Vozka (Hrubý Jeseník)

Vozka (německy Fuhrmannstein) je hora v Česku. S nadmořskou výškou 1377  m n. m. jde o osmý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku a druhý nejvyšší v Keprnické hornatině.

Vozka
Pohled na vrchol Vozky z Červené hory

Vrchol1377 m n. m.
Prominence72 m ↓ sedlo s Keprníkem
Izolace1,9 km → Keprník
SeznamyTisícovky v Česku #22
Hory Hrubého Jeseníku #6
Poloha
StátČesko Česko
PohoříHrubý Jeseník / Keprnická hornatina / Šerácká hornatina
Souřadnice50°9′11″ s. š., 17°6′30″ v. d.
Vozka
Horninarula, svor
PovodíDunaj
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Svorové skály na vrcholu Vozky

Geologie

Převládajícími horninami jsou ruly a svory. Turisticky i přírodně zajímavé jsou 7 m vysoké svorové svědecké skály na vrcholu, ve kterých se nacházejí hojné vyrostlice minerálu staurolitu.

Vodstvo

Vozka se nachází na jihozápadní rozsoše hlavního jesenického hřebene, jeho svahy jsou odvodňovány Hučivou Desnou, Žlebním potokem a Hučavou do Moravy.

Ochrana přírody

Vozka je součástí CHKO Jeseníky a NPR Šerák-Keprník.

Vrchol Vozky je pokryt řídkou smrčinou, ve výškách 1310–1340 m se nachází rašeliniště.

Turistika

Přístup na vrchol je z hlavního hřebene po žluté značce z Trojmezí nebo zelené ze sedla Pod Vřesovkou z údolí pako po žluté nebo zelené značce z Branné.

Z vrcholových skal je kruhový rozhled po celém Hrubém Jeseníku, při dobré viditelnosti lze zahlédnout i Krkonoše, Beskydy nebo Tatry.

Pověst

Podle pověsti se vznik vrcholových skal vysvětluje tak, že přes zdejší rašeliniště projížděl vozka s nákladem chleba; zapadl však a aby z rašeliniště vyjel, podkládal kola pecny chleba. Za to jej stihl trest a i se svým vozem na vrcholu hory zkameněl.[1]

Kříž

Dne 24. října 2021 byl na vrcholu Vozky patrně po vzoru alpských vrcholových křížů majících představovat blízkost Bohu několika nadšenci „z lásky k horám, přírodě a lidem“ vztyčen dřevěný kříž. Záměr nebyl před provedením Správě chráněné krajinné oblasti oznámen (došlo k porušení zákona č. 114 na ochranu přírody) a ani vlastník pozemku, jímž jsou Lesy České republiky, nebyl požádán o povolení jeho umístění. Kříž byl v následujících dnech neznámými osobami stržen ze skály dolů do borůvčí. Správa CHKO se 1. listopadu se skupinou, jež uskutečnila vztyčení kříže, dohodla na jeho odstranění z vrcholu a na přípravě návrhu na jeho náhradní umístění. To již nebude na vrcholu Vozky.[2]

Odkazy

Reference

  1. SLÁMA, František. Slezské pohádky a pověsti. Opava: Slezská Kronika, 1893. Kapitola O hoře Furmanšteinu, s. 112. (česky)
  2. Dřevěný kříž musí z kopce pryč. CHKO se kvůli vysoké návštěvnosti obává o mechy [online]. [cit. 2021-11-02]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.