mazlíčků. Následujte instrukce od výrobce uvedené na obalu.
    • Nevynechte ani rohy dveří, podlahy s prasklinami a sprej nastříkejte také pod nábytek a polštáře na sedačce. Larvy blech se rády schovávají na tmavých místech a nezáleží na tom, že váš mazlíček je tak velký, že pod nábytek nezaleze.
    • Ujistěte se, že sprej nastříkáte opravdu všude, i do těžko dostupných míst.
  4. 4
    Ošetřete i svůj dvůr, pokud na něm domácí mazlíčci tráví čas.
    • Odstraňte nečistoty jako je spadané listí, seno, či jiný organický materiál předtím, než se pustíte do ošetření dvorku. Před sprejováním také posekejte trávník.
    • Sprej použijte hlavně na všech tmavých a stinných místech. To platí i pro psí boudy, okolí kolem stromů a keřů a dokonce sáhněte i pod terasu či verandu.
  5. 5
    Dva týdny od prvního sprejování postup zopakujte. Mnoho blech, které byly ve vašem domě, mohly být ve fázi vajíček či larev a v těchto fázích na ně sprej ještě neúčinkuje. Pokud sprejování zopakujete, ujistíte se, že sprej zasáhne i nově vylíhnuté blechy, které se prvního ošetření vyhnuly.
    • Můžete také zvážit možnost požádat veterináře o ekologické produkty, které mají vytrvalý účinek po dobu šesti až 12 měsíců. Když se larvy vylíhnou, larvy přijdou do styku s chemikálií a uhynou a aplikaci budete muset podle potřeby opakovat pouze každých šest až 12 měsíců.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Použijte k odstranění blech přírodní prostředky

  1. 1
    Když v domě nejste, udržujte tam chladno. Blechy v chladném prostředí nepřežívají, takže pokud bude ve vašem domě chladno, blechy se vydají hledat vaše mazlíčky. Poté, co se napijí jejich krve, zemřou.
    • Kupte si termostat, který se dá naprogramovat a ve chvílích, kdy nejste doma, či spíte, můžete snížit teplotu.
    • Kdykoliv jste mimo domov, nechte okna otevřená dokořán.
  2. 2
    Když uklízíte a dezinfikujete dům, přikryjte nábytek. Zabráníte tak blechám, aby se schovaly do polštářů, matrací, či zalezly pod nábytek.
  3. 3
    Potřete kožich svého mazlíčka citrusy. Vymačkejte šťávu z pomeranče nebo citronu a kůrou potřete a promněte chlupy svého zvířátka. Váš mazlíček bude krásně vonět, a i když olíže oleje z citrusové kůry, nic se mu nestane. Pro blechy však již nebude přitažlivý.
  4. 4
    Využijte přirozené predátory na dvorku. Můžete si koupit "užitečné hlístice" ve zverimexu, nebo zahradnictví, které se živí larvami blech a zabraňují tím v líhnutí dalších generací blech. Nemusítemít strach – tyto hlístice nezpůsobují u zvířat dirofilarózu.[2]
  5. 5
    Použijte obyčejnou kuchyňskou sůl. Nasypte sůl na koberce. Blechy během několika dnů zahynou. Za tři dny koberce vyluxujte a postup zopakujte. Koberce opět po třech dnech vyluxujte. Tato metoda funguje skvěle a pro vaše chlupaté miláčky není nebezpečná!
  6. 6
    Použijte jablečný ocet. Přidejte jednu lžičku jablečného octa na každé čtyři šálky vody do psí misky s vodou. Když váš pes tuto vodu vypije, jablečný ocet se dostane do jeho systému a jeho krev již blechám nebude chutnat. Tato metoda bude vyžadovat asi 2-3 misky vody, než začne fungovat. Funguje však skvěle, jakmile se ocet dostane do systému psa.
    • Neexistují žádné vědecké důkazy, které by tuto metodu podpořily, ačkoli někteří lidé uvádějí, že s ní mají úspěch.
    Reklama

Tipy

  • Pro psy s a/nebo hustou či kudrnatou srstí bude lepší, když jim podáte orální léky, protože kožní ošetření by nebylo úspěšné, látky by se nedostaly až ke kůži.
  • Pokud zažíváte opravdu vážné zamoření blechami, spolupracujte s veterinářem. Veterinář vám poradí se správnými produkty a dávkováním pro psa, váš dům i dvůr.
  • Před vstupem do domu si kotníky potřete Alpou nebo mentolovým alkoholem. To odradí blechy od toho, aby vás pokousaly.
Reklama

Varování

  • Některé přípravky proti blechám pro psy obsahují permethrin, který u koček může způsobit záchvaty až smrt. Psí přípravky používejte jen na psy.
  • Pokud váš pes začne mít po podání nesprávné dávky přípravků záchvaty, okamžitě kontaktujte veterináře.
  • Pokud má váš pes bledé dásně, je neklidný, či je jeho tělo chladné, blechy mu již mohly způsobit větší krevní ztráty nebo stav zvaný parazitická anémie. Tento stav je obzvláště nebezpečný pro malá zvířata, koťata a štěňata a měli byste je k veterináři vzít co nejdříve.
  • Za přípravky značky Frontline a podobné produkty neutrácejte peníze, zdá se, že blechy jsou vůči jejich aktivní látce fipronilu již imunní.
  • Použití orálních léků, jako je například Capstar (s obsahem Nitenpyramu) zabije dospělé blechy již do 30 minut od podání. Pokračovat můžete poté s koupelí a vyčesáním.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Obyčejný psí šampon nebo šampon proti blechám
  • Tinkturu proti blechám
  • Insekticidy ve formě sprejů pro dům a dvůr
  • Sprej nebo pudr proti blechám
  • Hřeben proti blechám
  • Orální a kožní léky proti blechám
  • Čistá prostěradla nebo pytle
  • Repelent proti komárům s obsahem DEET
  • Vysavač a sáčky do vysavače
  • Filtry do vysavače proti blechám
  • Mop a čistič podlahy
  • Sprej proti blechám
  • Prostěradla k zakrytí nábytku
  • Kuchyňskou sůl
  • Savo
  • Pomerančová nebo citronová kůra
  • Prospěšné hlístice
  • Jablečný ocet

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautor od:
Veterinářka
Tento článek spoluautor od Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 18 980 krát
Reklama