Turistická značená trasa 7220

Turistická značená trasa 7220 je 8,5 km dlouhá žlutě značená trasa Klubu českých turistů[1] v okrese Trutnov spojující Spálený Mlýn a chatu Jelenku. Převažující směr je zpočátku severní a posléze západní.[2] Trasa se nachází na území Krkonošského národního parku.

Turistická značená trasa 7220
Rozcestí na trase
Základní informace
Typturistická stezka
Délka8,5 km
ProvozovatelKlub českých turistů
Značení žlutá značka
Sezónaceloroční
Lokalizace
PolohaKrkonoše
Česko Česko, Okres Trutnov
StartSpálený Mlýn (bus)
CílJelenka (tur. ch.)
Výškový rozdíl520 m
Nejvyšší bodchata Jelenka 1260 m
Nejnižší bodSpálený Mlýn 740 m
Vyhlídkové bodyviz turistické zajímavosti na trase
Zajímavostiviz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Průběh trasy

Počátek trasy se nachází na rozcestí u parkoviště ve Spáleném Mlýně. Rozcestím prochází rovněž modře značená trasa 1813 z Pece pod Sněžkou k maloúpskému kostelu a zeleně značená trasa 4250 rovněž z Pece pod Sněžkou do Horního Maršova. S ní vede trasa 7220 z počátku východním směrem v souběhu na okraj zástavby. Poté se stáčí na sever a již samostatně sleduje asfaltovou komunikaci stoupající východním svahem Krakonošova údolí. Komunikace vede střídavě okrajem lesního masívu Dlouhého hřebene. V lese u horního zakončení Krakonošova údolí vstupuje do souběhu s červeně značenou Cestou bratří Čapků přicházející z Trutnova a společně vedou k osadě obklopující místní kostel svatého Petra a Pavla. Na zdejším rozcestí souběh končí a Cesta Bratří Čapků pokračuje na Pomezní Boudy. Zároveň zde končí i modře značená trasa 1813 přicházející sem ze Spáleného Mlýna alternativní trasou.

Trasa 7220 klesá severním směrem k Rennerovu potoku, překračuje jej a lesem stoupá na horní okraj luční enklávy Rottrovy Boudy s vyhlídkovým bodem na masív Sněžky. Připojuje se na cestu obsluhující enklávu a posléze na asfaltovou komunikaci a lesem a posléze loukou vede přes osadu Černá Voda na Pomezní Boudy. Zde překračuje silnici II/252, mění směr na západní a po asfaltové komunikaci (tzv. Žlutá cesta) pokračuje Smrčinnou strání. Cestou překračuje několik potoků včetně Malé Úpy. Uprostřed stráně se nachází rozcestí se zeleně značenou trasou 4205 sestupující k autobusové zastávce v lokalitě Za Větrem. Trasa 7220 začíná stoupat lesem stále jako asfaltová komunikace, překračuje Soví potok a končí u turistické chaty Jelenka v blízkosti polských hranic na rozcestí s červeně značenou Cestou česko-polského přátelství sledující hlavní hřeben Krkonoš, s ní souběžně vedoucí polskou modře značenou trasou a zde výchozí zeleně značenou trasou 4246 směr jižní svah Sněžky.

Historie

  • Trasa 7220 měla v období kolem roku 2000 pokračování ze Spáleného Mlýna proti proudu Jeleního potoka do Lvího dolu a dále kolem Jelení hory a přes Žacléřské Boudy k autobusové zastávce v lokalitě Za Větrem. Dnes už tento úsek neexistuje, ale je využíván cyklotrasou K25.[3]
  • Ještě dříve nezačínala trasa 7220 v centru Spáleného Mlýna, ale na rozcestí se zeleně značenou trasou 4250 jihovýchodně od něj v lese nad čp. 25. Z tohoto rozcestí vedla severním směrem po dnes již neznačené pěšině a na současnou trasu se napojovala v prostoru křížení vedení vysokého napětí v blízkosti chaty Blesk (čp. 110).
  • Od chaty Jelenka pokračovala dříve trasa 7220 jižním úbočím Obřího hřebenu na rozcestí v jižním svahu Sněžky. Tento úsek byl přeznačen zeleně trasou 4246.[4]
  • Název Žlutá cesta nese v současnosti úsek trasy 7220 mezi Pomezními Boudami a Jelenkou. Tvoří východní část historické cesty s německým názvem Faltis Weg. Západní část této cesty tvoří úsek Jelenka - Sněžka dnešní Cesty česko-polského přátelství.[5] K přejmenování došlo v období po druhé světové válce a odsunu původního německého obyvatelstva.

Turistické zajímavosti na trase

Reference

  1. Plánovač tras KČT
  2. Trasa 7220 na Mapách.cz
  3. Dnes již neexistující úsek trasy na Mapách.cz
  4. Starší vydání map KČT
  5. Wanderkarte Riesengebirge 1937 - přetisk historické mapy (vydal ČENO Pec pod Sněžkou 1995)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.