X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 52 973 krát
Rez je důsledkem oxidace železa. Nejběžnější příčinou rzi je vystavení železa vodě. Každý kov s obsahem železa, včetně oceli, se ve vodě spojí s atomy kyslíku a vytvoří vrstvu oxidu železitého, neboli rzi. Rez postupně narůstá a zrychluje proces koroze, proto je nezbytné se o své kovové předměty starat. Odstranit rez ale naštěstí není takový problém. V tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:Kyselé roztoky
Metoda 1
-
1Namočte předmět do octa. Tato netoxická kyselina funguje na rez skvěle (a kromě toho se hodí na spoustu dalších věcí). Jednoduše ponořte na noc rezavý předmět do octa a ráno všechnu rez seškrábejte.
- Nejlepší je na to jablečný ocet. Bílý ocet sice také funguje, ale není tak účinný, jako jablečný ocet.
- Ocet je sice účinný, ale není moc silný. Je možné, že budete muset nechat předmět namočený déle – nejlepší je 24 hodin. Po vytažení předmětu z octa si udělejte kuličku z alobalu, namočte si ji do octa a oškrábejte z ní rez z předmětu.
-
2Zkuste citronovou nebo limetkovou šťávu. Limetka nebo citron fungují na všechny skvrny od rzi na oblečení, ale můžete je použít i na kov, pokud je necháte dostatečně dlouho působit. Posypejte rezavou část předmětu solí, namočte ji do citronové nebo limetkové šťávy a po vytažení rez oškrábejte kuličkou z alobalu.
-
3Sežeňte si kyselinu fosforečnou nebo chlorovodíkovou. Tyto dvě kyseliny snadno seženete, nejsou drahé a na rez fungují skvěle. Použijte je následujícím způsobem:
- Kyselina fosforečná vlastně „přeměňuje“ rez a dělá z ní fosforečnan železitý, který je černý. Namočte přes noc rezavý předmět do této kyseliny a potom ho vyndejte a nechejte uschnout. Po uschnutí seškrábejte všechnu rez. Tato kyselina je v coca-cole, želé bonbonech a v melase.
- Kyselina chlorovodíková se často používá v průmyslu jako „lák“ pro ocelové součástky. Najdete ji v běžných čisticích prostředcích, hlavně v prostředcích pro čištění toalet. [1]
-
4Použijte bramboru. Kyselina šťavelová z brambor vám pomůže odstranit nános rzi. [2] Tato metoda se hodí hlavně pro menší věci, jako jsou například nože. Zkuste jeden z následujících způsobů použití:
- Jednoduše zabodněte nůž do brambory a počkejte přes noc (buďte při bodání opatrní). Potom nůž vyndejte a oškrábejte všechnu rez.
- Překrojte bramboru napůl, nasypejte na ni jedlou sodu a otírejte s ní rezavý povrch. Nakonec předmět otřete nějakým abrazivním materiálem, například kartáčem nebo smirkovým papírem.
-
5Podívejte se, zda máte doma ještě nějaké jiné kyseliny. Často je možné si vyrobit vlastní prostředek na odstranění rzi, aniž byste vůbec museli odcházet z kuchyně. Téměř všechno kyselé vám pomůže se rzi zbavit. Domácí roztoky fungují nejlépe na malé rezavé předměty.
- Aktivní kyselé přísady v domácích čistidlech, většinou kyselina fosforečná, nebo chlorovodíková, vám dokonale postačí.
- Pokud máte pochybnosti ohledně interakce některých chemikálií, nejprve si o nich něco zjistěte. Je sice možné používat většinu domácích čistidel společně, ale přesto existují kombinace, kterým byste se raději měli vyhnout.
-
6Rzi se zbavíte i coca-colou. Vložte rezavý předmět do sklenice s colovým nápojem. Jednoduše ho tam nechejte odmočit a po asi půl hodině se podívejte, jak to vypadá. Coca-cola by vám měla rez bez problémů odstranit.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:Pasty
Metoda 2
-
1Udělejte si pastu z jedlé sody. Smíchejte vodu a jedlou sodu a vytvořte hustou pastu. [3] Budete potřebovat více sody, než vody. Až budete mít pastu hotovou, naneste ji na rezavý předmět a vezměte si starý zubní kartáček nebo něco podobného a krouživými pohyby rez stírejte.
- Možná budete muset celý postup opakovat několikrát, ale můžete si být jistí, že to funguje.
-
2Udělejte si pastu z peroxidu a krému na zubní kámen. Snažte se docílíte stejně husté konzistence, jako u jedlé sody. Přidejte tedy více krému, než peroxidu. Nanášejte tuto směs na rezavé povrchy a ostrým kartáčkem rez stírejte.
- Pokud nemáte dost peroxidu, použijte vodu. Aktivní přísadou této pasty je stejně spíše krém na zubní kazy.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:Mechanické stírání
Metoda 3
-
1Sežeňte si čistící písek. Sežnete ho v každé drogerii nebo obchodě s barvami a laky za dobrou cenu. Tyto čisticí písky se hodí hlavně pro větší povrchy, jako například rezavé nárazníky u auta. V obchodech s domácími potřebami seženete i mechanický písek, který se sám otáčí.
-
2Vezměte si disk, který koupíte společně s pískem. Můžete si vybrat jakoukoli velikost. Kupte si jich raději více, protože je při použití pravděpodobně zničíte. Nejlepší jsou plastové a látkové disky.
- Začněte rez seškrabávat v místě, kde je jí nejvíce, abyste zbytečně neškrábali na částech povrchu, kde rzi není tak moc.
-
3Upevněte si materiál tak, aby se vám při čištění vůbec nehýbal. Nejlepší bude postavit si ho na zem, nebo si ho chytit tak, abyste s ním při pískování ani trochu nehnuli.
-
4Zapněte si kartáč s pískem a začněte s ním velmi pevně, ale zároveň jemně čistit rezavý povrch. Používejte krouživý pohyb a dejte si pozor, abyste omylem nepoškodili kov.
-
5Pískem nakonec vyčistěte zbytky rzi. Pokud vám po obroušení zůstane na povrchu stále malé množství rzi, použijte čistící písek.
- Můžete si sehnat i malé rotační disky, které jsou uzpůsobené tak, aby se dostaly i na těžko dostupná místa a vyčistily i nerovné povrchy.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:Elektrolýza
Metoda 4
-
1Udělejte si elektrolytický roztok. Tato metoda je mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát. Naplňte si plastový kbelík dostatkem vody a přimíchejte k němu 1 lžíci jedlé sody na litr vody. Dobře roztok promíchejte.
-
2Vezměte si druhý kousek kovu, který budete moci zničit a použít jako anodu. Při elektrolýze se rez odlepí z prvního předmětu a připojí se k tomuto druhému kousku kovu. Anoda by měla být dost velká na to, aby byla do poloviny ponořená ve vodě a její druhou část jste mohli nad hladinou připojit k pozitivnímu terminálu.
- Nejlepší je ocelový předmět. Důležité je, aby byl dost velký na to, aby trčel z vody ven.
- Anoda by měla být magnetická, nemůžete tedy použít hliník. Nikdy byste neměli používat nerez nebo hliník.
-
3Připojte si negativní (černý) terminál z nabíječky auto baterií k nerezavé části předmětu, který chcete vyčistit. Je možné, že budete muset manuálně očistit trochu rzi. Ponořte celý předmět do vody a snažte se neponořovat kabel více, než je nutné.
- Pozor: Rezavý předmět se nesmí dotýkat anody, jinak se vytvoří elektrický zkrat.
-
4Připojte pozitivní (červený) terminál z nabíječky k anodě. Tento kus kovu nesmíte ponořovat celý, jinak byste riskovali užírání pozitivního terminálu.
- Pokud je anoda celá ponořená, vezměte si další kabel jako spojku mezi ní a autobaterií, aby byly nabíjecí terminál a spojka stále v suchu.
-
5Zapněte nabíječku baterie. Elektrolytický proces začne fungovat za malou chvíli a rez se přesune z jednoho předmětu na druhý. Nechejte působit 12-20 hodin.
- Pozor: Pokud chcete zkontrolovat stav rezavého předmětu, nejprve vypněte nabíječku a vyndejte všechny kabely. Uvidíte, jak se na hladinu vynořují bublinky a špína. Toho se nebojte, je to normální.
-
6Vypojte baterii a vyndejte z předmětu všechny kabely. Rezavý předmět by měl být naprosto čistý, ale stále bude nutné ho trochu umýt. Otřete ho utěrkou a kartáčem vyčistěte poslední zbytky rzi.Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:Komerční čistidla
Metoda 5
-
1Kupte si chemický odstraňovač rzi. Tyto přípravky skutečně existují, ale většinou obsahují toxické kyseliny. Koupíte je v obchodech s domácími potřebami a v některých obchodech s autodíly.
- Some optional brands include Evapo-rust, Metal Rescue Rust Remover Bath (safe on paint, plastics, and skin), Acid Magic, The Works (20% HCL, hydrochloric acid), The Works Basic (9.5% HCL, hydrochloric acid) and WD-40 (light weight oil).
- Při práci s těmito přípravky si vždy vezměte gumové rukavice, ochranné brýle a masku nebo respirátor.
-
2Naneste roztok na rez. Je nutné použít trochu síly a dát prostředku dost času na to, aby rez rozpustil. Zkuste následující postupy:
- Některé chemické prostředky se prodávají v rozprašovačích. Jemně je nastříkejte na rezavý povrch a nechejte působit přes noc.
- Jiné roztoky se musí nanášet kartáčem. Oškrábejte z povrchu co nejvíce rzi a naneste na něho roztok. Nechejte ho působit přes noc.
- Další možností je předmět celý ponořit. Pokud máte dostatečně malý předmět, najděte si malý plastový kbelík nebo jinou nádobu a ponořte do roztoku celý předmět. Nechejte opět působit přes noc.
-
3Opláchněte předmět vodou a osušte. Snažte se očistit předmět co nejlépe. Můžete ho osušit klidně i fénem, aby byl úplně suchý a rez se na něm nezačala tvořit znovu.
-
4Oškrábejte všechnu zbývající rez. Většina rzi by se měla přes noc uvolnit a té zbývající už se zbavíte snadno.
-
5V případě potřeby postup opakujte. Vždy záleží na tom, jak dlouho necháte roztoky působit a jak dobře tyto roztoky fungují. Někdy je nutné kovové předměty vyčistit více než jednou, hlavně pokud je váš rezavý předmět často ve vertikální poloze.Reklama
Tipy
- Až se zbavíte rzi, je možné, že se začne objevovat znovu. Můžete tomu předejít tím, že budete kovové předměty natírat olejem. U jiných předmětů je dobré je silně nalakovat. Pokud je chcete natírat, použijte před barevným nátěrem vždy jednu vrstvu bezbarvého laku pro ochranu.
Reklama
Varování
- Při použití elektrolýzy si dávejte velký pozor. Pracujete s elektrickými proudy, takže použijte nevodivou nádobu, mějte gumové rukavice a dejte si pozor, aby se kabely nezkřížily.
- Vždy si zjistěte přesný materiál, z jakého je váš předmět vyroben. Rez je jed jiné označení oxidu železitého, který se tvoří pouze na předmětech obsahujících železo. *Všechny kovy korodují, ale každý jiným způsobem a každý kov má tedy vlastní verzi „rzi“. Některé z metod popsaných v tomto článku, například elektrolýza, se hodí pouze pro železnou rez a neměli byste je používat pro čištění jiných předmětů.
- Nevdechujte kyselinové výpary. Vždy provádějte čištění v dobře větrané místnosti. *Kyseliny mohou poškodit dýchací soustavu a zhoršit například astma. Vždy mějte na sobě ochranné brýle a rukavice a také respirátor. Při práci s komerčními chemikáliemi nezapomínejte na gumové rukavice.
- Pískování a broušení může poškodit i samotný kov. Pokud vám zrezaví něco hodně cenného, bude lepší zkusit to chemicky nebo pomocí elektrolýzy.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
Reklama