Vulkán Saryčeva

Vulkán Saryčeva (rusky вулкан Сарычева) je stratovulkán, který v podstatě tvoří ostrov Matua patřící ke Kurilským ostrovům a tedy Ruské federaci, kde spadá do Sachalinské oblasti.

Vulkán Saryčeva
Vrchol1496 m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátRusko Rusko
Pohoříostrov Matua, Kurilské ostrovy
Souřadnice48°5′31″ s. š., 153°12′ v. d.
Saryčeva
Typstratovulkán
Erupce2009
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedná se o symetrický vulkán vysoký 1496 metrů. Jmenuje se po svém objeviteli Gavriilovi Saryčevovi, admirálovi ruského carského námořnictva počátku devatenáctého století.

Historie

Andezitický centrální kráter byl vytvořen v kaldeře kráteru průměru 3 až 3,5 km. Mladší lávové proudy a pyroklastické proudy pokrývají celý obvod sopky. Od roku 1760 byly pozorovány explozivní erupce střídané s ​​klidnějšími výlevy lávy. K největší erupci došlo v roce 1946, kdy pyroklastické proudy dosáhly až k pobřeží.

Sopka vybuchla naposledy 12. června 2009, kdy vyvrhla popel, což trochu narušilo letový provoz v oblasti, kudy vedou některé z hlavních tras mezi východní Asií a Severní Amerikou.

Během erupce nad sopkou prolétala Mezinárodní vesmírná stanice a kosmonautům na palubě se povedlo událost vyfotografovat. Pravděpodobně díky rázové vlně vznikla nad sopkou trhlina v mracích, kterou bylo vidět jak sopečný sloup, tak pyroklastické proudy.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sarychev Peak na anglické Wikipedii.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.