Vidsič
Vidsič (ukrajinsky Відсіч, „odpor“) je ukrajinské občanské hnutí, které vzniklo jako reakce na přicházející režim Janukovyče a souvisí s protiukrajinskými a sociálně-ekonomickými degradačními trendy.
Vznik
Poté, co prezidentské volby v roce 2010 vyhrál Viktor Janukovyč, rozhodli se vlastenci a znepokojení občané, kteří se dříve účastnili protestních akcí, shromáždit se a prodiskutovat společensko-politickou situaci na Ukrajině, možné důsledky a nebezpečí od nově zvolené moci. Na setkání byli rovněž pozváni přátelé, známí, členové různých organizací.
Setkání bylo naplánováno na 20. února 2010. Toto datum je považováno za den vzniku Vidsiči, protože se na schůzce rozhodlo sdružit se pro další aktivity. Byly nastíněny některé zásady a směry činnosti budoucího hnutí.
Na založení Vidsiči se podíleli nejen členové předchozích hnutí („Revoluce na žule“, „Ukrajina bez Kučmy“, veřejný výbor hnutí „Za pravdu!“, občanské sdružení „Pora!“ (černá) a dalších), ale také řadově uvědomělí občané.
Zásady hnutí
- Nenásilnost. Nenásilný odpor se používá jako nejúčinnější způsob boje (neplést s pacifismem).
- Střídání aktivistů a absence hierarchie. Absence formálních vůdců – každá akce nebo kampaň má své koordinátory, avšak hnutí jako celek nemá jediného vůdce, který by rozdával pokyny shora, proto všechna rozhodnutí jsou přijímána v průběhu diskuse mezi aktivisty. Regionální uskupení jsou rovnocenné a navzájem komunikují horizontálně.
- Otevřenost. Vidsič prakticky nemá žádná tajemství před vnějším světem. Některé informace jsou však chráněné proti šíření – jako jsou hesla či osobní údaje aktivistů. Nicméně, informace ohledně postoje a činnosti hnutí jsou přístupné všem.
- Nadstranickost a nadideologická pozice. Občanské hnutí Vidsič nepracuje pro žádnou politickou stranu. Členové politických stran mohou být zároveň aktivisty Vidsiči, avšak v rámci hnutí zájmy svých stran by neměli prosazovat. Aktivisté mohou mít různé postoje, ale ve hnutí je sjednocuje společný cíl.
- Zásada konsensu spočívá v tom, že je přijato jen takové rozhodnutí, na kterém se shodují všichni.
- Obětavost. Nikdo nemůže využit podílení se na aktivitách Vidsiči pro vlastní prospěch, snad jen kromě uspokojení z odvedené práce. A naopak, všichni aktivisté Vidsiči musí něco obětovat pro společnou věc (čas, úsilí, peníze atd.).
- Copyleft — každý dělá to, co je ochoten dělat, aniž by něco požadoval pro sebe. Cokoliv, co aktivista pro Vidsič vytvoří, přestává být jeho vlastnictvím a stává se majetkem hnutí, společnosti a lidské civilizace. Nikdo nemá právo požadovat pocty nebo preference za to, co dělá.
Akce a protesty
Od března roku 2010 občanské hnutí Vidsič podílelo se na stovkách akcí v mnoha městech Ukrajiny, a to převážně formou pouličních protestů a výstražných stávek, sit-in protestů, slyšení, kulatých stolů, šíření letáků, apod., uspořádaných samostatně a ve spolupráci s jinými organizacemi. Mezi tyto akce zejména patří:
- „Anti-Tabachniková kampaň“ — akce na ochranu vzdělávacího systému Ukrajiny proti „inovacím“ nového ministra školství a vědy (následně – ministra školství, vědy, mládeže a tělovýchovy) Dmytra Tabachnyka, který byl znám svými proti-ukrajinskými, šovinistickými a xenofobními výroky.[1]
- Kampaň „Nechceme policejní stát!“ požadující náležité vyšetření a následné potrestání viníků ze smrti studenta Igora Indyla v cele předběžného zadržení policejního oddělení[2][3], dalších podobných případů a proti policejní svévoli obecně.[4]
- Kampaň proti návrhům zákona č. 2450,[5], č. 0918 a dalších, které měly výrazně omezit svobodu pokojných shromažďování, zejména kampaně „K pokojnému protestu“[6]. Byly také uspořádány akce solidarity s Bělorusy a Rusy,[7][8] kteří bojují za právo pokojně se shromažďovat ve svých zemích.[9][10]
- Kampaň „Dělejte skutky, nechte jazyk na pokoji!“ proti návrhům zákonů č. 1015-3 „O jazycích na Ukrajině“ a č. 9073 „O zásadách státní jazykové politiky na Ukrajině“, které vyvolaly zesílení napětí ve společnosti v souvislosti s jazyky a které vytlačuji ukrajinštinu z veřejného života na Ukrajině.[11]
- Kampaň „Odpovědnost za rozdělení země“ zaměřená proti přijatému návrhu zákona č. 9073 „O zásadách státní jazykové politiky“ a také na překonání nežádoucích důsledků zákona č. 5029-VI „O zásadách státní jazykové politiky“. Kampaň spočívala v informování veřejností a tímto podkopávání popularity politických stran, jednotlivých poslanců a jiných osob, odpovědných za schválení zákonů v parlamentu Ukrajiny[12]
- Kampaň „Proti degradaci vzdělání“ proti zákonům o vysokoškolském vzdělání (č. 7486-1, č. 9655, č. 1187), které výrazně zmenčuji práva a sociální jistoty studentů[13] a také podporuje prohlubování korupce ve školách a vzdělávacích institucích.[14][15][16]
- Kampaň Na ochranu externího nezávislého zkoušení — proti přijatým normám zákonů č. 1187 a č. 2060, které snižují váhu externího nezávislého zkoušení.[17]
- Organizace protestů proti novému návrhů daňového zákona v rámci tzv. Daňového majdanu
- Akce proti cenzuře a na podporu svobody projevu, zejména proti odebrání vysílacích frekvenci televizním kanálům „5“, „TVi“[18], „STB“, a také akce pro uctění památky novinářů zavražděných v nezávislé Ukrajině.
- Kampaň na uctění památky obětí Hladomoru, podpora přejmenování toponym, názvů měst, nesoucích jména organizátorů a pachatelů Hladomoru.[19]
- Kampaň bojkotu ruského zboží „Nekupuj ruské!“ v reakci na obchodní blokádu ruskou celnicí ukrajinského zboží dováženého do Ruské federace, a pak také kvůli okupaci a následné anexi Krymu a podpory ze strany Ruska ozbrojeného separatismu na východní Ukrajině.
- Účast v Euromajdanu, zejména v koordinaci studentských stávek[20][21][22][23], v kampani bojkotu Strany regionů[24], v Sebeobraně Majdanu[25][26][27].
- Akce u Velvyslanectví České republiky v Kyjevě na které aktivisté, umělci a členové rodin příslušníků ukrajinské armády vyzvali vládu České republiky aby neblokovala, ale naopak podpořila zpřísnění sankci Evropské unie vůči Rusku v souvislostí s agresí Ruska proti Ukrajině.[28]
- Pořádání sběru finančních prostředků,[29] potravin,[30][31] vybavení apod. pro Ukrajinské vojáky (mimo jiné 95. výsadkářské[32][33][34][35] a 128. motostřelecké brigády[36] Ukrajinské armády), které jsou zapojený do bojů na východní Ukrajině.[37][38]
Občanské hnutí Vidsič bylo také organizátorem nebo spoluorganizatorem: akce solidarity s obránci Charkovského parku, proti setrvání Černomořské flotily Ruské federace na území Ukrajiny, na zachování ukrajinského dabování kinofilmů, proti pronásledování výzkumníků historie a historickému revizionizmu, propagace národních symbolů, akci „Velikonoce spolu“ (pobyt studentů z východní a jižní Ukrajiny v rodinách svých vrstevníků ve Lvově), „Nenecháme vystěhovat muzeum z Lavry“[39], „Ukrajinština v rozhlase“, akce proti přejmenování ulice Ivana Mazepy, akce na památku 66. výročí deportace krymských Tatarů[40], „Pamatujeme zničený Chrešťatyk!“[41], na památku hrdinů padlých v Boji u Krut, oslava Dne jednoty (řetěz jednoty v Drohobyče[42], na mostě Patona v Kyjevě[43][44], „Koblihy pro obyvatele Doněcku“ ve Lvově[45][46], apod.), sběr podpisů pro znovuzavedení některých vlakových linek a proti uměle vytvářenému deficitu místenek společností Ukrzaliznycja, demonstrace studentské „zbraně“, umělecký protest proti návrhu zákona č. 8757 známému též pod přezdívkou „turné“; proti poruštění nápisů na etiketách výrobků[47][48][49]; proti připojení Ukrajiny k Celní unii Běloruska, Kazachstánu a Ruska[50][51] a za členství v Evropské unii[52][53], kampaň proti Viktoru Medvedchuku a proti jeho kampani známe pod názvem „Ukrajinská volba“[54]; občanské iniciativy proti jmenování Olega Sala v roce 2013 ředitelem Lvovského oblastního úřadu;[55][56] akce požadující od vlády podniknou kroky k obnovení kontroly nad územím východní Ukrajinu obsazeným proruskými ozbrojencí;[57] akce požadující od vlády náležitě vybavit Ukrajinské vojáky všem potřebným;[58][59][60] akce na podporu vojáků;[61] akce požadující reformování volebního zákonu a další.
Publikace
Od března roku 2013 aktivisté občanského hnutí, které jsou současně studenty Kyjevsko-Mohylanské akademie, vydávají studentské noviny „Skovoridka“ (ukrajinsky Сковорідка, „pánev“), jejichž hlavními tématy jsou život studentů akademie, studentské a vzdělávací problémy na Ukrajině.[62]
Reference
- Ucrania y su educación tienen dos futuros Archivováno 6. 12. 2010 na Wayback Machine (španělsky)
- „Жесть мундира“ — вбивство студента (ukrajinsky). ТСН (1+1)
- Розібратися як помирав студент Індило Archivováno 7. 4. 2012 na Wayback Machine (ukrajinsky). Свідомо
- „Ні поліцейській державі!“, „Міліція вбиває, влада покриває“ (фото, відео) (ukrajinsky). „Майдан“
- На Майдані пройшов протест-моб проти законопроекту 2450 (ukrajinsky). УНІАН
- Всеукраїнська ініціатива „За мирний протест!“ (ukrajinsky). За мирний протест
- Сьогодні біля посольства Російської Федерації пройшла акція протесту і солідарності Archivováno 13. 8. 2018 na Wayback Machine (ukrajinsky). „Майдан“
- „Лента за лентою. Україно, мовчи!“ (ukrajinsky). Олена Білозерська
- Protests against plans to limit civil liberties in Ukraine Archivováno 22. 3. 2012 na Wayback Machine (anglicky)
- Ukraine’s Parliament may restrict the right to hold meetings (anglicky)
- Protest against draft law on languages held in Kyiv (anglicky)
- Вересневий наступ режиму Януковича на громадських активістів (ukrajinsky). Українська правда
- Рада Європи оцінила законопроект Табачника: PR Міносвіти розвалюється (ukrajinsky). Освіта. УНІАН
- The students were protesting against the degradation of education Archivováno 22. 3. 2012 na Wayback Machine (anglicky)
- The draft law on education actively promoted by the government will make colleges and universities completely dependent on the Education Ministry (anglicky)
- Lviv students protest against educational policy (anglicky)
- „Відсіч“ розпочала кампанію на захист ЗНО проти освітніх ініціатив регіоналів та комуністів (ФОТО, ВІДЕО) (ukrajinsky). „Майдан“
- „5 каналу“ та ТВі позбавили мовлення через суд (ukrajinsky)
- Україна вшановує пам'ять жертв Голодоморів (ukrajinsky)
- Блокування університетів: як воно відбувається і до чого приводить? Archivováno 14. 12. 2013 na Wayback Machine Тарас Саламанюк. Корреспондент. 06.12.2013 (ukrajinsky)
- Українські студенти підтримали Євромайдан. У Києві та регіонах — страйки Archivováno 27. 1. 2016 na Wayback Machine — NEWSru.ua, 26.11.2013 (ukrajinsky)
- Студентський Євромайдан: КРОВ і ГРІМ — ZN.UA, 6.12.2013 (ukrajinsky)
- Активісти закликають студентів записуватись до «Студентської сотні» — День, 11.12.2013 (ukrajinsky)
- Активісти Євромайдану вчора пікетували «Епіцентр» на Воскресенці. ФОТО Archivováno 7. 11. 2017 na Wayback Machine. Ні корупції. 03.02.2014 (ukrajinsky)
- На третій барикаді. Як тендітна дівчина керує «Нічною вартою» (спецпроект Механізм Майдану). Тексти. 13.01.2014 (ukrajinsky)
- 16 сотня Самооборони Майдану. Oficiální stránka na vk.com (ukrajinsky)
- 16 сотня Самооборони Майдану. Oficiální stránka na Facebook (ukrajinsky)
- Občanské hnutí „Vidsič“. Nedopusťte, aby se opakovala Mnichovská zrada!. ParlamentníListy.cz [online]. 2014-09-11 [cit. 2014-09-28]. Dostupné online.
- . Відсіч. 09.09.2014 (ukrajinsky)
- . Відсіч. 18.08.2014 (ukrajinsky)
- . Відсіч. 26.08.2014 (ukrajinsky)
- Акція на підтримку 95-ої Житомирської аеромобільної бригади. 24 канал. 21.09.2014 (ukrajinsky)
- Активісти мерзли заради бійців 95-ї бригади. ФОТО. Перший житомирський. 03.10.2014 (ukrajinsky)
- . Відсіч. 13.10.2014 (ukrajinsky)
- Флешмоб «зігрій героя». espreso.tv. 23.11.2014 (ukrajinsky)
- . Відсіч. 15.12.2014 (ukrajinsky)
- Відсіч Archivováno 6. 10. 2014 na Wayback Machine. База перевірених волонтерів і організацій (ukrajinsky)
- Славянск вяртаецца да нармальнага жыцьця. Радыё Свабода. 14.08.2014 (bělorusky)
- Акція „Не дамо викинути музеї з Лаври“ (ukrajinsky)
- 66-а річниця депортації кримських татар (фото, відео) (ukrajinsky). Олена Білозерська
- Знищений Хрещатик: Ми пам'ятаємо (ukrajinsky). Простір свободи
- Дрогобичани та гості міста символічним живим ланцюгом відмітили 93 річницю дня Соборності України Archivováno 13. 12. 2013 na Wayback Machine (ukrajinsky)
- День Соборності 2011 року на мосту Патона (відео)
- Як Україна святкувала День Соборності (ukrajinsky). Тиждень
- На День Соборності львів'яни спекли для донеччан тисячу пампухів (ukrajinsky). Тиждень
- У Львові донеччан нагодували тисячею пампухів (відео)
- Українці відмовляються купувати солодощі „Рошен“ з російськомовними написами[nedostupný zdroj] (ukrajinsky. Gazeta.ua
- „Відсіч“ тимчасово призупиняє кампанію проти російськомовної упаковки продукції „ROSHEN“ (ukrajinsky). „Майдан“
- Активісти нагадують Порошенку про обіцянку україномовних етикеток Roshen (ukrajinsky). День
- Акція проти Митного Союзу у Києві (відео) (ukrajinsky). 5 канал
- В понеділок на Банковій „вступали“ до Митного союзу (ukrajinsky). Українська правда
- ЄС закликають здійснити мрію мільйонів українців (ВІДЕО) (ukrajinsky). INTV
- У Києві влаштували символічний біг з перешкодами до Євросоюзу [відео] Archivováno 21. 5. 2013 na Wayback Machine (ukrajinsky). 5 канал
- Медведчуківців вивели на чисту воду у Львові (video) (ukrajinsky). Відсіч
- У центрі Львова розклеїли листівки проти Олега Сала (ukrajinsky). zaxid.net. 06.11.2013
- Опозиція почала збирати підписи проти Сала (ukrajinsky). Українська правда. 06.11.2013
- Активісти створили мапу втрат України (ukrajinsky). Канал 24. 30.04.14
- Під АП жінки вимагали забезпечити військових усім необхідним (Доповнено фото). УНН. 07.06.2014 (ukrajinsky)
- Міліція завадила жінкам провести біля ВР пікет на підтримку бійців АТО. Лівий берег. 07.06.2014 (ukrajinsky)
- Міліція та самооборона розігнали демонстрацію руху Відсіч під Радою. 2 фото. Спротив. 08.06.2014 (ukrajinsky)
- В Киеве разрисовали футболки с пожеланиями для солдат АТО Archivováno 6. 10. 2014 na Wayback Machine. 112. 12.06.2014 (ukrajinsky)
- Випуск № 2 (ukrajinsky). Сковорідка
Související články
- Solidarita (Polsko)
- Sąjūdis (Litva)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Vidsič na Wikimedia Commons
- Oficiální stránka (ukrajinsky).
- Oficiální veřejné stránky na Facebook.
- Kanál občanského hnutí Vidsič na Youtube.
- Oficiální veřejné stránky na vk.com.
- СКОВОРІДКА — читай гарячою! — Publikace Official Group „Skovoridka“ na vk.com.