Pastely, ve své nejjednodušší podstatě, jsou kusy barviva spojené různými pojivy. [1] Přestože se použití pastelu často říká „malba“, technika, kterou používáme při nanášení pastelu, se značně liší od tradiční malby. Ne všechny pastely mají stejné vlastnosti, takže abychom se naučili pastel používat, musíme se nejdřív seznámit s různými typy pastelů a druhy papíru, na které je můžeme nanášet.

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava materiálu

  1. 1
    Rozhodněte se, který typ pastelu chcete použít. Existuje řada druhů pastelu od olejových pastelů přes tvrdé, měkké, až po pastely v tužce - a každý z nich má jiné vlastnosti.
    • Olejové pastely jsou pastely s přidaným voskem nebo inertními oleji.
  2. 2
    Seznamte se z různými druhy papíru, na které můžete pastel použít. Papíry na pastel mohou mít různou strukturu i váhu, obecně se ovšem jedná o hrubější papír, než je papír na akvarely nebo malbu akrylem.[2] To proto, že pastel na úplně hladkém povrchu nezanechává snadno stopu.[3]
    • Papír na pastel je k dostání v různých barvách, protože díky své hustotě a nasycení barev se pastely výborně kreslí i na barevný papír.
    • Papír na pastel se často vyrábí se „vzorovaným“ povrchem, což znamená, že na jedné straně struktura papíru připomíná síť hustých, jemných řádků, zatímco povrch druhé strany je hrubší, s nepravidelnými vzory. Jiný druh papíru na pastel se zase naopak podobá smirkovému papíru. Experimentování s těmito druhy papíru může být zábava.
  3. 3
    Pořiďte si pastely a papír na pastel v obchodě s uměleckými potřebami ve vašem okolí. Pokud si nejste úplně jisti, jaký druh budete chtít použít, zkuste koupit od každého druhu pastelu i papíru jen několik kusů a pak vyzkoušejte, které vám sedí víc a které méně.
    • Přestože měkké a tvrdé pastely a pastely v tužce nejsou navzájem nahraditelné, můžete je zároveň kombinovat. Na druhou stranu, olejové pastely se s ostatními druhy špatně mísí. Při nákupu pastelů se na toto snažte pamatovat.[4]

Část 2
Část 2 ze 3:
Experimentace s materiálem

  1. 1
    Zkoumejte vlastnosti jednotlivých materiálů. Olejové, tvrdé a měkké pastely, i pastely v tužce mají rozličné vlastnosti, které nejsnáze odhalíte, když s nimi budete experimentovat.
    • Přejeďte jednotlivými druhy pastelu po papíru. Všimněte si, jak jednotlivé druhy tvoří různou stopu.
    • Vyzkoušejte pastel v tužce a všimněte si, že nejenže se podobá tradiční pastelce, ale i stopa, kterou zanechává, je drobná, jako stopa tužky.
    • Vyzkoušejte měkký pastel a všimněte si jeho měkčí konsistence. Když jím přejedete po papíře, uvidíte, že množství pigmentu, které na papíře zanechává, záleží na tlaku, který na něj vyvíjíte.
    • Naneste na papír tvrdý pastel. Během kreslení si s ním trochu pohrajte. Zkuste kreslit špičkou i hranou. Všimněte se, jak se od sebe jednotlivé čáry liší. Přitlačte a pak ho naopak ho naneste jen zlehka, ať vidíte rozdíly i mezi tímto použitím.[5]
  2. 2
    Experimentujte s tím, jak na sebe jednotlivé druhy pastelu reagují. Zkuste je mezi sebou mísit, ale vyzkoušejte i kresbu přes nanesenou barvu.
    • Všechny tyto experimenty vám pomohou rozvíjet dovednosti, které potřebujete pro vytvoření obrazu.
  3. 3
    Experimentujte i s papírem, který jste si pořídili. Pokud používáte volné listy papíru, může vám pomoct, pokud si ho přilepíte krycí páskou, abyste ho nemuseli neustále přidržovat na místě.
    • Vyzkoušejte „zrno“ papíru. „Zrno“ určuje, kolik pastelu papír udrží. Čím hrubší zrno, tím lépe bude pastel držet. Příliš hladký papír jen stěží udrží více vrstev nanesené barvy.
    • Všimněte si, jak barva papíru působí na výslednou atmosféru obrazu. Temně rudý papír dodá výsledný hřejivý pocit, zatímco malba na světlém papíře bude jemnější a tlumenější.

Část 3
Část 3 ze 3:
Malba pastelem

  1. 1
    Rozvrhněte si svou malbu a lehce ji na papír načrtněte obyčejnou tužkkou. Nejdřív si nakreslete siluety postav a budov. Teď je ta správná doba rozvrhnout si, jak na papír rozmístit hlavní prvky.
  2. 2
    Vybarvěte hlavní barevné plochy. Podívejte se na náčrt a vyberte hlavní barvu, kterou vybarvíte hlavní plochu obrazu.
    • Během předběžného hrubého vybarvování tvarů a forem nanášejte barvu zlehka. Jakmile budete s rozvržením obrazu spokojeni, můžete přitlačit a kreslit přesnější linky.
    • Pokud chcete určitou oblast prosvětlit, naneste na něj před samotnou barvou bílý pastel. Pokud se vám stále zdá příliš tmavá, seškrábněte barvu škrabkou a přebarvěte ji.
  3. 3
    Naneste další vrstvy barvy. Po předběžném namalování obrázku nebo ornamentu můžete přidat na barvě a použít tvrdší tahy.
  4. 4
    Míchejte barvy a vrstvěte je, dokud nedosáhnete kýženého efektu. Přidávejte jemné vířivé doteky barvy, které - přestože je používáte správným směrem - dodají vaším tahům více nahodilý nádech.
    • Míchejte barvy mezi sebou a tahy pastelu v tužce jim dodejte podrobnější strukturu.
  5. 5
    Na závěr můžete barvy mezi sebou smíchat prsty, navlhčenými štětci nebo naostřenou těrkou. Tím můžete obrazu dodat poslední vybroušené detaily, díky kterým bude vypadat skvěle.
    • Jemné detaily můžete nanést také těrkou s trochou barevného pastelu na špičce. Jemnější nástroj dokreslí drobné detaily, jako je například světlo v oku, ještě snadněji než pastel v tužce.
    • Změkčete hrany použitím zakulacené gumy, která barvy trochu smísí. Jednoduše jemně obtáhněte barvu a nechte linky na papíru vymizet do ztracena.
    • K míchání barev můžete také použít pěnové výplně do balíků. Díky nim můžete jemně namíchat barvy bez použití prstů. Použití výplně také zabrání odření prstů, pokud používáte obzvlášť hrubý papír.
  6. 6
    Nakonec obrázek zafixujte. Na rozdíl od tradiční barvy, pastel se i po dokončení může dotykem poškodit nebo smísit. Abyste tomuto zabránili, kupte si ve výtvarných potřebách fixativ.
    • Eventuálně můžete pastel umístit do rámu pod sklo. To zabrání nechtěnému porušení.
  7. 7
    Užijte si své umělecké dílo!

Tipy

  • Pokud chcete dokreslit linky v místě, na kterém jste už pracovali, nechte pastel jeden, dva dny zatuhnout, a pak dokreslete linky. Pastel nikdy úplně nevyschne, ale během času trochu ztvrdne, díky čemuž se pak už tak snadno nemísí.

Varování

  • Dejte si pozor na odfoukávání prachu z pastelu v uzavřeném prostoru, protože pastelový prach může být toxický a mohl by se vám dostat do plic.[6] Dejte si přes ústa roušku, nebo ho sfoukněte venku.

Věci, které budete potřebovat

  • Pastely
  • Papír nebo skicák
  • Obyčejnou tužku na kreslení
  • Těrku a nástroje na smísení barvy
  • Fixativ (volitelně)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 510 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla