Ulexit

Ulexit je minerál ze skupiny borátů, který krystalizuje v triklinické soustavě. Ulexit nese jméno německého chemika Georga Ludwiga Ulexe (1811–1883), který jej poprvé popsal.

Ulexit

Ulexit z Kalifornie (velikost: 6,9 × 5 × 3,1 cm)

Obecné
Kategorie Minerál
Chemický vzorec NaCaB5O6(OH)6·5H2O
Identifikace
Barva bezbarvý až bílý
Vzhled krystalu je vláknitý, tvoří paralelní vlákna
Soustava triklinická
Tvrdost 2,5
Lesk skelný až hedvábný
Štěpnost dokonalá dle {010}, dobrá podle {110}, špatná dle {110}
Index lomu nα = 1,491 – 1,496,
nβ = 1,504 – 1,506,
nγ = 1,519 – 1,520
Vryp bílý
Hustota 1,95 g ⋅ cm−3
Rozpustnost rozpustný v teplé vodě
Ostatní je UV aktivní v případě obsahu nečistot

Vznik

Jedná se o evaporit typický pro oblasti plochých pánví, zejména pouštních pánví, z níž se voda rychle odpařuje. Dále vzniká ve slaných bažinách v suchých oblastech a také v sedimentech, kde byl bór dodávaný z okolních horkých pramenů. Některá ložiska mohou obsahovat více než jednu miliardu tun rentabilního ulexitu.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 2,5, hustota 1,95 g/cm3, štěpnost dokonalá dle {010}, dobrá podle {110} a špatná dle {110}, lom nezřetelný, není radioaktivní.
  • Optické vlastnosti: Bývá bezbarvý až mléčně bílý. Vryp má bílý, lesk skelný až hedvábný a je průsvitný i průhledný. Pod UV světlem v případě obsahu nečistot žlutě, zelenožlutě, a bíle fluoreskuje.
  • Chemické vlastnosti: Obsah jednotlivých prvků - O 67,12%, B 13,34%, Ca 9,89%, Na 5,67%, H 3,98%. Nejčastější nečistota je v podobě hořčíku.

Výskyt

  • Chile, v blízkosti Iquique, a u solného jezera Surire, které je zároveň jedním z největších ložisek na světě.
  • USA, Columbus Marsh, Rhodes Marsh a Teels Marsh v Nevadě a v Kalifornii z údolí Death Valley a Saline Valley (největší ložiska borátů na světě)
  • Kazachstán, ložisko boru Inder.
  • Čína, autonomní část Tibet, výskyt v Da-Chaidan a Zazangzaka slaných jezerech.
  • Dále minoritní výskyt v Německu, Srbsku a Turecku.

Parageneze

Vyskytuje se společně s colemanitem, boraxem, meyerhofferitem, hydroboracitem, probertitem, glauberitem, tronou, mirabilitem, kalcitem, sádrovcem a halitem.

Využití

Optický efekt ulexitu

Ulexit, stejně jako borax anebo colemanit, má veliký význam jakožto ruda Bóru. Koncentrace bóru v ulexitu je komerčně velmi významná, protože koncentrované sloučeniny se používají při výrobě materiálů pro mnoho odvětví průmyslu. Bór se používá především ve výrobě skleněných vláken spolu s borokřemičitými skly odolnými vůči teplu, jako je tradiční Pyrex, světlomety automobilů a laboratorní sklo. Může se používat také jako leštěný v podobě drahého kamene, pro svůj efekt s efektem kočičího oka. Je také využíván pro své optické vlastnosti (označován jako "TV rock"), kde se jednotlivá vlákna chovají jako optická vlákna.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.