X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 7 637 krát
Ubuntu se začíná používat čím dál víc, avšak stále existuje velké množství programů, které jsou použitelné pouze prostřednictvím Microsoft Windows. Tento problém řeší program Wine, který dokáže spustit mnoho z nich z pohodlí vašeho známého prostředí Ubuntu, a to zcela zdarma a legálně.
Postup
Část 1
Část 1 ze 2:Instalace Wine
Část 1
-
1Otevřete Centrum softwaru. Jedná se o manager balíček Ubuntu a je to nejjednodušší způsob, jak nainstalovat nejnovější stabilní verzi Wine na Ubuntu. K tomu budete potřebovat připojení k internetu.[1]
- Je možné nainstalovat i nejnovější verzi, která není stabilní s Wine vývojáři, avšak tato volba se nedoporučuje, jelikož se můžete setkat s vážnými problémy.
-
2V Centrum softwaru vyhledejte "wine". Program Wine by se měl zobrazit jako první na seznamu výsledků hledání.
-
3Klikněte na "Instalovat" pro zahájení instalace softwaru Wine. Tento proces může trvat několik minut.
-
4Pro dokončení instalace otevřete Terminál. Předtím, než budete moci Wine používat, jej musíte nakonfigurovat prostřednictvím Terminálu.
- Terminál spustíte pomocí Aplikace → Příslušenství → Terminál, nebo stiskem kláves Ctrl+Alt+T.
-
5Zadejte .winecfg a stiskněte Enter. Vytvoříte tím novou složku v počítači, která bude sloužit jako disk "C:" u Windows, pomocí níž budete spouštět programy.
- Tato složka je označena .wine a je skryta ve vašem domovském adresáři.
-
6Nastavte si své vlastní možnosti konfigurace. Jakmile vytvoříte disk "C:", otevře se vám konfigurační okno, které vám umožní upravit nastavení pro emulovanou verzi systému Windows. Různé záložky umožňují nastavit různá nastavení.
- "Aplikace" - Umožní vám nastavit verzi systému Windows pro každou z vašich nainstalovaných aplikací. "Výchozí nastavení" je verze Windows, která bude načtena pro každou aplikaci, která nemá specificky nastavený operačního systému.
- "Knihovny" - Umožňuje upravit DLL pro emulovaného verzi systému Windows. Většina uživatelů to může nechat samostatně. Možná zde budete muset provést úpravy, pro správnou funkci některých programů.
- "Grafika" - Umožní vám nastavit možnosti, jako je velikost obrazovky, zachycení myši a rozlišení. Toto je spojeno se záložkou "Aplikace", takže tyto změny mohou být provedeny pro konkrétní aplikaci.
- "Disky" - Tato funkce umožňuje mapovat virtuální disky pro Wine pomocí vlastních jednotek a složek. Chcete-li najít cestu pro diskové jednotky, klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu na ploše. Můžete také kliknout na "Zjistit automaticky", aby se Wine pokusil automaticky detekovat vaše nainstalované jednotky.
- "Integrace plochy" - Umožní vám nastavit téma a vzhled vašich emulovaných aplikací.
- "Audio" - Upravuje nastavení zvuku pro Wine. Toto nastavení můžete ponechat ve výchozím stavu, Wine pak bude používat vaše nastavení Linux.
Část 2
Část 2 ze 2:Instalace a spuštění aplikací Wine
Část 2
-
1Stáhněte Windows aplikaci, nebo vložte instalační disk. Nyní již můžete nainstalovat libovolné aplikace pro Windows, jako kdybyste Windows normálně používali. Pokud stahujete instalační program, uložte si jej někam, kde k němu budete mít snazší přístup.
-
2Otevřete Terminál a jděte do složky, který obsahuje instalační program. Pokud instalujete z disku, přejděte k dalšímu kroku.
-
3Spusťte instalační program zadáním příkazu .wine programname.extension. Například pokud jste stáhli soubor s názvem "itunes_installer.exe", zadejte wine itunes_installer.exe a stiskněte Enter. Spustíte tím program, jako kdybyste používali Windows.
- Chcete-li nainstalovat program z disku, ujistěte se, že disková jednotka má přiřazení písmeno jednotky ve Wine. Následně zadejte příkaz wine start 'D:\setup.exe'. Název souboru změňte s ohledem na skutečný název souboru.
-
4Podle těchto pokynů nainstalujte program. Instalace bude probíhat stejným způsobem, jako u systému Windows. Pokud budete vyzváni k umístění instalace, vyberteC:\Program Files.
-
5Nainstalované aplikace najdete v nabídce Aplikace Ubuntu nebo na ploše. Většina Windows aplikací vytvoří ikonu, stejně jako běžně v systému Windows. Ikony vám umožní dvojklikem snadno spustit danou aplikaci.
-
6Pokud nemůžete najít ikonu, spusťte nainstalované aplikace přes Terminál. Pokud se při instalaci aplikace nevytvořila ikona, můžete ji spustit přes Terminál.[2]
- Přejděte k umístění souboru programu, který chcete spustit. Například: /home/user/.wine/drive_c/Program Files/Apple.
- Zadejte wine progamname.extension a stiskněte Enter, čímž spustíte program. Například: wine itunes.exe
-
7Vytvořte zástupce programu. Pokud nechcete pokaždé zadávat příkaz Wine do Terminálu, můžete vytvořit zástupce na ploše.
- Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte "Vytvořit spouštěč".
- Vyberte ikonu ze seznamu, nebo přidejte vlastní.
- V poli "Příkaz" zadejte wine progam-location/program.extension. Location je místo, kde se nachází soubor programu, který chcete spustit. Například: wine /home/user/.wine/drive_c/Program Files/itunes.exe.
- Zrušte označení "Spustit v Terminálu".
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 637 krát