Václav Pařík (politik)

Václav Pařík (8. února 1839 Libuň9. prosince 1901 Třebenice (okres Litoměřice)) byl lékař, komunální politik a přední český národní buditel v jazykově smíšených Třebenicích na Litoměřicku.

Václav Pařík
Narození8. února 1839
Libuň
Úmrtí9. prosince 1901 (ve věku 62 let)
Třebenice
Povolánístarosta a lékař
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Pocházel z Libuně v Českém ráji. Na jeho výchovu v mládí měl vliv místní děkan a spisovatel Antonín Marek.[1] Po studiích medicíny nastoupil do zaměstnání jako městský lékař v Třebenicích. Do města přijel 29. června 1867[2] a velmi rychle se stal mluvčím místních Čechů. Ti sice tvořili většinu, ale v kultuře a politice dominovali už od dob Josefa II. Němci[1].

Pařík prosazoval práva třebenických Čechů pozvolnými, ale promyšlenými a důslednými kroky. Nejprve, už v roce 1870[3] (podle jiných zdrojů 1872[1]) založil spolek Beseda. V roce 1874 následovala záložna[3], s cílem poskytnout českým podnikatelům nový zdroj kapitálu, a hasičský spolek[1]. Stal se členem obecního zastupitelstva a postupně prosazoval používání češtiny v úředním styku: nejprve pořizování překladů z jednání, pak se protokol zapisoval střídavě česky a německy a po jeho zvolení starostou roku 1884 se zavedlo úřadování v češtině.[2] Postaral se i o rozdělení místní německé školy na českou a německou část a zajistil, že i okresní soud a zastupitelstvo začaly přijímat podání v češtině.[4] Usiloval rovněž o celkový rozvoj města. Roku 1875 společně s učitelem Křenkem otevřel Museum starožitnické a geologické (dnes Muzeum českého granátu), jako starosta dal stavět chodníky, prosadil vybudování okresní silnice do Dlažkovic a železnice z Lovosic do Obrnic a nechal založit akciovou továrnu na zpracování ovoce.[2] Byl členem vlasteneckých a regionálních spolků, například Národní jednoty severočeské[4] a okresní školní rady v Roudnici. V třebenické záložně vznikl dobročinný Paříkův fond.[1]

Václav Pařík byl místním politikem, jehož vliv a věhlas výrazně přesáhl oblast působnosti. Pro svou milou, klidnou povahu, lidumilství, ale i houževnatost při dosahování vytyčených cílů byl uznávaný a respektovaný Čechy i Němci, příznivci i odpůrci.[1][2] Celostátní tisk jej opakovaně uváděl jako příklad obětavého, aktivního vlastenectví. Stal se čestným občanem více než dvaceti obcí.[2] Jeho vliv byl znát i dlouho po jeho smrti – například Mnichovská dohoda v roce 1938 ponechala Třebenice v Československu, zatímco většina okolních obcí (na trati Lovosice – Obrnice všechny kromě Třebívlic) skončila v Německu.[5] Když Pařík roku 1901 po více než třicetiletém působení zemřel, nenašel se nikdo, kdo by se mohl jeho zásluhám vyrovnat a na jeho činnost ve stejném rozsahu navázat.[2]

Odkazy

Reference

Článek vznikl s využitím materiálů z Digitálního archivu časopisů ÚČL AV ČR, v. v. i. (http://archiv.ucl.cas.cz/).

  1. Dr. Václav Pařík. Humoristické listy. 4. 1884, roč. 26, čís. 14, s. 108. Dostupné online.
  2. K. Dr. Václav Pařík. Zlatá Praha. 12. 1901, roč. 19, čís. 7, s. 83–84. Dostupné online.
  3. MUDr. Vácslav Pařík. Světozor. 7. 1892, roč. 26, čís. 33, s. 393. Dostupné online.
  4. Dva národní hrdinové. Zlatá Praha. 10. 1889, roč. 6, čís. 47, s. 563. Dostupné online.
  5. Německý jízdní řád z r. 1944

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.