Vranjic

Vranjic (italsky Vragnizza) je vesnice na stejnojmenném poloostrově v Kaštelském zálivu ve Splitsko-dalmatské župě v Chorvatsku. V roce 2011 zde trvale žilo 1 196 obyvatel.

Vranjic
Pohled na Vranjic a Solin v pozadí
Poloha
Souřadnice43°31′54″ s. š., 16°27′46″ v. d.
Nadmořská výška1 m n. m.
Časové pásmo+1
StátChorvatsko Chorvatsko
RegionDalmácie
ŽupaSplitsko-dalmatská
OpčinaSolin
Vranjic
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 196 (2001)
Etnické složeníChorvati
Náboženské složeníKřesťané
Správa
StatusVesnice
Telefonní předvolba+385 021
PSČ21 211 Vranjic
Označení vozidelST
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Vesnice administrativně spadá pod opčinu města Solin. Jde o přímořské letovisko a turisty často vyhledávanou lokalitu v oblasti těsně mezi Splitem na jihu a Solinem na severu. Východně od vesnice se též nacházejí vesnice Kamen a Mravince.

Historie

Vranjic je pro svůj vzhled často nazýván "malé Benátky". Dle archeologických průzkumů je zřejmé, že byl osídlen již v pravěku. Poprvé byl písemně zmíněn někdy kolem roku 1300 jako Huragnitz.

Vranjic je známý především díky tomu, že se zde nachází známé Aquarium Split, jediný komplex mořských akvárií v Chorvatsku. V akváriích je zde chováno více než 80 mořských tvorů včetně ryb, žraloků, úhořů, murén, langust a humrů[1].

Osobnosti

V roce 1846 se zde narodil chorvatský duchovní, archeolog a historik dr. Frane Bulić, který při archeologických pracích v Solinu objevil základy předrománských kostelů Panny Marie z Ostrova a sv. Štěpána s ostatky krále Michala Krešimíra II. a jeho ženy, královny Jeleny Slavné.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vranjic na chorvatské Wikipedii.

  1. Aquarium Split » Jedini morski akvarij u Dalmaciji [online]. [cit. 2019-08-12]. Dostupné online. (chorvatsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.