Německý celní spolek
Německý celní spolek známý pod německým názvem Zollverein (česky: celní spolek) byla celní unie vzniklá v roce 1834 na území dnešního Německa (tehdy Německého spolku). Před vznikem Zollvereinu nesčetné množství celních bariér omezovalo obchod a rozvoj průmyslu, ale vládci států nebyli ochotni vzdát se příjmů z cel. Vznik této celní unie přispěl k vytvoření volného obchodu, což se stalo důležitým krokem k sjednocení Německa.
Cílem tohoto celního spolku byla snaha odstranit rakouský vliv na Německo, zlepšení hospodářství a posílení Německa proti možnému francouzskému vlivu a zároveň snížit ekonomickou závislost menších států. Zatímco se snažili odstranit celní bariéry mezi členskými státy, zboží ze států, jež nebyly členy unie, bylo zatíženo dovozním clem.[1]
Počátky celního spolku sahají k vytvoření Německého spolku pro roce 1815. Tři roky poté v roce 1818 schválilo Prusko celní předpis, který zrušil všechny vnitřní celní poplatky a ustanovilo Pruský celní prostor. Zároveň oznámilo, že je ochotno zavést volný obchod se sousedními státy. V roce 1866, kdy skončila válka mezi Pruskem a Rakouskem, se původní celní spolek rozpadl, aby byl následujícího roku obnoven, poté co se k tomuto spolku připojilo několik malých německých států. Roku 1871 došlo ke sjednocení v jeden stát, kdy jediným členem Zollvereinu, který nebyl součástí sjednoceného Německa zůstalo Lucembursko, které ve spolku setrvalo až do roku 1919.
Vývoj
- 1818: Vznikla Pruská celní unie (prostor), zahrnující Pruské království a Hohenzollernská knížectví
- 1819: Bádensko neúspěšně prosazuje vznik celního spolku v rámci Německého spolku. Schwarzburg-Sondershausen (enkláva v Prusku) se připojuje k pruskému celnímu spolku
- 1821: Anhaltsko (enkláva v Prusku) se připojuje k pruskému celnímu spolku
- 1826: Meklenbursko-Zvěřínsko se připojuje k pruskému celnímu spolku
- 1828: Bavorsko a Württembersko vytváří Bavorsko-Württemberskou celní unii (BWCU). Prusko a Hesensko-Darmstadtsko utváří Prusko-Hesenský celní spolek, jehož součástí jsou i členové pruského celního spolku. Smlouvou z Kasselu utváří několik středoněmeckých a severoněmeckých státu Středoněmecký celní spolek. Jeho členy jsou: Sasko, Hannoversko, Hesensko-Kasselsko, Sasko-Výmarsko-Eisenašsko, Sasko-Altenbursko, Sasko-Kobursko-Gotha, Nasavsko, Schwarzburg-Rudolstadt, Frankfurt nad Mohanem, Sasko-Meiningensko, Brúnšvicko, Schwarzburg-Sondershausen, Reuss, Brémy, Oldenbursko a Hesensko-Hombursko.
- 1831: Hesensko-Kasselsko a Sasko se připojují k Prusko-Hesenskému celnímu spolku Königsberg (exkláva Saska-Koburku) a Ostheim (exkláva Saska-Výmaru) se připojují k Bavorsko-Württemberskému celnímu spolku
- 1833: Jsou ujednány smlouvy o jednotném celním spolku (Zollverein). Dle smluv dojde ke spojení Prusko-Hesenského celního spolku, Bavorsko-Württemberského celního spolku a Středoněmeckého celního spolku.
- 1834: Smlouvy o Zollvereinu vstupují v platnost a oficiální vzniká Zollverein.
- 1835: Hesensko-Hombursko, Bádensko a Nasavsko se připojují k Zollvereinu.
- 1836: Městský stát Frankfurt nad Mohanem se připojuje k Zollvereinu.
- 1838 Je podepsána Drážďanská měnová dohoda, která vede ke sjednocení kurzu mincí obíhajících v Zollvereinu (1 tolar = 1,75 guldenu).
- 1841: Brúnšvicko se připojuje
- 1842: Lucembursko se připojuje
- 1851: Hannoversko se stává členem Zollvereinu.
- 1852: Oldenbursko se stává členem Zollvereinu.
- 1857 Je podepsána Vídenská měnová dohoda mezi státy Zollvereinu a Rakouskem a Lichtenštejnskem, vedoucí k dalšímu sjednocení kurzů oběživa.
- 1864: Prusko a Rakousko vyhrávají ve válce s Dánskem vévodství Šlesvicko a Holštýnsko a Sasko-Lauenbursko, kter byly součástí dánského celního prostoru.
- 1865: Švédsko-Norské soustátí podepisuje se státy Zollvereinu dohodu o volném obchodu.
- 1868: Šlesvicko-Holštýnsko (součást Pruska), Sasko-Lauenbursko (součást Pruska) a Meklenbursko-Střelicko se připojují k Zollvereinu
- 1871: Vznik Německého císařství jeho součástí je i Alsasko-Lotrinsko, které se díky tomu stává součástí Zollvereinu
- 1888: Německé městské státy Hamburk a Brémy se připojují k Zollvereinu jako poslední části Německého císařství.
- 1919: Lucembursko vystupuje ze Zollvereinu.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zollverein na anglické Wikipedii.
- KACHYŇOVÁ, Barbora, Měnové unie ve světě. Brno, 2013. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Německý celní spolek na Wikimedia Commons