X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 63 082 krát
Chtěli byste se naučit hezky kreslit? Ať už se chcete stát umělcem nebo chcete jen popustit uzdu své fantazie, kreslení je skvělým způsobem, jak vyjádřit své pocity a zaznamenat to, co vidíte kolem sebe. Tento článek vám pomůže začít.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Základy kreslení
Část 1
-
1Kreslete to, co vidíte. Začněte s jednoduchými předměty (například s miskou ovoce), nebo s každodenními věcmi a pokračujte k těžším věcem, například k různým tvarům nebo obličejům. Čím lépe budete umět kreslit obyčejné věci, tím lépe vám půjde kreslení samotné.
- Například řekněme, že máte nápad na komiksovou postavičku. V hlavě ji máte před sebou i s výrazy tváře, emocemi v očích, pózou a vším, ale pokud neumíte kreslit obličeje, oči a pózy, nebudete schopni své nápady převést na papír tak, abyste s tím byli spokojení.
- Místo toho abyste se dlouho zamýšleli nad tím, jak to udělat, se zaměřte na jednoduché věci. Vezměte si misku ovoce nebo nějaký obrázek přírody a snažte se naučit se tyto věci kreslit tužkou. Kreslete několik verzí stejné věci. Pokud například kreslíte pohoří, zkuste ho nakreslit poprvé a potom svůj výkon zhodnoťte. Zjistěte, kde jste udělali chybu nebo požádejte kamaráda, aby vám poradil, které části obrázku nevypadají přirozeně a co byste mohli zlepšit. Až budete mít seznam věcí, které můžete vylepšit, nakreslete si pohoří znovu. Tentokrát se zaměřte na to, co vám poprvé moc nešlo.
- Berte sami sebe jako kuchaře. Když se kuchař uší nové recepty, tráví nad nimi celé dny a týdny. Je to sice trochu nudné jíst pořád to samé jídlo, ale je nutné, aby se ho naučil vařit dokonale. Nemusíte být smutní, když vám to nevyjde hned napoprvé. Bude chvíli trvat, než se to naučíte.
-
2Kreslete tak často, jak můžete. Čím více budete trénovat, tím lépe vám to půjde. Můžete si kreslit i když budete dělat něco jiného (například při telefonování). Vezměte si tužku a papír a trénujte například základní tvary.
- Trénujte nejprve se základními tvary. Tyto tvary tvoří základ všech složitějších tvarů, ke kterým se dostanete později. Když se je naučíte správně kreslit, bude pro vás později jednodušší dělat složitější věci.
- Kreslete si kruhy, čtverce, trojúhelníky, obdélníky atd. Snažte se překonávat sami sebe a dovádět tyto tvary k dokonalosti. Potom přejděte k variacím těchto tvarů – různé druhy kruhů, čtverců, obdélníků a trojúhelníků.
- Když budete často trénovat (a budete se snažit na sobě pracovat), brzy budete schopni nakreslit většinu základních tvarů. Kreslete si také křivky a různé linie. Zkoušejte spirály, smyčky a girlandy a hlídejte si konzistenci svých linií.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Koncepty, které byste se měli naučit
Část 2
-
1Udělejte si hrubý náčrt. Pokud kreslíte strom, neměli byste kreslit jeden list po druhém. Nejlepší je nakreslit si hrubý obrys toho, co chcete kreslit, abyste měli jistotu, že budete mít dost místa a že váš nákres bude proporčně vyvážený.
- Kreslete jemnými opakovanými tahy. Mějte stále volnou ruku a nedělejte si starosti s chybami. Zatím se snažíte získat jen hrubý obrys, ne dokonalý obraz. Srovnávejte, upravujte a vylepšujte to, co nakonec nakreslíte.
- Pokud kreslíte nějaký reálný objekt, porovnejte si svůj náčrt se skutečností. Ujistěte se, že velikosti a tvary jsou relativně v pořádku a přesné.
- Představte si, jak by měl strom nakonec vypadat a udělejte si hrubý náčrt tužkou. Můžete si nakreslit tzv. „kostru“ obrázku (což se často dělá u kreslení postav).
- Skvělou metodou je představit si základní tvary, ze kterých se věc skládá. Jinými slovy si svůj obrázek v hlavě rozdělte na kousky. Strom je většinou ovál nebo trojúhelník na válci. Nakreslete si oba tvary ve 3D, abyste mohli později doladit detaily. Snažte se zachovat proporce.
-
2Zapracujte na svém náčrtu. Nyní začnete kreslit většími a silnějšími tahy a gumou se zbavujte všech linií, které vám do obrázku nesedí. Dolaďujte detaily a kousek po kousku dokreslujte strom tak, aby vypadal podle vašich představ. Naučte se pracovat s několika technikami, díky kterým budete schopni vyjádřit na papír vše, co budete chtít.
- Kreslete se stínováním. Stínování je výraz pro rozdíly ve světle a barvách. Zamyslete se nad tím, jak na váš předmět dopadá světlo a které jeho části jsou díky tomu světlejší a které jsou tmavší. Stínováním dodáte obrázku hloubku, intenzitu a 3D vzhled.
- Představte si bowlingovou kouli v popředí a slunce v pozadí. Protože je slunce blízko horizontu, světlo dopadá na bowlingovou kouli z nízkého úhlu (kdyby bylo slunce vysoko, světlo by dopadalo shora). To znamená, že pokud chcete zachytit světlo dopadající na bowlingovou kouli, budete muset nakreslit její horní část světleji, než spodní část, protože slunce na spodní část nedopadá.
- Trénujte si stínování. Pokud chcete kreslit realisticky, budete se muset naučit pracovat se světlem a stíny. Stíny jsou někdy skoro zrcadlovými odrazy kresleného předmětu, ale mohou být i roztažené, diagonální nebo různě narušené. Všímejte si typů stínů, které slunce v běžném životě vytváří a snažte se je ztvárnit na svých obrázcích.
-
3Dodejte tomu trochu realismu. I když chcete kreslit komiksovou postavičku nebo karikaturu, budete to muset umět udělat realisticky. Pokud chcete, aby vaše kresby vypadaly realisticky, je nezbytné se to naučit.
- Naučte se kreslit perspektivy. Perspektiva je o tom, že vzdálenější věci se nám zdají menší a věci v blízkosti se nám zdají větší. Pokud kreslíte něco velkého (například budovu) na nějaké komplikované scéně (například celá ulice), je důležité vychytat si perspektivu tak, aby to vypadalo realisticky. Zaměřte se na perspektivu i u malých předmětů (například u kostek, u nakreslených knih atd.). Díky tomu se naučíte kreslit realisticky.
- Dejte si pozor na proporce. Proporce znamenají to, jak spolu souhlasí velikosti různých částí kresleného objektu. Proporce mohou ovlivnit realističnost výsledného obrázku. Vždy si tedy všechno dobře změřte a označte si místa, kam co patří. Když změníte proporce, můžete dosáhnout zajímavého vzhledu, nebo změnit celý styl kresby. Například postavičky v komiksech nebo karikatury mají oproti obličeji moc velké oči. Experimentujte s různými změnami proporcí.
- Hrajte si s barvami. Barvy dodávají kreslenému obrázku hloubku. Kontrast, sytost a barevné škály vám pomohou dodat obrázku život a realističnost. Pokud vás baví i malovat, naučte se míchat vodové nebo akrylové barvy. Míchejte si zdánlivě nesedící barvy a sledujte, jaké vám z toho vyjdou. Některé své obrázky si ofoťte, hrajte si s různými barvami a uvidíte, jak se výsledek bude měnit v závislosti na použitých barvách.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Materiály, záznamy a časované kreslení
Část 3
-
1Co budete potřebovat. Začátečníkům bude pravděpodobně stačit skicák. Jemný papír vám poskytne možnost kreslit detaily, zatímco hrubý papír bude lépe reagovat na tužku.
- Tužky seženete v mnoha variantách od ostrých až po měkké. Ostré tužky mají jemnější tóny, což znamená, že s nimi můžete kreslit světle i tmavě. Měkké tužky mají spoustu tónů, takže záleží na tom, jak na ně budete tlačit. Zkuste si kreslit s tužkou číslo 3 a potom si vezměte tužku číslo 1 a uvidíte, jaký je mezi nimi rozdíl.
- Až vám to s tužkou půjde, začněte kreslit uhlíkem. Uhlík seženete v tyčince nebo ve formě tužky. Tvrdší uhlík má šedou barvu a měkčí uhlík se snadněji roztírá. Používejte uhlíky tak jako používáte tužky. Bohužel jsou uhlíky dražší. Zachytíte s nimi pohyb, nebo s nimi krásně vystínujete potřebné části obrázku. Pokud chcete kreslit na plátno, můžete si uhlíkem udělat náčrt.
-
2Schovávejte si své práce. Určete si jedno místo, na které si budete dávat všechny své kresby, abyste mohli sledovat, jak se zlepšujete. Čím častěji budete kreslit, tím rychleji se budete zlepšovat a tím více chyb budete schopni odstranit. Při kreslení si také brzy vytvoříte svůj vlastní styl. Vždy je zajímavé podívat se zpět na své výtvory a vidět, jak se zlepšujete. Nemějte z toho strach, s každým dalším obrázkem budete lepší.
-
3Zkuste časované kreslení. Pokud máte problémy s proporcemi a máte pocit, že kreslíte toporné postavy a děláte chyby, o kterých víte, zkuste to změnit. Vezměte si kuchyňskou minutku a nastavte ji na 5 minut. vyberte si něco, co se nebude hýbat, například květinu, nebo něco, co vám nejde a zkuste si to nakreslit více než jednou. Pomůže vám, když se vám tento předmět bude opravdu líbit. Použijte měkkou tužkou a snažte si tuto věc nakreslit během těch pěti minut. Nekreslete ani o chvíli déle. Až minutka zazvoní, zastavte se, i když nebudete mít obrázek hotový. Potom to zkuste znovu na čistý papír a znovu si nastavte 5 minut.
- Kdykoli se budete pokoušet něco nakreslit v přesném čase, zjistíte, že se zaměřujete na jiný aspekt této věci. Budete po sobě opravovat chyby, aniž byste museli něco gumovat.
- Tato metoda se hodí hlavně pro kreslení lidí, protože není těžké někoho přimět k pózování na pět minut. Kamarádům to jistě nebude vadit tak, jako kdyby vám měli stát modelem celé hodiny.
- Až budete mít hrubý náčrt předmětu, nastavte si asi 15 minut a snažte se ho doladit k dokonalosti. Jistě budete hotovi dříve, než budík zazvoní. To se vám bude hodit pro případy, kdy budete chtít kreslit venku, kde se světlo mění každou půlhodinu.
- Zkuste si nakreslit svého psa nebo kočku, když bude spát. Dvě minuty zvíře jistě vydrží nehnutě.
- Nakreslete si něco jednoduchého, například tužku. Je jednoduché kreslit obyčejné věci. Zkoušejte si to tak dlouho, dokud nebudete spokojení. Potom se na to podívejte znovu a když se vám to bude líbit, přejděte k těžším věcem.
Reklama
Tipy
- Krása kreslení je v tom, že se můžete svobodně vyjadřovat. Nemusíte tedy stále myslet na to, jak dobře vám to jde. Užívejte si to!
- Prohlédněte si různé styly kresby a načerpejte inspiraci.
- Ty nejlepší kresby mají nejlepší stínování. Pokud zvládnete stínování, jste na nejlepší cestě. Když to budete trénovat, budete se stále zlepšovat.
- Berte v potaz kritiku a využívejte ji ke svému zlepšení. Je běžné, že si amatéři berou kritiku moc k srdci, ale většinou není myšlena špatně. Uvědomujte si své chyby a pracujte na jejich odstranění.
- Střídejte své objekty. Pokud například kreslíte samé neživé věci, zkuste si příště nakreslit nějakou postavu. Udržíte tím mozek v pohotovosti a kreslení vás bude stále bavit.
- Dalším tajemstvím realistických obrázků je to, že vypadají trojdimenzionálně. Toho dosáhnete stínováním, texturami a směrem linií. Například pokud kreslíte balón, linie musí být oblé.
- Netlačte na papír příliš silně, jinak by vám nesprávné linie nešly později vygumovat.
- Hledejte inspiraci všude možně. Zpravodajství, krajiny, emoce, ...cokoli vám může pomoci kreslit realisticky.
- Nezapomeňte na slavný citát Jamese A. Owena: „Kreslení zahrnuje jen dvě věci – vytváření linií na papír a rozhodování, kam je umístit.“
- Každou kresbu si označte datem. Díky tomu budete i v budoucnu vědět, kdy přesně jste ji nakreslili a budete moci sledovat své pokroky.
Reklama
Varování
- Pokud chcete svoji práci ukazovat lidem, budete se muset připravit na kritiku.
- Naučte se rozlišovat kritiku od shazování. Kritika je vždy konkrétní a většinou obsahuje i rady pro zlepšení. Shazování vaší práce je často osobní, zahrnuje urážky a lidé se vám pomocí něho snaží sdělit, že nemáte talent. Tyto lidi ignoruje a nenechejte se jimi rozhodit. Ukazujte své umění lidem, kteří umějí kreslit lépe než vy.
- Sdílejte svoji práci s lidmi na vlastní nebezpečí – měli byste to dělat jen když budete připraveni na zpětnou vazbu. Vždy je požádejte o upřímné hodnocení.
Reklama
O tomto wikiHow
Reklama
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 63 082 krát