Lisování listů je úplně jednoduchý projekt. Listy mají jedinečné kouzlo samy o sobě, ale když k nim navíc vylisujete i květy, otevře se vám spousta dalších možností pro jejich užití. Projekt je vhodný i pro domácí školy. Ačkoli je lisování listů ohromně jednoduché, přeci jen je lepší říct si několik věcí, které vám zaručí co nejlepší výsledek.

Postup

  1. 1
    Ze všeho nejdřív se naučte rozpoznat jedovaté listy, jako je škumpa jedovatá. Přestože vás může šeredně popálit, má krásné listy. Pokud se je tedy rozhodnete vylisovat, při sběru i lisování na sobě vždycky mějte latexové rukavice. Vylisované je pak musíte ještě přelakovat průsvitným akrylem, aby vás ani jako suché nepopálily.
  2. 2
    Vybírejte listy od sotva vypučených až po čerstvě dorostlé. Dorostlé, sušší listy snadněji a rychleji blednou.
    • Listy můžete sbírat kdykoli během roku, pokud ale chcete, aby byly co nejzelenější, snažte se je sbírat brzy. Horké letní teploty mohou porušit jejich chlorofyl.
  3. 3
    Vybírejte listy v dobrém stavu, nepomačkané, nepoškrábané, nepotrhané nebo porušené hmyzem, protože jakákoli vada bude za sucha daleko viditělnější. Na druhou stranu si ale všímejte také listů, na kterých si hmyz pochutnával, protože na nich často zanechá krajkový, přirozeně žebrovaný vzor, což vašemu projektu může dodat kouzlo.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Použijte dřevěný lis

  1. 1
    Vyrobte nebo si kupte lis. Lisy jsou jednoduchá zařízení vyrobená ze dřeva, lepenky, papíru a kovových šroubů, těžítek nebo popruhů s přezkou. Listy vysouší pomocí tlaku, který na ně vyvíjí. Můžete je koupit v obchodech s uměleckými nebo řemeslnými potřebami, přes internet, nebo si je můžete sami snadno vyrobit.
    • Pro výrobu vlastního lisu, se řiďte tímto postupem:
      • Kupte si dva kusy překližky zhruba o velikosti A4 a síle asi 2.5 cm, nebo jakýkoli jiný formát, který vám vyhovuje. V některých obchodech vám překližku seříznou rovnou na velikost, jakou si přejete.
      • Provrtejte ve všech rozích obou desek díry na šrouby. Vyplatí se vám si je dopředu naměřit, aby díra procházela deskami zhruba stejném místě, ať už je na sebe položíte jakkoli.
      • Prostrčte šrouby skrze díry na jedné desce. Mezi šroub a desku dejte ještě podložku.
    • Vystřihněte z lepenky a papíru archy stejné velikosti, jako překližkové desky. Papíry musí být vždy čisté, takže je podle potřeby budete muset měnit. Můžete použít lepenku ze starých krabic. Aby jí vzduch proudil co nejlépe, tunýlky v lepence by měly být souběžné s kratší stranou desky.
  2. 2
    Naplňte lis. Na každou vrstvu lisu budete potřebovat dva kusy lepenky a několik archů savého papíru sestřiženého na míru.
  3. 3
    Vysušené listy vyjměte z lisu. Po několika týdnech listy zkontrolujte. Položte ruku na horní vrstvu papíru. Pokud bude na dotek chladný, listy ještě nejsou úplně suché. Lis tedy znovu zavřete a nechte je dosušit. Papír v tomto případě měnit nemusíte.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Použijte knihu

  1. 1
    Jako lis můžete použít i těžkou knihu. Vyberte starou knížku, u které vám nebudou vadit případné skvrny nebo pomačkání, protože vlhkost z čerstvých listů může papír trochu poškodit. Knížka by měla být alespoň stejně velká, ale raději ještě větší, než vaše listy. Těžké tlusté bichle jsou nejlepší, použít ale můžete jakoukoli knížku, kterou pak zatížíte. Jako zátěž může posloužit stoh dalších knih. Ty se lisováním nepoškodí, takže zatěžovat můžete i knížkami, které nechcete poničit.
  2. 2
    Vystřihněte si lisovací papír. Přeměřte si knížku - papír by měl mít stejné rozměry na výšku a dvojnásobné na šířku, aby se do knížky dobře vešel, když ho přeložíte napůl.
  3. 3
    Naplňte lis. Otevřete knížku a vložte rozložený papír. Narovnejte na něj listy, papír přeložte, aby je překryl, knížku zavřete a zatižte dalšími knihami nebo těžítky, dokud listy úplně nevyschnou. Pokud chcete do knížky narovnat listy ve více vrstvách, nechte mezi nimi rozestup alespoň půl centimetru stránek.
  4. 4
    Naskládejte na knížku další. Knihu s listy dejte dospod větší hromádky těžších knih nebo dalších těžkých předmětů. Uložte je na suché místo.
  5. 5
    Úplně vysušené listy vyjměte. Můžete je použít na další projekt.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Použijte mikrovlnku

  1. 1
    Kupte si nebo si vyrobte mikrovlnný lis. Mikrovlnný lis je vyroben ze dvou desek z materiálu, který můžete vystavit mikrovlnám, jako jsou třeba dlaždice, silný karton nebo knihy. Můžete si ho koupit hotový nebo si udělat vlastní. Ten vyrobíte následovně:
    • Připravte si dvě dlaždice nebo dva kusy silného kartonu.
    • V případě keramického lisu si ještě připravte dva kusy lepenky a papíry stejné velikosti jako dlaždice. Do kartonového lisu budete potřebovat několik savých papírů.
    • Přichystejte si několik silných gumiček dost velkých na obepnutí obou desek.
  2. 2
    Narovnejte listy do lisu. Položte před sebe dlaždici nebo karton a na ně vrstvu lepenky, v případě dlaždice, a papíru. Na ně vyskládejte listy, které opět přikryjete lisovacím papírem, případně lepenkou, a druhou deskou. Spojte je dohromady gumičkami.
  3. 3
    Vysuště listy. Vložte celý lis do mikrovlnné trouby a spusťte ji na mírný příkon na nanejvýš jednu minutu. Otevřete lis a vyvětrejte páru. Jakmile lis a listy budou chladné, znovu ho zavřete a vraťte do mikrovlnky na 30 vteřin. Provětrejte. Pokračujte s 30 vteřinovým zahříváním a větráním tak dlouho, dokud listy úplně nevyschnout. Větrání je důležité, aby se vám listy neuvařily. Chcete vysušené listy, vařené vám budou k ničemu.

Tipy

  • Pro zajištění stejnoměrného tlaku můžete v případě, že lisujete listy o různé tloušťce nebo velmi šťavnaté listy, jako je třeba bohyška, použít ubrousky či papírové utěrky. V ostatních případech to není nutné.
  • Na zatížení se hodí například telefonní seznam.
  • Krásné jsou javorové listy, ginko, kapradí, pivoňky nebo kosatce. Čím více druhů, tvarů a velikostí vylisujete, tím zajímavější bude výsledek.

Varování

  • Při sběru a manipulaci buďte opatrní. Některé listy vás mohou popálit a některé jsou dokonce jedovaté. Pokud se bojíte škumpy jedovaté, se kterou se u nás naštěstí běžně nesetkáte, raději se vyhýbejte všem trojlistým rostlinám.
  • Dodržujte zákony. Nesbírejte listy v národních parcích nebo přírodních rezervacích, ani místních parcích a sadech bez povolení. Trhat listy je zde obecně zakázáno, ale pokud se zeptáte těch, kteří je spravují, je dost dobře možné, že vám to u nechráněných rostlin povolí.
  • Nikdy do mikrovlnky nevkládejte kovové předměty a pro manipulaci s horkými deskami používejte chňapky.

Věci, které budete potřebovat

Na dřevěný lis:

  • 2 stejně velké desky ze dřeva nebo překližky,
  • vrtačku,
  • 4 šrouby s podložkami,
  • 4 matky,
  • lepenku,
  • papír.

Na knižní lis:

  • silnou knihu,
  • papír,
  • závaží.

Na mikrovlnný lis:

  • 2 dlaždice,
  • silné gumičky,
  • nařezanou lepenku.
  • papír,
  • závaží, jako je například několik knih, ale i voda v dobře uzavřené nádobě, kterou můžete použít v mikrovlnné troubě.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 345 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla