Vústra

Vústra je přírodní památka v okrese Semily. Leží asi 1,3 km severně od obce Olešnice a podobně daleko východně od obce Všeň. Tvoří ji stejnojmenný rybník s přilehlou slatinou loukou. Předmětem ochrany je mokřadní biotopu s výskytem zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů a udržení odpovídajících podmínek pro jejich rozvoj. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – regionální pracoviště Liberecko. Chráněné území bylo vyhlášeno 1. ledna 1996 a jeho rozloha je 2,26 hektaru. Území památky je volně přístupné, po jejím okraji vede značená turistická stezka.

Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Vústra
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení1. ledna 1996
VyhlásilSpráva CHKO Český ráj
Nadm. výška280–300 m n. m.
Rozloha2,24 ha[1]
Poloha
StátČesko Česko
OkresSemily
UmístěníOlešnice u Turnova
Souřadnice50°33′30,54″ s. š., 15°7′29,48″ v. d.
Vústra
Další informace
Kód1711
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Etymologie

Na starších mapách se uvádí „V ústře“ a dodnes se název lokality píše s „ú“ místo „ů“. Místními obyvateli je používán též tvar „Vústří“. Podle ústní tradice je název odvozen ze slovního spojení „v ústrety“ (naproti). Nabízí se též odvození od slova „Ostrý“ resp. „Ostrá“, jak byl označován kopec na jihozápadní straně údolí. Třetím možným vysvětlením je hojný výskyt ostřice.[2]

Příroda

Slatinou louku s malým svahovým prameništěm a rybníček obklopují lesy s převážně smrkovým porostem. Pod hrází je z části zachována údolní olšina. Údolí je ohraničeno pískovcovými skalními věžemi. Na severu na vrchu Kozlov jsou pozůstatky skalního hradu Chlum-Kozlov.

V mokřadu se nachází vzácné společenstvo mokřadních druhů. Roste zde suchopýr úzkolistý, violka bahenní nebo ostřice Davallova. Na tyto porosty navazuje pcháčová louka na které se vyskytují upolín nejvyšší či prstnatec májový. Louka se pravidelně kosí.

Celkem bylo na území Vústry napočítáno přes třicet obratlovců. Oblast obývají především ptáci (volavka popelavá, ledňáček říční). V rybníku žije množství obojživelníků (ropucha obecná, skokan hnědý, čolek obecný nebo čolek horský). V rybníčku se chovají ryby.[3]

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. HOŘENÍ, Aleš. Přírodní památka Vústra [online]. Časopis Krkonoše – Jizerské hory, 2008-04 [cit. 2011-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.
  3. Vústra [online]. Interregion Jičín [cit. 2011-09-02]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.