X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 32 897 krát
Znát pravidla pro vytváření úhledných a oku lahodících barevných kombinací je velmi důležité z mnoha rozličných příčin - ať už se snažíte sladit svůj šatník, vyzdobit dům nebo kolorovat umělecké dílo. Začít můžete studiem barevného kruhu, který vás naučí základy toho, jaké barvy vedle sebe vypadají nejlépe. Budete-li experimentovat s různými barevnými kombinacemi, postupně si vypěstujete cit pro rozlišování, které barvy spolu ladí a které se k sobě naopak vůbec nehodí.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Vypěstujte si cit pro barvy
Metoda 1
-
1Zjistěte více o barevném kruhu. Barevný kruh je kruhový diagram barev, který je užitečnou pomůckou pro určení, které barvy spolu ladí, a které ne.[1] První barevný kruh vyvinul Sir Isaac Newton v roce 1666, čímž položil základy tradiční teorie barev, která jeho barevný kruh v různých variacích používá dodnes.[2] Barevný kruh je rozdělen na tyto části:
- Primární barvy: červená, modrá a žlutá. Tyto barvy nelze vytvořit smícháním žádných jiných barev.
- Sekundární barvy: zelená, oranžová a fialová. Tyto barvy vznikají smícháním primárních barev v různých kombinacích.
- Sekundární a terciální barvy: žluto-oranžová, červeno-oranžová, červeno-fialová, modro-fialová, modro-zelená a žluto-zelená. Tyto barvy je možné vytvořit smícháním primární barvy se sekundární.
-
2Slaďte primární barvu s jinou primární barvou. Koncept spojování barev je často nazýván "barevnou harmonií," které je dosaženo tehdy, když barvy vytvoří příjemný efekt. Červená, žlutá a modrá spolu ladí za všech okolností, protože jsou výrazné, velmi poutavé a navíc nikdy nevyjdou z módy. Chcete-li svému projektu (výzdoba domu, slazení šatníku apod.) dodat na hravém a jasném duchu, držte se primárních barev.
- Výrazné primární barvy si často spojujeme s malými dětmi, tropickými oblastmi nebo sportovními týmy. Nikde ovšem není psáno, že byste nemohli experimentovat s tmavějšími nebo světlejšími odstíny těchto barev.
- Jestliže chcete, aby vaše výsledné dílo působilo sofistikovanějším dojmem, měli byste zvážit použití pouze jedné nebo dvou primárních barev, namísto všech třech. Oblečení složené z červené, modré i žluté může působit poněkud infantilně, zatímco kombinace pouze červené a žluté působí již mnohem dospěleji.
-
3Slaďte komplementární barvy. Podívejte se na barevný kruh a zvolte si jakoukoli barvu. Potom od ní přetáhněte prst přesně na opačnou stranu. Barvy, které se na barevném kruhu nacházejí naproti sobě, nazýváme barvami komplementárními. Pokud je postavíte vedle sebe, vytvoří ostrý, oku lahodící efekt.
- Komplementární barvy stejného jasu a odstínu spolu vždy ladí.
- Mezi oblíbené kombinace komplementárních barev patří modrá a oranžová, fialová a žlutá nebo zelená a růžová.
-
4Slaďte analogické barvy. Myšlenkou tohoto konceptu je držet se jedné skupiny příbuzných barev, které dohromady dosáhnou harmonického vzhledu. Jedná se o barvy, které se na barevném kruhu nacházejí vedle sebe, jako modrá a indigová. Nakombinujete-li různé odstíny příbuzných barev, dosáhnete krásného, velmi příjemného efektu.
- Výborně spolu bude ladit například džínová sukně, světle modré tričko a šála indigové barvy.
- Vyberte si libovolnou barvu a slaďte ji s barvou, která s ní na barevném kruhu sousedí (vpravo nebo vlevo). Červenou tak můžete kombinovat s růžovou, žlutou s oranžovou a tak dále. Jakékoli vrstvení příbuzných barev bude ladit, pokud zachováte stejný jas a další náležitosti.
-
5Naučte se rozlišovat teplé a studené barvy. Teplé barvy, jako jsou žlutá, oranžová nebo červená, leží na jedné straně barevného kruhu, zatímco studené barvy, jako jsou modrá, zelená a fialová, leží na opačné straně. Každá z barev může obsahovat prvek teploty nebo chladu, v závislosti na tom, co do ní vmícháte.
- Pokud například smícháte základní fialovou a červenou barvu, získáte teplou, zářivě načervenalou fialovou. Smícháte-li fialovou a modrou, získáte chladnou, uklidňující nachově fialovou. Při kombinování barev je jejich teplota velmi důležitým faktorem.[3]
- Při přípravě barevné palety šatníku nebo při dekoraci bydlení musíte pro koherentní vzhled kombinovat teplé barvy s teplými a studené se studenými. Své oblečení tedy můžete sladit kupříkladu takto: rezavě červené šaty, krémově hořčičná šála a koňaková kabelka.
- Kombinací teplých a studených barev můžete dosáhnout rozporuplných výsledků. Efekt může být sice zábavný a hravý, ale na druhou stranu také naprosto nevhodný, v závislosti na tom, jak v takových šatech vypadáte právě vy.[4]
-
6Zvažte použití "zemitých tónů" nebo "neutrálních" barev. Zemité tóny na barevném kruhu nenajdete a definovat je můžeme jen s jistými obtížemi -- jedná se o barvy, které jsou založené spíše na módních vlnách než na vědeckých základech. Bývají spíše tlumené a patří mezi ně: hnědá, krémová, bílá, šedá a břidlicová (šedo-modrá). [5]
- Jedná se o přírodní, tlumené barvy, které se dobře hodí k téměř každé jiné barvě. Připomínají přírodní materiály, jako je písek, zemina nebo kámen. Zahrnují také odstíny téměř bílé barvy.
- V módě se za neutrální považuje černá, bílá, světle hnědá nebo khaki. Tyto barvy se obvykle hodí k téměř jakékoli jiné barvě. Příkladem může být například kombinace černých kalhot a jasně růžové košile či blůzy.
- Módní průmysl často vnímá jako neutrální také denim, tedy džínovinu. Modré jeansy tedy můžete nakombinovat s košilí jakékoli barvy.
- Chcete-li rozhodnout, která z neutrálních barev nejlépe doplní barvy vašeho šatníku, musíte vzít v potaz teplotu těchto barev. Řekněme, že je váš šatník složený spíš ze studených barev; v takovem případě byste z neutrálních barev měli volit jasně bílou nebo téměř černou modrou. Teplejší tóny neutrálních barev by se k vašemu oblečení nehodily. Pro teplejší šatník vyberte nahnědle šedou nebo krémovou neutrální barvu.
- Bílá i černá jsou sice neutrální, ale mějte na paměti, že se jen zřídka vyskytují ve své absolutní podobě. Bílá má například často spíše drobný nádech žluté a černá zase modré.
- Neutrální barvy nejsou nudné! Neutrální barvy jsou lidmi často považovány za nudné a nevýrazné. Pravda je ovšem jinde - síla neutrálních barev spočívá v tom, že skvěle ladí mezi sebou, ale i v kombinaci s primárními nebo sekundárními barvami. Tak například:
- Bílé tričko a modré džíny.
- Khaki kalhoty a černý svetr.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Slaďte barvy svého ošacení
Metoda 2
-
1Zkuste monochromatický vzhled. Oblečete-li se od hlavy k patě do stejné barvy, budete působit velmi výrazně a klasický černý nebo bílý outfit vám propůjčí sofistikovaný vzhled s nádechem elegance a formálnosti. Pokud ale toužíte, aby se za vámi lidé skutečně otáčeli, zvolte jednobarevný model nějaké zářivější barvy, jako je červená nebo zelená.
- Tyto modely musíte ale volit s velkou opatrností. Černé šaty s černými botami a černou kabelkou sice můžou vypadát úžasně, ale stejně tak mohou vaše vzezření změnit ve velmi pochmurný, gotický vzhled. Do kombinace svého oblečení musíte tedy vložit také trochu přemýšlení o celkové vhodnosti a ne jen o barvě!
- Klíčem pro úspěšný monochromatický vzhled je najít jednotlivé kusy oblečení, které budou mít přesně stejnou barvu. Zářivě bílá košile nepůjde příliš dohromady s krémovými kalhotami, ale pokud budou oba kousky stejně barevné, máte vyhráno.
- Pro zjemnění jednobarevného outfitu zařaďte nějaký kus oblečení neutrální barvy, jako jsou například béžové boty nebo hnědý pásek.
-
2Zvýrazněte své oblečení barvami. Máte-li namířeno na nějakou formální událost, která vyžaduje černý nebo tmavý oblek, neznamená to, že byste mu nemohli dodat trochu osobitosti. Zvolte barvu, která vytvoří zajímavý akcent, ale je třeba dbát na to, aby svou teplotou odpovídala neutrálním barvám obleku. Například:
- Máte-li na sobě černý oblek, zkuste ho doplnit tyrkysovou vestou.
- Máte-li na sobě oblek v námořnické modré, doplňte ho žlutou nebo růžovou vestou.
-
3Naučte se kombinovat vzory. Jakmile zvládnete účinně kombinovat jednotlivé barvy, můžete začít s párováním zdánlivě nevhodných kousků vašeho šatníku a vytvářet tak skutečně stylové vzezření. Nejste odkázáni na kombinování oblečení se stejným vzorkem - naučte se sladit proužky, puntíky, květinové vzory, zvířecí vzory a obměňte tak kompletně svůj dosavadní šatník.
- Obecně řečeno, oblečete-li si vzorovaný kus oblečení, doplňte ho jiným kusem bez vzorku. Pokud na sobě máte třeba černou sukni se vzorem drobných květin, oblečte si k ní košili zelené barvy, která odpovídá lístkům květin na sukni. Vzory se sice dají kombinovat, ale většinou je to velmi ošidná záležitost.
-
4Oblékáním výrazných barev můžete skutečně vytříbit svůj styl. Zkuste například fialovou, oranžovou a žlutou. Velmi příjemným dojmem bude působit například fialová košile, doplněná oranžovou sukní a žlutými punčocháčemi. Hodit by se zde mohl třeba i zebrovaný vzor.
-
5Slaďte dva vzory stejné barvy. Tento postup je poněkud obtížný, ale výsledek může být skutečně úchvatný. Klíčem je nalézt shodnou barvu v obou vzorech. Pokud máte například košili s oranžovými proužky, můžete ji doplnit sukní s leopardím vzorem stejné barvy.
- Slaďte vzory obsahující příbuzné barvy. Kombinovat se dají i vzory, které nemají přesně stejnou barvu, ale spadají do stejné barevné skupiny. Ikatové kraťasy s béžovými nebo krémovými tóny se tak můžou skvěle hodit například k blůze s hnědými puntíky.
-
6Naučte se používat své neutrální barvy. Oblečení neutrálních barev je všestranné a můžete ho nakombinovat téměř s jakoukoli další barvou. Takové barvy se sice dají kombinovat velmi snadno, ale přesto byste do jejich užití měli dát trochu úsilí a ujistit se, že se skutečně hodí ke zbytku outfitu. Zde uvádíme několik oblíbených neutrálních barev:
- Denim. Hodí se skutečně takřka ke všemu, ale pamatujte, že musíte dát pozor na jeho odstín a efekt "seprání". Tmavě modrá džínovina se tak může hodit k jiným barvám než světle modrá, vybledlá džínovina.
- Velbloudí nebo hnědá. Vynikající volba pro tlumenou a zemitou barevnou paletu.
- Námořnická modř. Skvěle se hodí k odstínům drahokamů. Vždy oslníte také kombinací námořnické modré a červené nebo bílé.
- Bílá a krémová. Rozzáří každý outfit, ale vždy musíte brát do úvahy, že je potřeba zachovat stejnou teplotu barev.
-
7Používejte doplňky a experimentujte tak s barvami. Pokud se zařazováním nových barev do svého šatníku teprve začínáte, zkuste si trochu pohrát s různými doplňky. Zkuste tedy experimentovat se svým vzhledem a rozhodněte, co vypadá dobře a co ne. Zkusit můžete například různé opasky, boty, šperky nebo šály či šátky. Používáním doplňků se také naučíte lépe kombinovat vzory, aniž byste ničili celkový vzhled svého mnohdy velmi drahého oblečení.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Zvolte vhodné barvy pro dekoraci bydlení
Metoda 3
-
1Pomozte si předpřipravenými barevnými vzorníky nebo kolekcemi barev. Pokud si nejste jistí, bude vhodnější začít něčím, co doporučují profesionálové. Většina hobby obchodů a obchodů s barvami nabízí palety barev, které vám pomohou rozhodnout, které z nich se k sobě hodí. Tyto vzorníky zahrnují také dobře známé barvy čalounění, u jejichž velmi rozsháhlé nabídky odstínů bílé rozbolela hlava jistě nejednoho z nás.
- Nemusíte použít všechny barvy, které jsou v dané skupině doporučované. Jestliže nemáte rádi zelenou, ale všechny ostatní barvy se vám líbí, pak zelenou klidně vynechte. Nemusíte ale použít ani všechny ostatní zbylé barvy, vyberte si prostě jen ty, které se vám líbí a které vhodně doplní vaše obydlí.
- Kvůli použití určité barvy nemusíte hned malovat celý byt nebo dům. Pokud například toužíte přidat do svého bydlení více oranžové barvy, stačí, když koupíte několik oranžových polštářů, prostěradel, obrazů, závěsů nebo jiných věcí.
-
2U obrazů a textilií vybírejte lehce odlišné barvy. Stěny a gauč v obýváku by neměly mít přesně stejnou barvu. Sice by spolu barevně "ladily", ale vybavení domu by přesto nemělo s barvou stěn splývat. U zdí a gauče byste měly dodržet umírněný vzhled. Vyzkoušet můžete například následující:[6]
- Vyberte příbuzné barvy. Máte-li modré stěny, pořiďte třeba modro-zelenou pohovku. Pokud jsou vaše stěny žluté, pro nábytek vybírejte červenou nebo oranžovou barvu. Barvy spolu budou příjemně ladit a nebudou se nijak rušit ani splývat.
- Nápadnějšího efektu dosáhnete použitím kontrastních barev. V tomto duchu můžete do svého slunného, žlutě vymalovaného pokoje postavit třeba velké fialové křeslo. Stejný efekt přinese pohovka v korálové barvě v kombinaci s tyrkysovými stěnami.
-
3Zvažte výmalbu některých stěn. Spoustě lidí se příliš nechce do výmalby celé místnosti jednou výraznou barvou, jelikož se jedná o poměrně riskantní krok. Vyberete-li pro takovou výraznou barvu jen některé stěny, můžete si s celkovým designem pohrát, aniž byste byli nuceni vymalovat všechno stejně. Zkusit můžete třeba následující:
- Syté, výrazné barvy můžou mít silné účinky na vaši psychiku a emocionální stav. Jasně červená místnost může vyvolávat nervozitu, zatímco z šedých stěn na vás může přijít smutná nálada apod.
- Barvy se ovšem dají využít i pro svůj pozitivní vliv na naší psychiku. Oranžová v nás vzbuzuje hravost a kreativitu, tmavě šedá může naopak sloužit k udržení naší pozornosti a důmyslnosti. Každý z nás ale může na stejnou barvu ve stejném prostoru reagovat úplně odlišně.
- Vyberte raději nějakou menší stěnu, jako je třeba ta s vchodovými dveřmi nebo ta, u které máte kuchyňskou linku. Natřete ji nějakou jasnou barvou, která se bude hodit k neutrálnímu vzhledu zbytku místnosti.
- Použít můžete také kontrastní barvy. Vymalujete-li obvod a rohy stěn kontrastní barvou, dodáte místnosti na zábavném, eklektickém vzhledu. Zajímavou alternativou pro výmalbu takového lemování může být užití šablony.
- Celkovou náladu místnosti výrazně ovlivňuje teplota použitých barev. V ložnici bude například romanticky působit jemná růžovo-fialová barva, ale fuchsiová už může být trochu příliš. Použít můžete téměř jakoukoli barvu s různou intenzitou, ale vždy jen pro zdůraznění. Místnosti tím dodáte na kýženém vzezření, aniž by to působilo přehnaně.
- Pokud například toužíte po zmíněné fuchsiové barvě v ložnici, pořiďte v této barvě nějaké polštáře, prostěradlo nebo obrazy.
- Pamatujte, že pokud byste se jednou rozhodli byt či dům prodat, budete pravděpodobně muset své zářivě barevné stěny přemalovat. Vám se sice jasně tyrkysový obývák může zamlouvat, ale většina potencionálních kupců bude mít zřejmě jiný názor. Podobné úpravy tedy můžou znamenat poměrně velké výkyvy v ceně nemovitosti.
-
4Experimentujte s barevnými dekoracemi. Pokud nechcete nebo nemůžete svůj dům vymalovat narůžovo nebo koupit stejně barevný gauč, stále si svůj sen můžete splnit pomocí různých dekorací. Své místnosti můžete oživit různými polštáři, vázami, hodinami, květinami, poličkami a dalšími malými předměty. Při umisťování dekorace mějte na paměti následující:
- Vybírejte barvy ze stejné skupiny. Několik dekorací barevně slaďte, aby celý prostor působil soudržně. Použít můžete například zelenou poličku, dvě tmavě zelené vázy na krbu a několik tyrkysových a zelených polštářů a dek.
- Vyhněte se použití příliš mnoha barev v jedné místnosti. Tři by měly být naprosté maximum: hlavní barva, akcent a barva čalounění. Držte se jednoduchosti, jinak skončíte s chaotickou a neladící místností.
Reklama
Tipy
- Pokud si nejste jistí, kterou barvu byste měli použít, pomozte si barevným kruhem.
- Při kombinování barev rozhodujte podle toho, z čeho máte největší radost. Jestliže se vám některé barvy líbí a zkontrolovali jste vhodnost jejich kombinace, klidně je zařaďte mezi dekorace svého domu, do šatníku nebo uměleckého díla, na kterém právě pracujete.
- Pro pomoc s rozhodováním, které barvy budou pro váš projekt nejvhodnější, můžete využít různých pomůcek, dostupných online. Možností, které můžete použít, existuje mnohem více, než najdete na barevném kole. Projděte si tedy internet a objevte ideální barevné kombinace.[7]
Reklama
Reference
- ↑ http://www.collegefashion.net/fashion-tips/a-foolproof-guide-to-matching-colors-in-your-outfits/
- ↑ http://www.colormatters.com/color-and-design/basic-color-theory
- ↑ http://www.apartmenttherapy.com/how-to-work-with-cool-warm-col-121940
- ↑ http://www.apartmenttherapy.com/how-to-work-with-cool-warm-col-121940
- ↑ http://www.creativecolorschemes.com/resources/free-color-schemes/earth-tone-color-scheme.shtml
- ↑ http://www.housebeautiful.com/decorating/ideas/how-to-match-color#slide-23
- ↑ http://www.colorexplorer.com/colormatch.aspx
O tomto wikiHow
Reklama