Taeniopygia

Taeniopygia, neboli zebřička, je rod z čeledi astrildovitých. Jedná se o menší, pestře zbarvené exotické ptáky. Tento rod má pouze dva zástupce; zebřičku pestrou a astrilda bělolícího. Oba druhy se vyskytují v Austrálii, ale často je uvidíme jako okrasné u soukromých chovatelů, třeba v Česku je zebřička pestrá velmi populární. Jedná se o ptáky, kteří se živí semeny travin, bobulemi a výjimečně i hmyzem.

Taeniopygia (zebřička)
Astrild bělolící
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Podřádzpěvní (Passeri)
InfrařádPasserida
NadčeleďPasseroidea
ČeleďAstrildovití (Estrildidae)
RodTaeniopygia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Druhy

  • Astrild bělolící (Taeniopygia bichenovii)
    • Astrild bělolící je drobný pták zajímavého zbarvení, taktéž se jedná o málo dotčený druh. Poprvé jej popsali v roce 1827 přírodovědci Vigors a Horsfield. Má dva poddruhy. Přestože se jedná o druh mnohem méně známý než je zebřička pestrá, na chov je nenáročný a odchovy nevyžadují žádnou zvláštní péči, rodiče vše zvládají. Jeho peří sice neoplývá zářivými barvami, přesto je ale velice zajímavé; břicho je čistě bílé, hřbet téměř černý a křídla kropenatá. Zvláštní je i černý pruh, který se táhne podél celé sněhově bílé hlavy. Zobák je stříbrný.
  • Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)
    • Zebřička pestrá je dnes nejrozšířenějším a nejznámějším druhem astrildovitých ptáků ve střední části Austrálie. IUCN ji řadí jako málo dotčený druh, není tedy chráněná. Bez poddruhů. Vyskytuje se především na stepích, v blízkosti lidí a vodních ploch, vyhovuje jí suché podnebí. Na chov se jedná o velice nenáročný druh, který se snadno přizpůsobí různým podmínkám a jehož odchovy nepotřebují zvláštní péči. Má pestré zbarvení, velmi výrazný je její zobák, který je většinou krvavě červený.


Odkazy

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.