X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 12 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 23 530 krát
Pro mnoho lidí je malování způsobem, jak vyjádřit své myšlenky a pocity. Není nutné žádné vzdělání ani zkušenosti a pokud jste někdy chodili do výtvarky, jistě už znáte úvod k malování. Čtěte dál a vyzkoušejte si krok 1, nebo si vyberte z nabídky témat to, co vás zajímá.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:Vyberte si médium
Metoda 1
-
1Zamyslete se nad svým cílem. Jaké malby byste chtěli tvořit? Potřebujete pracovat dlouhou dobu na jednom projektu, nebo chcete namalovat svůj obraz na posezení? Máte k dispozici dobře větraný velký prostor, kde se nebudou chytat výpary? Kolik peněz chcete utratit za vybavení? Všechny tyto věci musíte zvážit dříve, než se do malování pustíte.
-
2Zkuste malovat temperami. Koupíte je v tubách. Když je použijete samostatně, jsou tuhé a nepokryjí velkou plochu, ale když je smícháte s vodou, mohou být klidně i průhledné. Tyto barvy se používají na speciální papír. Když si vezmete jakýkoli starý papír, je možné, že nebudou fungovat dobře. Těmito barvami nemůžete vytvářet silné a tuhé nánosy ale zato vytvoříte jemné průsvitné barvy.
- Tempery koupíte už od 300,-, ale můžete si sehnat i mnohem dražší. Za kvalitní set pro začátečníky zaplatíte zhruba 800Kč.
- Protože temperami můžete malovat pouze na speciální papír, který se nekroutí, když přijde do kontaktu s vodou, máte omezené možnosti, na rozdíl od malování akrylem nebo olejovými barvami.
-
3Zkuste akrylové barvy. Tyto barvy jsou také založeny na vodě a rychle schnou. Jsou skvělou možností pro všechny, kteří chtějí mít hotový obraz již za jeden den. Silné vrstvy barvy můžete skládat na sebe pro vytvoření 3D efektu a protože jsou tyto barvy rozpustné ve vodě, můžete je snadno otřít z textilií i různých povrchů. Nevýhodou je, že schnou příliš rychle a může být problém nanášet další vrstvy na mokrou barvu.
- Nanášení a celkový styl akrylových barev se nejvíce podobá olejomalbě.
- Akrylové barvy jsou většinou levnější, než olejové barvy a neobsahují tolik různých látek. Jsou ale snazší na používání, než většina temperových barev.
- Akrylové barvy jsou méně toxické, než ostatní druhy barev, protože neobsahují žádné látky, které se odpařují. Pokud pracujete v malém prostoru, nebo máte okolo sebe zvířata a děti, tyto barvy jsou bezpečnější, než olejové.
-
4Zkuste olejové barvy. Jde pravděpodobně o nejpokročilejší možnost. Tyto barvy schnou pomalu a jsou silné a tuhé a můžete s nimi malovat různými technikami. Trvá asi 3 měsíce, než úplně uschnou a hodí se tedy pro lidi, kteří nespěchají na dokončení svých obrazů. Jsou ale trochu toxické a při práci s nimi musíte opravdu hodně větrat.
- Olejové barvy jsou nejdražší ze tří typů, které jsme představili a je nutné si k nim koupit také další vybavení, jako jsou roztoky a gely.
- Olejové barvy poskytují nejlepší barevnou pigmentaci a po zaschnutí vypadají stejně, jako když jste je namíchali. [1]
-
5Pořiďte si kvalitní barvy. Až se rozhodnete, jaký typ barev chcete použít, kupte si co nejlepší značku. Jako začátečník si jistě budete chtít koupit to nejlevnější, abyste ušetřili. Když si ale koupíte kvalitnější vybavení, vyplatí se vám to. V kvalitních barvách je více pigmentu a bude tedy stačit jedna vrstva, zatímco levnějších barev budete muset použít více. Nakonec vypotřebujete levnější barvy mnohem dříve, než kvalitnější.
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:Naučte se základy malování
Metoda 2
-
1Pochopte použití linií. Nejzákladnějším typem linií jsou kontury – obrysy objektů. Někteří malíři konturují okolo objektu, zatímco jiní pro obrysy používají barvy. Rozhodněte se, zda chcete malovat tak, že budete mít jasně vyznačené všechny obrysy. [2]
-
2Naučte se tvořit tvary. Každý předmět můžete namalovat tak, že spojíte několik různých tvarů. Největším problémem je, že se malíři snaží vidět objekt jako jednolitý tvar a neuvědomují si, že by měli vrstvit různé tvary. Místo abyste se zaměřili pouze na obrys postavy, zkuste ji vidět jako více vrstev, které jsou propojené. [3]
-
3Zjistěte si světlost barev. To je číselné označení barev na barevné škále. Je důležité tato čísla znát, pokud chcete míchat barvy, protože některé barvy mohou být při míchání zavádějící. Většina obrazů obsahuje barvy pouze z první třetiny (většina světlých barev), z prostřední třetiny nebo z poslední třetiny barevné škály (nejtmavší barvy). [4]
- Pokud nechcete vytvářet ostré kontrasty, používejte barvy, které jsou si podobné.
-
4Využijte prostor efektivně. Protože pracujete s dvourozměrným povrchem, budete muset vytvořit iluzi vzdálenosti s tím, co máte. Rovný povrch si udržíte tak, že budete malovat stejně velké objekty a rozmístíte je po plátně/papíře. Hloubku obrazu dodáte tak, že vzdálenější věci budou menší a věci, které jsou blíže budou větší. [5]
-
5Naučte se vytvářet textury. Aby se věci na vašich obrazech zdály skutečné, musíte se naučit vytvářet různé textury. Používejte různé štětce a různé tahy a snažte se barvu na plátno dostat jiným způsobem. Krátké rychlé tahy zajistí texturu srsti a dlouhé jemné tahy zase vytvoří hladký povrch. Můžete barvu také fyzicky navrstvit na plátno a vytvořit si texturu tímto způsobem. [6]
-
6Snažte se zachytit pohyb. Pohyb je jako pokračování textury, ale ve věším měřítku. Pohyb vytvoříte tak, že budete opakovat stejný vzorec malby na celém plátně. Ne všechny malby vyžadují zachycení pohybu, ale pokud chcete vytvořit realistickou malbu, je důležité umět ztvárnit i pohyb. [7]
-
7Prohlédněte si celkovou kompozici své malby. Rozvržení obrazu, umístění postav a objektů atd. se říká „kompozice“. Kompozice musí být zajímavá, musíte tedy rozestavit postavy a věci tak, aby se na ně člověk při pohledu na obraz zadíval. Nedávejte doprostřed obrazu jedinou postavu, to je nejzákladnější kompozice. Vytvořte něco zajímavého, například dejte postavu do zlatého řezu nebo přidejte další zajímavé věci do pozadí. [8]
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:Namalujte si svůj obraz
Metoda 3
-
1Vyberte si téma. Nejdůležitější rozhodnutí je, co chcete namalovat. Pro začátečníky je nejlepší si vybrat obraz (který je už dvourozměrný) a zkusit ho okopírovat, než snažit se namalovat 3D objekt. Začněte základními liniemi a tvary a zatím nepoužívejte příliš mnoho barev. Nejčastější modely pro začátečníky jsou:[9]
- Mísa ovoce
- Váza s květinami
- Štos knih
-
2Vytvořte si skicu. Není to sice nutné, ale většina malířů si nejprve raději nakreslí hrubý obrys toho, co chtějí malovat. Použijte grafitovou tužku a jemně si načrtněte skicu svého obrazu. Přes tužku potom budete malovat barvami a obrysy vám pomohou udržet si správný tvar.
-
3Najděte si dobré světlo. Barvy, které mícháte a umístění plátna závisí na vašem světelném zdroji. Prohlédněte si svůj model a rozhodněte se, kde jsou nejsvětlejší a nejtmavší části. Při míchání barev na to myslete a vždy si vytvořte několik odstínů od každé barvy, abyste mohli barvy hezky propojit.
-
4Začněte pozadím. Při malování je nejlepší postupovat odzadu dopředu. Pomůže vám to správně navrstvit předměty a vytvořit iluzi vzdálenosti. Malujte vždy jen jednou barvou a přidávejte další vrstvy. Pozadí byste měli namalovat nejdříve a předměty na popředí až nakonec.
-
5Přidejte svůj objekt. Až budete spokojeni s pozadím, můžete přidávat další předměty a tvary. Pracujte s vrstvami barev, jako když jste malovali pozadí. Objekt je to nejdůležitější, co na obrazu budete mít, takže mu věnujte dostatek času a pozornosti a snažte se nevynechat žádný detail. Analyzujte ho z každého pohledu a zaměřte se na tvary spíše než na celou postavu. [10]
- Pokud máte problém namalovat něco přesně, zkuste si obrátit obraz vzhůru nohama. Zkuste malovat z jiného úhlu, přinutí vás to zaměřit se na tvary a nebudete se dívat na celou postavu/předmět.
- Začněte s nejsvětlejšími barvami. Potom postupujte dále s tmavšími barvami. Je těžké vrstvit tmavé barvy přes světlé, takže vždy začněte s bílou a pastelovými barvami a potom přejděte k tmavším barvám.
-
6Přidejte detaily. Až budete končit s malování, domalujte všechny detaily na postavách i na pozadí. Většinou to znamená přidávat štětcem texturu, domalovat lesk a detaily do pozadí. Měli byste si udělat čas a udělat to pořádně.
-
7Ukliďte si. Až dokončíte poslední detaily, obraz je hotov! Všechny chyby můžete upravit, podepsat se do rohu a uklidit si po sobě. Je důležité si hned vyprat všechny štětce, aby zůstaly v dobrém stavu. Schovejte si přebytečnou barvu a ukliďte si všechno vybavení.
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:Sežeňte si všechno ostatní
Metoda 4
-
1Kupte si štětce. Při výběru štětců sledujte dvě věci – tvar štětinek a materiál. Můžete si koupit tři různé typy: kulatý, rovný a zašpičatěný. Štětinky se vyrábějí ze srsti zvěře nebo ze syntetických materiálů.
- Pro malování temperami jsou nejlepší kulaté štětce.
- Pro akrylové barvy jsou nejlepší syntetické nebo přírodní štětce s plochým koncem.
- Pro olejové barvy je nejlepší použít zašpičatěný veverčí štětec.
-
2Sežeňte si plátno. Nejlepší je koupit si napnuté plátno, protože nestojí moc peněz a můžete na něho malovat všemi barvami. Můžete ale také použít tvrdý papír, jiné plátno nebo papír na malování temperami. Olejové a akrylové barvy můžete použít na většinu povrchů včetně plastu a dřeva. Temperové barvy fungují pouze na plátně a speciálním druhu papíru.
- Nepoužívejte obyčejný papír z tiskárny, je příliš tenký a při malování by se vám kroutil.
- Pokud chcete malovat na dřevo nebo plast, nejprve si zjistěte, zda na tomto povrchu budou barvy držet.
-
3Sežeňte si zbytek vybavení. Kromě základního vybavení budete potřebovat paletu, džbány s vodou (dva stačí) a staré tričko nebo zástěru. Pro olejové barvy potřebujete také další věci, ale pro tempery nebo akryl je potřebovat nebudete. Je dobré si pořídit také bázi, kterou natřete na papír nebo jiný povrch a získáte ideální podklad pro malování.[11]
- Není to tak vždy, ale většinou vám pomůže koupit si stojan na malování. Jinak si budete muset najít nějaký rovný a stabilní povrch.
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:Míchání barev
Metoda 5
-
1Naučte se barvy. Barevné kolo je mapa barev, která ukazuje, jaké různé barvy můžete smícháním vytvořit. Máte tři základní sety barev – primární, sekundární a terciární. Primární barvy jsou červená, modrá a žlutá. Tyto barvy si musíte koupit v tubě a nelze je namíchat z jiných barev. Sekundární barvy (fialová, zelená a oranžová) si ale můžete namíchat z primárních barev. Terciární barvy jsou mixem primárních a sekundárních barev (například broskvová).
- červená + žlutá = oranžová
- žlutá + modrá = zelená
- červená + modrá = fialová
-
2Smíchejte si barvy. Není nic horšího, než snažit se malovat rovnou z tuby. Smíchejte si barvy tak, abyste si vytvořili několik variant. Když si například namícháte fialovou a přidáte více modré, získáte tmavou indigovou barvu. Když přidáte více červené, získáte zase tmavě růžovou barvu.
-
3Vytvářejte si různé odstíny. Když budete přidávat malé množství bílé, můžete barvu zesvětlit a udělat si tak jiný odstín. Většina barev z tuby jsou silné a dobře kryjí a trocha bílé jim neuškodí.
- Je složitější přidávat bílou barvu, takže raději přidávejte barevnou do bílé. Budete muset použít méně barvy, abyste tímto způsobem vytvořili odstíny.
-
4Smíchejte odstíny. Místo bílé můžete k barvám přidávat také černou a vytvořit si tak tmavší odstíny. Můžete tak například z modré udělat tmavě modrou, nebo z červené krvavě rudou. Je jednodušší přidat k barvě trochu černé (než přidávat barvu k černé barvě). V tomto případě je méně vždy více – vždy začněte s nejmenším množstvím barvy a snažte se vyhnout drastickým změnám.
-
5Vytvořte si různé tóny. Pokud je nějaká barva příliš jasná, smíchejte ji s opačnou barvou. Můžete tím měnit jasnost barvy a tónovat tak svůj obraz. Opačná barva je ta, která je na barevném kole na opačné straně. Opakem zelené je například červená, opakem žluté je fialová a opakem modré je oranžová. [12]
Tipy
- Pleťová barva nemusí být nic těžkého, ale pokud pouze smícháte trochu oranžové s bílou, zjistíte, že to nevypadá realisticky. Podívejte se na chvíli na svoji vlastní pleť. Všechny žíly pod kůží vytvářejí barevný rozdíl. Přidejte jen trochu zelené pro světlou pleť a trochu modré pro tmavší pleť.
- Spřátelte se s ostatními malíři. Na některých školách najdete malířské kroužky nebo kluby, kde mohou malíři společně malovat. Mluvte s ostatními o svém a jejich stylu, sledujte jejich práci a vzdělávejte se.
- Projděte si práci některých slavných malířů, jako byli například Pablo Picasso, Johannes Vermeer, Vincent Van Gogh, Salvador Dali, Frida Kahlo, Jackson Pollock, Edvard Munch a Pierre-Auguste Renoir. Získáte tak znalosti o různých stylech a pojetích.
- Buďte spontánní. Pokud nevíte, co chcete malovat, prostě namočte štětec do barvy a zkuste jen tak malovat co vás napadne. Budete překvapeni, co vaše mysl dokáže vytvořit.
- Navštivte si muzea ve svém okolí. Pokud ve vašem městě žádná nejsou, zajeďte si na výlet do většího města. V některých galeriích si můžete zajít na komentovanou prohlídku a koupit si reprodukce obrazů ve vysokém rozlišení.
- Sledujte filmy o umění, například:
- Dívka s perlovou náušnicí, který dokumentuje život malíře Vermeera. V několika scénách se dozvíte zajímavé kousky teorie a také můžete sledovat jeho styl malby. **Frida o životě Fridy Kahlo, poskytuje skvělé zobrazení malování vizí a také pohled na některé malířské techniky.
Varování
- Nevzdávejte to příliš brzy. Malování je dlouhý a namáhavý koníček a může trvat půl hodiny, ale také půl roku namalovat jeden obraz. Nikdy nezapomínejte na to, že většinou umění nevypadá dobře, dokud není hotové. Pokud nejste spokojeni se svým výtvorem, dejte tomu čas a nepřestávejte na něm pracovat. Malování temperami se může zvrhnout v nepořádek, ale pokud používáte akrylové barvy, snadno překryjete starou vrstvu vrstvou novou.
Věci, které budete potřebovat
- Temperové nebo akrylové barvy.
- Základní materiály pro vaše médium – papír pro tempery, napnuté plátno, akrylový papír nebo masonit.
- Štětce různých velikostí, syntetické i přírodní.
- Šálek vody.
- Referenční objekt (model, fotografie nebo předmět)
- Paleta
- Tužka a guma pro načrtnutí základního tvaru.
- Notes na sbírání nápadů (volitelné)
- Stojan (volitelné)
Reference
- ↑ http://emptyeasel.com/2007/01/16/how-to-choose-between-using-oil-paints-or-acrylics/
- ↑ http://thevirtualinstructor.com/line.html
- ↑ http://thevirtualinstructor.com/Shape.html
- ↑ http://thevirtualinstructor.com/Value.html
- ↑ http://thevirtualinstructor.com/space.html
- ↑ http://thevirtualinstructor.com/texture.html
- ↑ http://thevirtualinstructor.com/artfundamentals.html
- ↑ http://thevirtualinstructor.com/composition1.html
- ↑ http://paintwithlen.com/exercises/beginners-shed/
- ↑ http://www.dakkadakka.com/wiki/en/Beginners%20guide%20to%20painting# Do%27s_and_Don%27ts_for_the_new_painter
- ↑ http://www.watercolorpainting.com/beginners_guide_to_watercolor.htm
- ↑ http://www.color-wheel-artist.com/hue.html