V zemi Mahdího

V zemi Mahdího (Im Lande des Mahdi) je poměrně rozsáhlý dobrodružný román německého spisovatele Karla Maye, odehrávající se v době Mahdího povstání v Súdánu na konci 19. století.

Obálka prvního dílu z roku 1905 od Saschy Schneidera.
Obálka druhého dílu z roku 1905 od Saschy Schneidera.
Obálka třetího dílu z roku 1905 od Saschy Schneidera.
V zemi Mahdího
Vydání knihy z roku 1896
AutorKarel May
Původní názevIm Lande des Mahdi
PřekladatelJosef Ladislav Turnovský
ZeměNěmecko
Jazykněmčina
Žánrdobrodružný román
Datum vydání18911893
Česky vydáno1907
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Německá vydání

Román nejprve vycházel v letech 18911893 na pokračování v katolickém týdeníku Deutscher Hausschatz z Řezna rozdělený do dvou dílů:

  • Am Nile (Na březích Nilu, díl vycházel v letech 189192)
  • Im Sudan (V Súdánu, díl vycházel v letech 189293)

Pro první knižní vydání v nakladatelství Friedrich Ernst Fehsenfeld ve Freiburgu dopsal Karel May další dvě kapitoly a rozdělil knihu do tří dílů. Román pak vyšel v roce 1896 jako šestnáctý až osmnáctý svazek Mayových spisů (jednotlivé díly neměly žádné podtituly).

Nakladatelství Karl-May-Verlag vydává román v rámci Sebraných spisů Karla Maye také ve třech dílech a také pod pořadovými čísly šestnáct až osmnáct. Jednotlivé díly mají následující podtituly:

  • Menschenjäger (Lovci lidí)
  • Der Mahdi (Mahdí)
  • Im Sudan (V Súdánu)

Děj

Román se odehrává v sedmdesátých letech 19. století v údolí Nilu. Známý hrdina Kara ben Nemsí v něm bojuje proti nezákonnému obchodu s otroky a stíhá otrokáře. Napínavý příběh poměrně přesvědčivě zachycuje řadu reálií a politické i náboženské klima nilských zemí. V knize May popisuje i zajímavou postavu Muhammada Ahmada (18441885), vůdce protibritského povstání v Súdánu, který se prohlásil za Mahdího (Mahdí je arabský výraz pro „správně vedeného“ a v šíitské větvi islámu znamená mesiáše z rodu Prorokova, jenž bude „obnovitelem víry a práva a který bude panovat před koncem časů").

Česká vydání

První české vydání se datuje již do roku 1907, kdy román pod názvem Na březích Nilu vydalo ve třech dílech (bez podtitulů) pražské nakladatelství Alois Hynek v překladu Josefa Ladislava Turnovského a s ilustracemi Věnceslava Černého.

Na druhé vydání si však museli čeští čtenáři počkat dvacet šest let. Teprve v letech 19331934 vyšel román v dalším pražském nakladatelství Toužimský a Moravec v rámci tzv. Malé řady knih Karla Maye, tentokrát ve čtyřech dílech, ale již pod názvem V zemi Mahdiho (překlad F. Dobrovolný, ilustrace Věnceslav Černý). Jednotlivé díly nesly tito podtituly:

  • Na březích Nilu (vyšlo 1933),
  • Otec pěti set (vyšlo 1933),
  • V ebenové zemi (vyšlo 1933),
  • Poslední otroci (vyšlo 1934).

Dalšího vydání se čeští čtenáři dočkali z politických důvodů až za čtyřicet dva let. Teprve v letech 19761979 vydalo román ve třech dílech nakladatelství Olympia s ilustracemi Gustava Kruma. Jednotlivé díly nesly tito tituly:

  • Lovci lidí (vyšlo 1976, přeložila Magda Reinerová),
  • Mahdí (vyšlo 1977, přeložila Vlasta Dvořáčková),
  • V Súdánu (vyšlo 1979, přeložila Kamila Jiroudková).

Roku 1993 vyšlo v nakladatelství GABI z Českého Těšína čtvrté vydání románu v rozdělení dle Toužimského a Moravce a ilustracemi Josefa Hory. Zatím poslední vydání pochází z brněnského nakladatelství Návrat, které román vydalo s názvem Mahdí v rámci svého projektu Souborné vydání díla Karla Maye v letech 20022003 (původní překlad Josefa Ladislava Turnovského upravil Vladimír Šunda, ilustrace Josef Pospíchal). Román byl rozdělen do šesti dílů bez podtitulů (první vyšel roku 2002, ostatní roku 2003).

Odkazy

Související články

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.