Zobor (geomorfologický podcelek)

Zobor je geomorfologický podcelek pohoří Tribeč. Leží v jeho jižní části a zasahuje na území města Nitra. Nejvyšší vrchol Žibrica dosahuje 617 m n. m.

Zobor
geomorfologický podcelek
Masív Zoboru

Nejvyšší bodŽibrica vrchol 617 m n. m.
Nejnižší bodna západním okraji

Nadřazená jednotkaTribeč
Sousední
jednotky
Nitrianská niva
Nitrianska pahorkatina
Žitavská pahorkatina
Jelenec

SvětadílEvropa
StátSlovensko Slovensko

Poloha území na Slovensku
Souřadnice48°21′18″ s. š., 18°7′26″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vymezení

Podcelek tvoří relatívně samostatnou část pohoří, od jeho zbytku oddělenou hlubokým Huntáckym údolím. V této, severní části, je Zobor krátkým úsekem propojený s podcelkem Jelenec, a tedy i se zbytkem pohoří Tribeč. Zbytek území obklopují podcelky Podunajskej pahorkatiny, konkrétně Žitavská pahorkatina na východě a jihu, Nitrianská niva na západě a Nitrianska pahorkatina na severu.[1]

Vybrané vrcholy

  • Žibrica (617 m n. m.) – nejvyšší vrchol podcelku
  • Zobor (578 m n. m.)
  • Vápeník (538 m n. m.)
  • Meškov vrch (449 m n. m.)
  • Malá skalka (406 m n. m.)
  • Vreteno (396 m n. m.)
  • Lupka (249 m n. m.)

Ochrana přírody

Velká část tohoto území patří do Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, z maloplošných území tady leží národní přírodní rezervace Zoborská lesostep, přírodní rezervace Žibrica a Lupka, jako i chráněný areál Huntácka dolina.[2]

Historie

Především jižní úpatí Zoboru bylo místem, kde se tvořila historie Slovenska. V 9. století tady vzniklo Nitranské knížectví, které se následně stalo součástí Velké Moravy. Nitra se stala významným centrem a její význam přetrval i po zániku říše, kdy už v rámci Uherska mělo obnovené knížectví důležité postavení. V oblasti se našlo množství archeologických nálezů, datovaných od paleolitu.

Doprava

Podcelek obcházejí významné silniční koridory, zvláštností je však trasování železniční trati Lužianky – Zlaté Moravce Huntáckym údolím na severním okraji území. Na Zobor (587 m n. m.) v minulosti fungovala sedačková lanovka, o jejíž obnovení se zajímá nitrianské biskupství.[3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zobor (geomorfologický podcelok) na slovenské Wikipedii.

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava : Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2018-03-23]. Dostupné online.
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2018-04-03]. Dostupné online.
  3. Lanovka na Zobor realitou? Biskupstvo Nitra chce začať s výstavbou v roku 2018 [online]. nitra.dnes24.sk, [cit. 2018-04-03].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.