Vis

Vis (řecky Ίσσα, italsky Lissa) je chorvatský ostrov v Jaderském moři. Náleží k Splitsko-dalmatské župě a nachází se asi 17 km na jihozápad od ostrova Brač a 44 km jižně od pevninského pobřeží Chorvatska.

Vis
město Vis
LokalizaceJaderské moře
StátChorvatsko Chorvatsko
 ŽupaSplitsko-dalmatská
 OpčinyVis, Komiža
Topografie
Rozloha90,3 km²
Zeměpisné souřadnice43°2′ s. š., 16°9′ v. d.
Nejvyšší vrcholHum (587 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel3 617 (2001)
Hustota zalidnění40,1 obyv./km²
Největší sídloVis
Používané jazykychorvatština
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Ostrov byl v 19. století byl nazýván Gibraltar Adrie a představoval významnou základnu strážící přístupy k významným rakousko-uherským přístavům Split a Dubrovník. Pokus Italů za prusko-rakouské války tento ostrov dobýt vedl ke střetnutí loďstev obou států v bitvě u Visu (20. červenec 1866), v níž italské námořnictvo utrpělo těžkou porážku. Na ostrově leží města Vis a Komiža.

Ostrov byl součástí Itálie až do konce druhé světové války, stejně jako řada dalších ostrovů na chorvatské straně, které Itálie považovala za objekt svého zájmu. Během konfliktu obsadili ostrov Titovi partyzáni, kteří do místní jeskyně (později získala jeho jméno) přesunuli celý svůj generální štáb. V roce 1944 se na ostrově setkal vůdce partyzánů s Brity a zástupci exilové jugoslávské vlády ve snaze řešit otázku budoucího uspořádání Jugoslávie.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.