Děda Mráz

Děda Mráz (rusky Дед Мороз Děd Maroz) je zosobnění ruské legendy ve slovanské mytologii. Představuje období zimy nebo kováře. Jeho bratrem je bůh Vichr. U východních Slovanů je to stařec, který jezdí na saních se spřežením bílých koní a přináší zimní počasí. O pravoslavných Vánocích se mu proto obětovala kaše nebo kyselo.[1] Původně však byl krutým a zlým pohanským božstvem, Velkým Starcem Severu, vládcem ledového chladu a sněhové bouře, která mrazí.

Ruský děda Mráz, 1885

Tato bytost později změnila svůj charakter a stal se z ní novoroční děda Mráz, který nosí dárky. Ortodoxní pravoslavná tradice nezná pohádkovou postavu Děda Mráze.[2] Koncem 30. let 20. století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok.

Děda Mráz v Československu

Počátkem 50. let 20 století se v době komunistického režimu objevily i v ČSR snahy vytlačit Ježíška a Mikuláše Dědou Mrázem.[3] Na rozdíl od současnosti, kdy jsou tyto tradiční vánoční postavy vytlačovány Santa Klausem komerčně, šlo o cílevědomou ideologickou propagandu. Roku 1952 byl vysílán proslov tehdejšího předsedy vlády Antonína Zápotockého určený zejména dětem, ve kterém mimo jiné pravil: „Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu.“[4]

Děda Mráz se Sněhurečkou

Jiné vánoční postavy

Reference

  1. Jiří Atweri, Slovanské pohanství dnes, Vlivy novopohanství na společnost i jednotlivce, Magisterská diplomová práce, 2007 [online]. Masarykova univerzita v Brně [cit. 2008-06-28]. Dostupné online.
  2. KRUPICA, Marek. Naše víra. pravoslavnacirkev.cz. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-03. (anglicky) Archivovaná kopie. pravoslavnacirkev.cz [online]. [cit. 2014-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
  3. Děda Mráz v 50. letech přijel přes Jičín, Mikuláše a Ježíška nezničil. iDNES.cz [online]. 2011-12-05 [cit. 2019-12-28]. Dostupné online.
  4. Zápotocký dětem: Z Ježíška se stal děda Mráz | Video. Lidovky.cz [online]. 2010-12-20 [cit. 2019-12-28]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.