Vánoce na Ukrajině
Vánoce na Ukrajině jsou svátkem, který je slaven podobně jako v jiných oblastech Evropy. Křesťanské vánoce se však většinově slaví podle juliánského kalendáře, jak ukrajinští řeckokatolíci, tak i ukrajinští pravoslavní.[1] Slaveny jsou tedy především až po příchodu občanského nového roku, od 6. do 19. ledna. Nebývají tak komerční jako například ty ruské[2] a nepatří k nim ani rozdávání dárků pod stromečkem.[3] Ostatní obyvatelé Ukrajiny, ukrajinští římští katolíci, ukrajinští protestanti a většina pravoslavných společně téměř s celým civilizovaným světem slaví kestřanské vánoční svátky podle gregoriánského kalendáře od 24. prosince do 6. ledna.[4]
Podobně jako další Slované, také Ukrajinci mají ve vánočním období řadu pověr a zvyků (půst, stromek, jesličky, koledy, cukroví)[3]. Nebo také věštění, pohoštění, karnevalové veselí a Betlém a jesličky.
Ekvivalent českého Štědrého večera je na celém území Ukrajiny nazýván Святий вечір (Svjatyj večir; doslovně „Svatý večer“), Свят-вечір (Svjat-večir), Багата кутя (Bahata kuťa) nebo Вілія (Vilija) a slaví se tradičně 24. prosince (juliánský kalendář) což dle gregoriánského (občanského) kalendáře připadá právě na 6. leden.[5] Zdobí se vánoční stromek, kterému říkají Різдвяна ялинка (rizdvjana jalynka) a připravuje se štědrovečerní večeře. Podle tradice by mělo na ní být 12 postních jídel.[6]
Po svátku Щедрий вечір (Ščedryj večir, Malanka, Melanie, Basilův večer)[7], kdy se zpívají speciálně písně „ščedrivky“ přichází den svatého Vasylja - Nový rok (1. ledеn podle juliánského kalendáře).[8] Křesťanské vánoční svátky na Ukrajině končí 19. ledna (6. ledna, kdo plouživá gregoriánský kalendář) svátkem Křtu Páně - Водохреще (Vodochrešče), Йордан (Jordan). V tento den se světí voda, kterou si věřící Ukrajinci odnáší domů.
Příběh narození Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše je předváděn při představení nazývaném Вертеп (Vertep).[9] Vertep je také ukrajinský název jesliček. Účinkující se při představení převlékají za biblické a národní postavy jako jsou Pastýři, Tři králové, Andělé, Žid, Smrtka a další. Pohádkové postavy Děda Mráz a Sněhurka jsou ukrajinské vánoční tradici cizí. Tyto postavy se objevily až na Stalinův pokyn jako atribut nového roku při novoročních oslavách ve 30. letech 20. století.[3]
Reference
- СВЯТ-ВЕЧІР - НАРОДНІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ КАЛЕНДАРНОГО ЦИКЛУ - ТРАДИЦІЇ, ЗВИЧАЇ, ОБРЯДИ, ВІРУВАННЯ, СВЯТА СТАРОДАВНІХ УКРАЇНЦІВ, УКРАЇНСЬКА МІФОЛОГІЯ, КУЛЬТУРА, ЦІКАВІ ФАКТИ, ПРИКМЕТИ ТА ПОВІР'Я. ukrlit.net [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.
- Фестиваль «Путешествие в Рождество». Komerce [online]. 2019 [cit. 2019-30-11]. Dostupné online.
- LIVINSKYI, Olexandr. Ukrajinské Vánoce ctí tradice, víru i pověry... [online]. Ukrajinci.cz [cit. 2014-12-25]. Dostupné online.
- PAVEL, Milko. Pravoslavné Vánoce - Narození Páně. www.youtube.com [online]. 11.1.2019 [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.
- MAXIMUM.FM. Святий вечір 2019: традиції, прикмети та ворожіння на Святвечір. Радіо Максимум [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. (anglicky)
- 12 страв на Святий вечір | Vorobus.com. vorobus.com [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.
- В Україні святкують Щедрий вечір: традиції на Меланки. 5 канал [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. (ukrajinsky)
- Нині святкують Щедрий вечір, Меланки та Старий Новий рік. Традиції. tvoemisto.tv [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.
- Ukrajinský betlem, 2013 na vesničce Bodnariv, Ivano-Frankivsky region. www.youtube.com [online]. viktor3526 [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Vánoce na Ukrajině na Wikimedia Commons
- Christmas traditions in Ukraine (anglicky)
- Святий Вечір (ukrajinsky)
- Vasylenko: Nový rok (ukrajinsky)