Vila Fiala

Vila Fiala zvaná také Krčkovna je budova bývalé výletní restaurace v Blatné v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Stavba od blatenského architekta Karla Fialy je od roku 2019 kulturní památkou.[1] V současnosti (říjen 2021) je stavba v soukromém vlastnictví a plánuje se její rekonstrukce.[2]

Vila Fiala
Účel stavby

nevyužívaný

Základní informace
ArchitektKarel Fiala
Výstavba1905
StavebníkTheodor Fiala
Další majiteléJan Krčka, Blatná
Poloha
AdresaHolečkova 394, Blatná, Česko Česko
UliceHolečkova
Nadmořská výška472 m n. m.
Souřadnice49°26′10,61″ s. š., 13°52′46,16″ v. d.
Další informace
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Vila Fiala (1910)

Výletní restaurace

Vila Fiala byla postavena v roce 1905 podle návrhu, který zhotovil architekt Karel Fiala pro svého bratra Theodora Fialu, hostinského a řezníka v Blatné. V polovině roku 1906 získal Theodor Fiala koncesi, aby zde provozoval výletní restauraci s výčepem. Stavba stála na sever od města Blatná na kopci zvaném Vinice. Chodívalo se sem na nedělní procházky, lidé zde popíjeli kávu a čaj. Hrávaly se zde také kuželky a o nedělích zde hrála živá hudba. Jako výletní restaurace stavba sloužila minimálně do roku 1914. Po sčítání lidu v roce 1921 již byla vedena jako obytný dům. Podle pamětníků zde byli návštěvníci vítáni i když restaurace již oficiálně nefungovala.[3] Po smrti Theodora Fialy v roce 1923, získala vilu rodina Krčkova podle níž vznikl název Krčkovna. I poté byla vila, nazývaná ještě v 90. letech jako „zámeček” stále oblíbeným místem výletů a oslav a společenských posezení. Bydlel zde také oblíbený učitel Jan Krček.[4]

V majetku města Blatná

Dne 22. října 2004 zakoupilo vilu a přilehlé pozemky město Blatná se záměrem vybudovat zde lesopark s naučnou stezkou. Zájem byl především o pozemky, ale k realizaci plánu nedošlo a objekt zůstal nevyužitý a neudržovaný i navzdory zákonné povinnosti péče řádného hospodáře. V této době byla stavba známá jako Krčkovna především místem drogové scény a dalších dvanáct let od zakoupení městem, bez povšimnutí chátrala. V roce 2016 se vedení města rozhodlo nabídnout vilu k prodeji, což zmobilizovalo manžele Váňovi z Blatné, kteří začali jednat. Oslovili vedení města i památkový ústav, vystoupili na zastupitelstvu, začali popularizovat historii objektu na webu a vrátili stavbě zpátky její název z roku 1910 – Vila Fiala. Založili také spolek Navíc, který městu nabídl projekt na komunitní využití vily, do kterého byli zapojeni i odborníci z oborů historie a architektury.[5] Vedení města na návrh projektu nereagovalo a i další nabídky zůstávaly bez odezvy.[1] Navíc vyšlo najevo, že již tři měsíce před vypsáním záměru na prodej vily požádal o odkup Marek Mora, bývalý náměstek MŠMT, člen bankovní rady ČNB a také syn starosty města z let 1970–1976. Na místě vily, uvedl záměr vybudovat dřevostavbu k soukromému bydlení.[4] Za odkup nabídl 1,5 milionů korun. Město Blatná prodej vily schválilo, ale za dvojnásobnou částku, což Mora nepřijal.[6] Prodej vily byl následně odložen dokud nebude jasné, jak dopadne řízení o prohlášení vily kulturní památkou.

V dubnu 2018 z rozhodnutí Ministerstva kultury byla Vila Fiala prohlášena za kulturní památku. Město Blatná proti tomu následně podalo žádost o rozklad.[1] Argumentem města byl havarijní stav a s ním spojená finanční náročnost případných oprav, ale zpochybněna byla i architektonická hodnota, kterou paradoxně navrhl blatenský rodák a architekt blatenské radnice.[7][8] Starostka města Kateřina Malečková z hnutí Rovně potvrdila, že prohlášení za kulturní památku by zkomplikovalo prodej vily i její možné využití. Záměrem vedení města bylo nabídnou vilu s pozemky soukromému investorovi k výstavbě čtyř rodinných domů. Argumentovala i proti návrhu manželů Váňových o využití vily ke kulturním účelům s odůvodněním: „Lidi jsou pohodlní, a kam nemůžou dojet autem, to je nezajímá. Vidím to tady u nás: od zámku už nedojdou ani na náměstí. Nevím, jak si tam manželé Váňovi představují příjezd a parkování.“[4] V květnu 2018 dokonce vznikla facebooková stránka Nestojíme o vilu Fiala, která si dala za úkol zmapovat kolik lidí z Blatné nemá zájem na tom, aby byla vila kulturní památkou a město do ní investovalo. Správcem stránky byl Karel Plachý, vedoucí blatenského Infocentra.[4] Návrh na rozklad nebyl úspěšný a prohlášení za kulturní památku definitivně nabylo právní moci 24. dubna 2019.[9]

Prodej vily

V únoru 2021 schválili blatenští zastupitelé prodej vily s minimální požadovanou částkou 1,270 milionu korun. Ve veřejné soutěži formou obálkové metody, město obdrželo nejvyšší nabídku 2 222 222 korun. Přesto v dubnu 2021 byla soutěž zastupitelstvem zrušena, aby byla následně opětovně zveřejněna soutěž nová. Proti tomuto rozhodnutí protestoval výherce soutěže, Josef Váňa, který sdělil, že se podobného postupu obával v případě, že by nevyhrál zájemce preferovaný vedením města.[10] Dle vysvětlení starostky Kateřiny Malečkové, bylo důvodem zrušení soutěže vládní nařízení zákazu volného pohybu osob kvůli covidové pandemii, které přišlo krátce po zveřejnění záměru. Tím měla být znemožněna prohlídka nemovitosti a nebylo by možné uvést obhlídku nemovitosti v čestném prohlášení. V nové soutěži byla minimální požadovaná částka zvýšena na 1,335 milionu korun, kvůli odměně pro dražitele, neboť zastupitelstvo schválilo, že bude nová soutěž probíhat formou elektronické dražby.[11] Nový majitel ji vydražil za 1,8 milionu korun. Potvrdil, že vilu opraví dle pokynů pokynů Národního památkového ústavu. Dne 2. října 2021 byla Vila Fiala otevřena veřejnosti v rámci projektu Den architektury.[2]

Stavební podoba

Nachází se na severním okraji města Blatná na kopci zvaném Vinice, obklopená městským lesem a obytnou zástavbou. V době svého vzniku měla stavba jednu hlavní místnost a zadní místnost sloužící jako přípravna. Na východní straně stavení vznikl prostorný ochoz s cibulovitou věžičkou a sklepními prostory pod ním. Posléze byla budova rozšířena o další místnost – salonek či „parádní pokoj” a hospodářské zázemí na severní straně. Doplněn byl také dřevník a kuželník, který se však nedochoval.[9]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Vila Fiala je kulturní památkou. Ale Blatná do ní nechce investovat [online]. idnes.cz, 2018-5-16 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  2. Blatenská vila Fiala má nového majitele, přešla do soukromých rukou [online]. jcted.cz, 2021-9-14 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  3. Nejistý osud vily Fiala Blatná [online]. agosto-foundation.org, 2019-4-22 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  4. ŠÁLEK, Marek. Na kopečku v Blatné stojí Krčkovna [online]. reportermagazin.cz, 2018-6-3 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  5. Vyjádření odborníků - Vila Fiala [online]. navíc z.s. [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  6. Zvítězí byznys nad architekturou a uměním? [online]. Pirátské listy, 2018-4-10 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  7. Nechtěné dítě radnice v Blatné. Výletní restaurace dvanáct let chátrá [online]. lidovky.cz, 2017-3-15 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  8. V Blatné chátrá prvorepubliková vila. Místní ji chtějí zachránit, město prodat [online]. ČT, 2017-7-16 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  9. dům (vila Fiala) [online]. Památkový katalog [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  10. Vítěz soutěže na koupi vily Josef Váňa: Důvod pro zrušení záměru prodeje pro mě má obrysy nečestné až korupční [online]. jcted.cz, 2021-5-5 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.
  11. Blatná dostala nabídku za vilu Fialu přes dva miliony. Veřejnou soutěž ale zrušila. Věří, že v nové získá víc peněz [online]. jcted.cz, 2021-5-5 [cit. 2021-10-05]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.