Zebřička pestrá

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) nebo také pásovník šedý je dnes nejrozšířenějším a nejznámějším druhem astrildovitých ptáků ve střední části Austrálie. Ozývá se zvuky připomínající pískání hračky.

Zebřička pestrá
Zebřička pestrá
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďastrildovití (Estrildidae)
Rodzebřička (Taeniopygia)
Binomické jméno
Taeniopygia guttata
Vieillot, 1817
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Vyskytuje po celém australském kontinentě pouze s výjimkou nejchladnějších a příliš vlhkých oblastí na severu a jihu. Izolovaně žije i v Indonésii. Člověkem však byla zavlečena i na Portoriko, do Portugalska a Spojených států. Je velmi populární také jako klecový pták. Samec je pestře zbarven a má rezavé tváře, samice je oproti němu méně pestrá. Žije v hejnech a dlouho se obejde bez vody.

Rozlišujeme dvě zeměpisné formy zebřiček:

  • zebřička pestrá ostrovní (Taeniopygia guttata guttata)
  • zebřička pestrá australská (Taeniopygia guttata castanotis)

Obývá širokou škálu krajin, nejhojněji se však vyskytuje ve stepích s roztroušeným porostem stromů a keřů, často zasahuje také do těsné blízkosti lidských obydlí.

Je semenožravá: Žere různé druhy prosa, vyloupává semena z klasů běžných obilovin a trav. Další důležitou součástí jejich stravy je ovoce a zelenina, zejména jsou to jablka, salátová okurka, strouhaná mrkev, banány, hrozny, hlávkový salát. Nenahraditelným zdrojem minerálů jsou rozdrcené vaječné skořápky kura domácího. Dále mají v oblibě: ptačinec žabinec, smetánku lékařskou, sedmikrásku a kokošku pastuší tobolku, dále pomněnku, řeřišnici, jitrocel, řebříček, šťovík a pelyněk černobýl. U většiny zmiňovaných rostlin sbíráme pouze polozralé semenice.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zebra Finch na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.