Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 5 210 krát
Linux Mint je distribucí, jejíž obliba rapidně stoupá. Vděčí za to z velké části výborné použitelnosti a jednoduchému čistému designu. Díky těmto vlastnostem je přechod na Linux Mint příjemný a snadný pro každého uživatele Windows. Stejně jako většinu distribucí Linuxu lze i Mint stáhnout a nainstalovat zdarma v neomezeném počtu kopií na neomezený počet počítačů. Instalace Linuxu prošla za poslední roky výrazným zjednodušením a dnes je v některých ohledech dokonce jednodušší než instalace Windows. Pokračujte na první krok návodu a zjistěte, jak Linux Mint nainstalovat a používat.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Příprava instalačního DVD
-
1Zálohujte si data. Pokud instalujete Linux Mint přes svůj stávající operační systém, přijdete o veškerá data z pevného disku. Než s instalací začnete, zkontrolujte tedy, že máte všechny důležité dokumenty a soubory bezpečně zálohované. Detailní popis nejlepších metod zálohování najdete v tomto návodu.
-
2Stáhněte si ISO soubor s Linux Mint. ISO soubor je obraz disku, který můžete vypálit na DVD. ISO je zdarma dostupné na webu Linux Mint, stahovaný soubor je však hodně velký. Stažení tedy bude chvíli trvat – záleží na rychlosti vašeho připojení.
- Když navštívíte stránku Downloads na webu Linux Mint, najdete zde několik možností. Většina uživatelů sáhne po verzi "Cinnamon", která je na začátku seznamu, která obsahuje výchozí styl Linux Mint pro stolní počítače. Pokročilejší uživatelé zde pak najdou více možností.
- Musíte zkontrolovat, že jste si vybrali pro svou systémovou architekturu správnou verzi: buďto 32bitovou, nebo 64bitovou. V tomto návodu najdete přesný postup, jak v systému Windows zjistit, jaký druh hardwaru máte.
-
3Stáhněte si program na vypalování obrazů. Abyste mohli soubor ISO zkopírovat na DVD, budete potřebovat program, který umí obrazy vypalovat. Jedním z nejpopulárnějších zdarma dostupných programů je ImgBurn, existuje však spousta dalších nástrojů od jiných společností (například od Nero).
- Pokud používáte Windows 7 či 8, můžete použít vestavěný vypalovací software systému Windows. Klikněte na soubor ISO pravým tlačítkem a zvolte "Vypálit obraz disku".
-
4Vypalte disk. V programu na vypalování obrazů vyberte svou DVD mechaniku, v níž máte vloženo prázdné DVD. Je-li to nutné, vyberte jako zdrojový soubor stažené ISO (pokud jste na soubor klikli pravým tlačítkem přes vypalovací software Windows, nemusíte to dělat). Vypalování zahájíte kliknutím na tlačítko Vypálit, dokončení vypalování pak může pár minut trvat.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Instalace Linux Mint
-
1Nastavte počítač pro bootování z DVD mechaniky. Abyste mohli spustit disk s Linux Mint, budete počítač muset namísto z pevného disku nabootovat z DVD. Pořadí bootování změníte v BIOSu počítače.
- Jakmile jste v BIOSu, hledejte nabídku Boot. Změňte pořadí bootování tak, aby byla vaše DVD mechanika zařazena před pevným diskem. Tím zajistíte, že se DVD načte před načtením stávajícího operačního systému.
-
2Spusťte živý systém Linux Mint. Když počítač nabootuje z DVD s Linux Mint, které jste vytvořili, uvitá vás krátkým seznamem možností. Zvolte z nich "Spustit Linux Mint", čímž spustíte operační systém Linux Mint přímo z DVD.
- Tímto Linux Mint nenainstalujete. Nabootováním operačního systému z DVD získáváte pouze možnost vyzkoušet si práci s Linux Mint a zjistit, jak se vám líbí dříve, než se pustíte do instalace. V tomto režimu „náhledu“ nebudete mít možnost měnit žádná nastavení, ani mazat a vytvářet soubory. Jde však o skvělý způsob, jak se s Linux Mint seznámit.
- Při spuštění z DVD bude Mint pomalejší než po instalaci. Při používání proto pamatujte na to, že nainstalovaná verze bude fungovat mnohem svižněji než náhled.
-
3Zahajte instalaci. Až věnujete chvíli seznámení s prostředím Linux Mint, můžete kliknutím na ikonu "Instalovat Linux Mint", kterou najdete na ploše, zahájit instalaci. Spustíte tím instalační program, ve kterém vyberete požadovaný jazyk a kliknete na "Pokračovat".
-
4Projděte si základní požadavky instalačního programu. K použití instalačního balíku budete potřebovat nejméně 3,5 GB volného místa na disku, a také aktivní připojení k internetu.
- Instalujete-li Mint na notebooku, ujistěte se, že jej při instalaci máte zapojený do zásuvky.
-
5Vyberte si způsob instalace. Na další obrazovce budete moci vybrat, který diskový prostor přidělíte operačnímu systému Linux. Máte na výběr ze dvou základních možností:
- Vymazat disk a nainstalovat Linux Mint – Touto volbou smažete veškerá data na zvoleném disku, a následně na něj nainstalujete Linux Mint. Stávající operační systém i data budou vymazána. Tuto možnost vyberte, pokud chcete Linux Mint na počítači používat jako jediný operační systém.
- Něco jiného - Díky této volbě budete moci ve volném místě na disku vytvořit oddělený diskový oddíl se systémem Linux Mint. Budete tak moci mít Linux Mint nainstalovaný spolu s dalším operačním systémem. Budete také mít možnost nastavit velikost oddílu Linuxu.
-
6Určete, na který disk chcete instalovat. Na další obrazovce vyberte z vysouvací nabídky disk, na který chcete Linux nainstalovat. Pokud jste zvolili možnost "Něco jiného", budete zde moci také posuvníkem nastavit velikost oddílu Linuxu.
- Linux Mint vyžaduje nejméně 6GB diskový oddíl, oddíly pro swap by pak měly mít velikost 1,5násobku velikosti RAM.
- Pokud jste zvolili první způsob instalace, bude při ní smazán celý vybraný disk.
-
7Nastavte si vaši polohu a rozložení klávesnice. Po započetí instalace budete dotázáni na výběr časového pásma a rozložení klávesnice. Pokud si nejste jisti ohledně rozložení klávesnice, můžete použít tlačítko Detekovat rozložení klávesnice .
-
8Vytvořte uživatelský účet. Když zadáte nastavení vstupu, budete požádání o zadání uživatelského jména a vytvoření uživatele. Kolonky Uživatelské jméno a Název počítače se automaticky vyplní vašim křestním jménem, jakmile jej zadáte. Uživatelské jméno si můžete libovolně změnit.
- Název počítače je tím, co bude váš počítač označovat z pohledu ostatních počítačů v síti.
- Budete muset vytvořit také heslo. Toto uživatelské jméno a heslo budou přihlašovacími údaji k vašemu administrátorskému účtu. Budete je zadávat při provádění změn v systému.
- Můžete si vybrat, zda se budete přihlašovat automaticky, nebo s výzvou pro zadání uživatelského jména a hesla. Vyberte si to, co lépe odpovídá vašim nárokům na zabezpečení.
- Po dokončení instalace budete moci vytvořit další uživatele.
-
9Vyčkejte na dokončení instalace. Po zadání informací začne Linux Mint s kopírováním souborům. Postup kopírování můžete sledovat na ukazateli na spodku okna. Po zkopírování souborů začne instalace a konfigurace hardwaru.
- Celý proces může chvíli trvat, zvláště na starších počítačích. Od této chvíle je však instalace automatická, takže pokud potřebujete, můžete na chvíli odejít.
- Instalační program bude během instalace stahovat dodatečné soubory, takže vám musí fungovat připojení k síti.
-
10Klikněte na "Restartovat nyní". Jakmile instalace skončí, budete vyzvání k restartování počítače. Klikněte na tlačítko "Restartovat nyní", čímž restartujete počítač a načtete svůj nový operační systém. [1]Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Nastavení Linux Mint
-
1Spusťte Linux Mint. V závislosti na tom, jak jste Linux Mint nainstalovali, se vám může zobrazit možnost vybrat jej ze seznamu nainstalovaných operačních systémů, nebo se počítač naopak spustí rovnou do systému Mint. Tak či tak, spusťte Linux Mint a přihlaste se ke svému účtu, abyste se dostali na plochu.
-
2Prohlédněte si uvítací obrazovku. Když se Linux Mint poprvé spustí, přivítá vás uvítací obrazovkou, na které najdete odkazy na průvodce a návody. Proto se na chvilku zastavte a podívejte se na dostupné zdroje informací.
- Toto okno se objeví při každém startu Linux Mint, pokud nezaškrtnete políčko v pravém dolním rohu.
-
3Nastavte si plochu. Ve výchozím nastavení se Mint spustí s odkazy na adresáře Počítač a Doma umístěnými na ploše. Tam pak můžete přidat i ikonu Odpadkového koše, aby plocha více připomínala počítače Mac či Windows. Provedete to kliknutím na tlačítko Menu v levém dolním rohu, a následným výběrem Nastavení systému po levé straně. Pak klikněte na možnost "Plocha" v sekci Možnosti, a nakonec zaškrtněte všechny ikony, které chcete přidat.
-
4Nainstalujte si další programy. K systému Mint dostanete několik základních programů, jako jsou Firefox, LibreOffice, obrázkový editor GIMP a přehrávač VLC Player. Můžete si však nainstalovat celou řadu dalších programů, většinu přitom zcela zdarma. Uděláte to kliknutím na tlačítko Menu, přejetím myší nad položkou Správa, a následným výběrem Správce programů.
- Budete požádáni o zadání administrátorského hesla.
- Programy jsou roztřízené podle kategorií, můžete však také vyhledat konkrétní program. Pamatujte na to, že většina programů z Windows či Macu není pro Linux dostupná, takže si za ně budete muset najít náhrady, které nabízí ty samé funkce.
- Detaily zobrazíte tak, že na program dvakrát kliknete. Pak uvidíte jeho velikost i hodnocení od ostatních uživatelů. Stahovat jej začnete kliknutím na tlačítko Instalovat.
- Postup instalace můžete sledovat na grafickém ukazateli ve spodní části okna.
-
5Spusťte své nové programy. Po instalaci se k programu dostanete skrze Menu. Přejeďte myší nad kategorií, do které program spadá, a měli byste vidět seznam programů, které máte v počítači nainstalované. Pro spuštění na program jednoduše klikněte.
-
6Změňte si pozadí na ploše. Pozadí plochy je nejjednodušším způsobem, jak ostatním ukázat, že tohle je "váš" počítač. Klikněte pravým tlačítkem na plochu a v nabídce zvolte "Změnit pozadí plochy ".
- Můžete si vybrat z nabídky nainstalovaných pozadí, nebo kliknutím na tlačítko "+ Přidat" načíst vlastní obrázky.
-
7Spusťte Terminál. Z Linuxu dostanete maximum, pokud budete prakticky na vše používat příkazový řádek. K Terminálu se rychle dostanete kliknutím na jeho ikonu v panelu nástrojů na spodku plochy.
-
8Pokračujte v objevování a zkoumání. Linux Mint je, stejně jako ostatní distribuce Linuxu, neuvěřitelně přizpůsobivý. Na internetu v různých Linux komunitách najdete nespočet tipů a triků pro jeho používání. Projděte si oficiální fóra věnovaná Linux Mint a podívejte se na stránky nadšenců do systému Linux. Tam najdete programy a úpravy systému, o nichž jste ani netušili, že je potřebujete.Reklama
Tipy
- Linux Mint je jednou z nejvíce komunitou udržovaných distribucí. Následující platí doslova: když dnes na fórum napíšete svůj nápad na vylepšení, prostě jej příští týden najdete zapracovaný do "aktuálního" vydání systému. Proto neváhejte a využívejte fóra k požádání o pomoc, nebo pro zaslání návrhu, jak udělat z Linux Mint ještě lepší systém.
- Pokud se na něčem zaseknete, běžte do sekce Downloads na LinuxMint.com a přečtěte si Uživatelskou příručku (User Guide (pdf)), nebo si zkuste problém vyhledat na Google.
- The Linux Mint Live DVD samo o sobě ve vašem počítači neprovede žádné změny, pokud se nerozhodnete systém instalovat, nebo v něm procházet soubory, které máte v počítači. OS se pouze načte do paměti RAM. Jakékoliv provedené změny (např. stahování, nastavení) budou po vypnutí nebo instalaci ztraceny. Proto jde o vynikající způsob jak zjistit, co vám tento operační systém nabízí. Můžete v něm 'instalovat' programy atd., nic z toho však nebude trvalé, a tím pádem ani nezpomalí váš systém. Nezapomínejte však na to, že celý systém běží jen na DVD, takže bude zkrátka pomalejší.
Varování
- Při instalaci můžete vymazat celý disk, nebo jen jeho část. Pokud budete opatrní a použijete selský rozum, nemůžete nic pokazit. Jen mějte na paměti, že pokud si nedáte pozor, můžete přijít o svá data.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 210 krát