Vodní nádrž Morávka

Vodní nádrž Morávka je údolní přehradní nádrž na řece Morávce u stejnojmenné obce v Moravskoslezských Beskydech, vybudovaná v 60. letech 20. století. Hlavními účely nádrže jsou shromažďování zásob pro výrobu pitné vody a ochrana před povodněmi. Okolí nádrže podléhá hygienické ochraně a koupání v ní není povoleno.

Vodní nádrž Morávka
Vodní dílo Morávka z padákového kluzáku nad kopcem Travný
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko Česko
KrajMoravskoslezský
OkresyFrýdek-Místek
ObceMorávka
KatastrMorávka
Vodní nádrž Morávka
Vodní nádrž Morávka, Česko
Zeměpisné souřadnice49°34′50″ s. š., 18°32′15″ v. d.
Rozměry
Rok1965-67
Rozloha79,5 ha
Délka2,8 km
Objem0,5 milionu m³
Povodí63,3 km²
Parametry – hráz
Hrázsypaná zemní
Kóta518,4 m n. m.
Délka396 m
Výška39 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Nadm. výška491,10 m n. m.
Přítok vodyMorávka, Slavíč
Odtok vodyMorávka
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie stavby

Nádrž na toku Morávky, která by sloužila především k zadržování přívalových vod, byla původně počátkem 50. let připravována v lokalitě u Raškovic, 8 kilometrů níže po proudu. Na místě už začínaly přípravné práce, když byl koncem roku 1953 předložen alternativní projekt výše položené přehrady při ústí potoka Slavíče do Morávky, který kladl důraz na vodárenské vyžití nádrže. To při dobovém nedostatku vody pro rostoucí ostravskou aglomeraci (zvláště pak pro plánovaný Havířov) sehrálo důležitou roli. Stavba přehrady u Raškovic byla na poslední chvíli odvolána; zbyl z ní pouze kanál Morávka-Žermanice a k němu zřízený rozdělovací jez.

Alternativní návrh přehrady mezi masívy Travného (1 204 m) a Slavíče (1 056 m)[1] nad Morávkou byl schválen, dopracován a v letech 19611964 proběhla stavba sypané zemní hráze. Na rozdíl od obvyklého hlinitojílovitého těsnění uvnitř hrázového tělesa byl v případě Morávky použit jinak ojedinělý asfaltobetonový povrchový plášť. Nedostatečné zkušenosti s tímto typem izolace a spěch při její instalaci se projevily při počátečním napouštění v roce 1965. Hráz prosakovala do té míry (přes 0,3 m³/s), že napouštění muselo být zastaveno a celá návodní strana hráze upravena a dotěsněna. Definitivní napuštění proběhlo teprve v letech 19661967. Odhad třicetileté životnosti asfaltobetonového těsnění se ukázal být realistický, když za povodně v září 1996 došlo k jeho prolomení a narušení tělesa hráze až do hloubky 1,6 metru. Trhlina byla rychle dotěsněna a začala se připravovat celková rekonstrukce hráze (právě dokončená vodárenská nádrž Slezská Harta však mohla posloužit jako náhrada, zatímco ještě o několik let dříve by odstavení Morávky nebylo myslitelné). Celková rekonstrukce při vypuštěné nádrži proběhla v letech 19972000; v jejím rámci bylo asfaltové těsnění hráze nahrazeno speciální PVC fólií, vybudována další výpustní štola a nová štola drenážní pro odvodnění svahu nad přehradou.

Hlavní přítoky

Technické parametry

  • objem hrázového tělesa: 0,652 milionu m³
  • celkový objem nádrže: 12,0 milionu m³
  • zásobní objem nádrže: 5,0 milionu m³
  • stálý objem nádrže: 0,5 milionu m³
  • hladina stálého nadržení: 491,10 m n. m.
  • maximální zásobní hladina: 506,80 m n. m.
  • maximální retenční hladina: 516,90 m n. m.
  • průměrný průtok: 1,79 m³/s

Elektrárna

Odkazy

Reference

  1. Základní mapa ČR 1:50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-05-02]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.