Pokud si zapalujete svíčky ve skleněných kalíšcích, určitě se vám někdy stalo, že jste po dohoření svíčky skončili se ztuhlým voskem přichyceným na dně či po stranách kalíšku. Když se vám podaří dostat vosk ven, získáte pěknou skleničku, kterou můžete použít na nové svíčky, nebo vlastně na cokoli jiného. Zaschlý vosk můžete odstranit jeho zmrazením, roztavením, anebo seškrábáním z ploch. Chcete-li se dozvědět víc, přečtěte si náš článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zmrazení vosku

  1. 1
    Dejte skleněný kalíšek od svíčky do mrazáku. Tento způsob je nejlepší pro menší nádoby. Jakmile svíčka dohoří, nechte kalíšek vychladnout a pak ho dejte do mrazáku.
    • Pokud dáte do mrazáku kalíšek, který je ještě horký, riskujete, že kalíšek kvůli velkému rozdílu teplot praskne. Ujistěte se proto, že skleněný kalíšek je vychladlý.
  2. 2
    Nechte kalíšek v mrazáku alespoň hodinu. Jakmile začne sklo s voskem zamrzat, vosk se začne smršťovat a odlepovat se od stěn kalíšku. Bude pak mnohem snadnější dostat ho ven.[1]
  3. 3
    Pomocí příborového nože vosk z kalíšku odstraňte. Asi po hodině vyndejte kalíšek z mrazáku a zkuste z něj vosk vyklepnout do dlaně. Prstem, nebo tupým nožem odškrábněte zbytky vosku.
  4. 4
    Vytřete zbytky vosku vatou. Pokud jsou v kalíšku nějaké zbytky vosku, vytřete je vatovou tyčinkou nebo kouskem vaty, namočeným v dětském oleji nebo octu. [2] Použití navlhčené papírové utěrky může být stejně efektivní. Možná to bude vyžadovat trochu námahy, ale mělo by to fungovat..
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Rozpuštění vosku

  1. 1
    Uvařte trochu vody. Ohřejte hrnec vody (ať už na sporáku, nebo v mikrovlnce) a mezitím si nachystejte nádobu, ušpiněnou voskem. Voda nemusí být přímo vařící, stačí, když bude dost horká na to, aby se vosk rozpustil. Prostě si představte, že si ohříváte vodu na čaj, který chcete rychle vypít.
    • Místo vaření vody můžete zkusit ohřát kalíšek během umývání nádobí. Pusťte do kalíšku co nejteplejší vodu a nechte ho chvíli odmočit.
  2. 2
    Rozřežte vosk na menší kousky. Vezměte nějaký starý nůž a párkrát do vosku v kalíšku řízněte, abyste ho tak rozdělili na menší kusy.[3]
    • Místo nože můžete použít i vidličku. Pokud v kalíšku zůstávají jen malé zbytky, můžete tento krok přeskočit.[4]
  3. 3
    Nalijte horkou vodu do kalíšku. Vosk by se měl ihned začít roztékat a vyplavat na povrch.
  4. 4
    Nechte vosk vychladnout. Nechte směs vosku a vody vychladnout po dobu 15-20 minut. Během této doby bude vosk pomalu tvrdnout a usazovat se na hladině, takže pak bude snadné ho odstranit.
  5. 5
    Odstraňte prsty vosk usazený ve vodě. Pokud jsou na skle nalepené ještě nějaké zbytky vosku, opatrně je nožem seškrábněte. Měly by být pružné a poddajné a neklást žádný odpor.
  6. 6
    Očistěte kalíšek od jakýchkoli zbytků. Namočte houbičku na nádobí v horké vodě a pak ji pořádně vymačkejte. Důkladně s ní pak kalíšek vytřete, abyste se dokonale zbavili vosku. Můžete na to zkusit použít i navlhčenou papírovou utěrku.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Seškrabávání vosku z povrchu

  1. 1
    Najděte si vhodný nástroj na škrabání. Ideální je k tomu ostrá žiletka nebo škrabka na sklo, se kterou můžete jemně odstranit vosk z ploch, jako například ze skleněného stolu. Jsou vhodnější než třeba obyčejný nůž, kterým byste sklo mohli poškrábat. Pokud z takové plochy vosk nedostanete zmrazením ani rozehřátím, opatrné seškrábání je nejlepším způsobem.
  2. 2
    Uvolněte vosk vlhkým teplem. Namočte houbičku do velmi horké vody a zkuste vosk před seškrabáváním navlhčit. Možná se vám i podaří vosk houbičkou setřít a žádné škrábání už nebude potřeba.
  3. 3
    Opatrně odstraňte vosk škrabkou. Soustřeďte se na jemné tahy, aby vám škrabka omylem nesjela mimo povrch. Pokračujte, dokud se nezbavíte veškerého vosku.
  4. 4
    Utřete sklo. Jemně navlhčete hadřík v teplé vodě a setřete jím skleněný povrch, abyste odstranili jakékoli zbytky vosku. Může se snadno stát, že nějaký kousek vosku či šmouhu přehlédnete, proto je konečné použití hadříku důležité.
    • Můžete také použít nějaký čistič na sklo a vyleštit pak povrch papírovou utěrkou, nebo hadříkem. Možná budete muset postup opakovat vícekrát, než bude vše krásně naleštěné. Buďte důslední!
    Reklama

Tipy

  • Levnější svíčky často obsahují větší množství vosku na bázi petroleje a díky tomu je těžší odstranit jeho zbytky. Raději si kupte kvalitní svíčky od známějších výrobců, abyste pak s odstraňováním vosku neměli tolik práce.
  • Kápněte do skleněného kalíšku mezi stěny a vosk pár lžiček vody, abyste už předem zabránili jeho nalepení.
  • Když zapalujete svíčky, dávejte pod ně kousek novin nebo starého prostírání, aby vosk nekapal na stůl.
  • Až vyčistíte skleněné kalíšky od vosku, použijte je na tužky, jako malé vázičky, nebo je naplňte různými drobnostmi a vyzdobte si tak váš byt.
Reklama

Varování

  • Když odstraňujete vosk z kalíšku, nedrhněte houbičkou či papírovou utěrkou vnitřek moc drsně, vosk by se mohl rozmazat. Spíše vosk jemně setřete pomalými pohyby.
  • Nečistěte vosk v umyvadle či kuchyňském dřezu, vosk by vám mohl ucpat odpad. Všechen odstraněný vosk vyhoďte do koše.
Reklama

Budete potřebovat:

  • Mrazák
  • Tupý nůž
  • Vatové tyčinky či kousek vaty
  • Dětský olej či ocet
  • Hrnec horké vody
  • Houbičku na nádobí či papírovou utěrku
  • Žiletku či škrabku na sklo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 41 498 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Reklama