Žermanická přehrada

Žermanická přehrada je údolní nádrž na řece Lučině u Žermanic. Byla vybudována v letech 19511958 pro zásobení ostravského průmyslu provozní vodou. Na hráz bylo spotřebováno 116 600  betonu. Je dlouhá 314 m a vysoká 38 m. Vodní plocha zabírá 248 ha a celkový objem přehrady činí 25 300 000 m³ vody. Maximální hloubka je 28 m. V důsledku stavby přehrady byly zatopeny vesnice Horní a Dolní Soběšovice. Při stavbě přehrady vznikla přírodní památka Žermanický lom, ten byl v roce 1992 vyhlášen přírodní památkou.

Žermanická přehrada
Pohled na Žermanickou přehradu ze Soběšovic
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko Česko
KrajMoravskoslezský
OkresFrýdek-Místek
Žermanická
přehrada
Zeměpisné souřadnice49°43′10″ s. š., 18°27′43″ v. d.
Rozměry
Rozloha248 ha
Délka5,5 km
Šířka2,2 km
Objem25,3 mil. m³
Povodí45,5 km²
Max. hloubka28 m
Parametry – hráz
HrázBetonová tížní
Délka502[1] m
Výška38 m
Ostatní
Typpřehrada
Nadm. výška295 m n. m.
Přítok vodyLučina
Odtok vodyLučina
SídlaLučina, Dolní Domaslavice, Soběšovice, Žermanice
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodní režim

Nedostatečná vodnost vlastní Lučiny si vyžádala vybudování přivaděče Morávka-Žermanice z řeky Morávky, který byl dokončen v roce 1959. Systém vodohospodářských děl v povodí Morávky a Lučiny doplnila později vybudovaná nádrž na Morávce.

Využití

Účelem vodního díla Žermanice je zásobení podniků v ostravském regionu provozní vodou, dále pak nalepšování průtoků v toku pod přehradou a výroba elektrické energie. Slavnostně zprovozněna byla 8. listopadu 1958 a zpočátku dodávala vodu ostravské Nové huti a papírně ve Vratimově.[2]. Vodní nádrž slouží také jako zásobárna pro Biocel Paskov, je vhodná a hodně využívána k rekreaci, ke koupání, k vodním sportům a rybaření. V nádrži žije spousta druhů ryb, je zde možno ulovit tradičního kapra nebo cejna, ale i velké štiky a candáty, líny, úhoře, okouny, tlouště, ostroretky, amury, boleny, v horní části nádrže i pstruhy.

Přehrada je bohatým rekreačním zázemím ostravské aglomerace. V okolí jsou postaveny četné soukromé chaty a hotely, tábořiště, autokempink a několik restauračních zařízení. V blízkém okolí se nachází na rozloze 1,95 ha opuštěný a částečně zatopený těšinitový lom se vzácnou flórou a faunou.[3]. Hranici přehrady tvoří obce Lučina, Dolní Domaslavice, Soběšovice a Žermanice.

Panorama

Panoramatický pohled na Žermanickou přehradu

Reference

  1. Vysvětlivka: Délka hráze v koruně
  2. ŽÁČEK, Rudolf. Dějiny Slezska v datech. Praha: Libri, 2004. 546 s. ISBN 978-80-7277-172-1. S. 380.
  3. Vodní nádrž Žermanice u Frýdku-Místku na Beskydy.cz

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.