Nitrianská niva

Nitrianska niva je geomorfologický podcelek Podunajské pahorkatiny. Tvoří pás území kolem řek Nitra, Bebrava a částečně i Radošinka a Nitrica.

Nitrianska niva
geomorfologický podcelek
Soutok Nitry a Nitrice

Nejnižší bodjižní okraj území cca 120 m n. m.

Nadřazená jednotkaPodunajská pahorkatina
Sousední
jednotky
Nitrianska pahorkatina
Podunajská rovina
Hronská pahorkatina
Žitavská niva
Žitavská pahorkatina
Zobor
Rázdiel
Oslianská kotlina
Nitrické vrchy
Podřazené
jednotky
Bebravská niva
Stredonitrianska niva
Dolnonitrianska niva

SvětadílEvropa
StátSlovensko Slovensko

Poloha území na Slovensku
PovodíNitra
Souřadnice48°25′41″ s. š., 18°5′49″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vymezení

Nitrianska niva leží v střední části Podunajské pahorkatiny a tvoří pás území v povodí řeky Nitra a jejích přítoků. Vede od Bánovců nad Bebravou a Partizánskeho přes Topoľčany a Nitru po severní okraj Nových Zámků. V severní polovině a na jihozápadě je obklopena Nitrianskou pahorkatinou, jižní okraj přechází do Podunajské roviny. Jihovýchodním směrem pokračuje Podunajská pahorkatina Hronskou pahorkatinou, Žitavskou nivou a Žitavskou pahorkatinou. Ve střední části v okolí Nitry sousedí niva s pohořím Tribeč a jeho podcelkem Zobor, na severovýchodě s podcelkem Rázdiel a v údolí Nitry sousedí Oslianská kotlina (podcelek Hornonitrianské kotliny). V údolí Nitrice se Nitrianska niva dotýká Strážovských vrchů a jejich podcelku Nitrické vrchy[1]

Členění

Nitrianska niva se dělí na 3 geomorfologické části:

  • Bebravská niva
  • Stredonitrianska niva
  • Dolnonitrianska niva

Chráněná území

Na území Nitrianské pahorkatiny leží několik maloplošných chráněných území:

Osídlení

Nejdůležitějšími městskými sídly v oblasti jsou Nitra, Šurany, Topoľčany, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Zejména v jižní polovině jsou na říčních terasách archeologická naleziště pravěkých a ranněstředověkých osídlení, včetně velkomoravských dvorců a hradišť.

Doprava

Důležité komunikace vedou zejména krajským městem Nitra; od Trnavy na Zlaté Moravce vede mezinárodní silnice E 58 v trase rychlostní silnice R1 a ze severu na jih vede celým údolím řeky Nitra silnice I/64 (PrievidzaNové Zámky). Na severu prochází nivou silnice I/9 (TrenčínPrievidza). Železniční doprava je zastoupena zejména regionálnými tratěmi; ze západu na východ vede trať Leopoldov – Kozárovce, Ponitrím potom trať do Prievidzy s odbočkou do Trenčína.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nitrianska niva na slovenské Wikipedii.

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska. Bratislava : Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2020-08-24]. Dostupné online.
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2020-08-24]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.